bezplatne porady prawne skarzysko
bezplatne porady prawne skarzysko

Z okazji Dnia Polskiej Harcerki do Skarżyska-Kamiennej zjechały druhny ze Staropolskiej Chorągwi Harcerek. Wśród atrakcji były odwiedziny w Ekspozycji Historycznej Węzła PKP. Jej kustosz Jerzy Stopa opowiadał o historii kolei w naszym mieście i regionie.

Dzień Polskiej Harcerki obchodzony jest w pierwszą niedzielę października. I właśnie w minioną niedzielę w Skarżysku pojawiły się harcerki z hufców należących do Staropolskiej Chorągwi Harcerek. Wśród nich były dziewczęta z 1. Skarżyskiej Drużyny Harcerek „Biała Jedynka” im. Emilii Plater, a także harcerki z Radomia i Pionek.

Wśród atrakcji zaplanowanych na ten dzień było zwiedzanie dworca PKP i zbiórka przy zabytkowym parowozie Pt47-13 oraz odwiedziny w Ekspozycji Historycznej Węzła PKP, która znajduje się przy dworcu PKP w Skarżysku.

O historii węzła PKP w Skarżysku-Kamiennej i kolei w regionie opowiadali druhnom Jerzy Stopa, kustosz ekspozycji, oraz Jadwiga Milczuszek z firmy Polregio. Harcerki poznały dzieje kolei w Skarżysku od momentu powstania węzła, jednego z najważniejszych w Polsce, aż po czasy dzisiejsze. – Skarżyski węzeł jest trzecim największym w Polsce. Przez ponad sto lat istnienia przechodził wiele modernizacji , w tym elektryfikację w latach 60., a na przełomie tysiącleci kolejną poważną restrukturyzację – powiedział zebranym harcerkom.

Harcerki miały również okazję dowiedzieć się o wielu ciekawostkach, jak działanie lamp, semaforów czy pociągowych czarnych skrzynek. Jadwiga Milczuszek przepytywała harcerki ze znajomości terminów kolejowych oraz wskazywał istotne dla ruchu pociągów funkcje wśród kolejowej załogi. – Jedną z najważniejszych osób jest dyżurny ruchu, ważna osoba, do której należy ostatnie słowo w odprawie pociągu – mówiła.

Poza wizytą na dworcu PKP harcerki uczestniczyły w grze miejskiej i zwiedzały inne ciekawe miejsca na mieście.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here