Posłowie Platformy Obywatelskiej regionu świętokrzyskiego, Marzena Okła-Drewnowicz i Artur Gierada, pojawili się we wtorek na Placu Staffa w Skarżysku, aby wyrazić swój sprzeciw przeciw planowanej przez rząd podwyżce cen paliwa.

Podwyżki cen paliwa będą efektem ustanowienia Funduszu Dróg Samorządowych, który przewiduje wprowadzenie opłaty drogowej. Dodatkowe pieniądze mają zasilać również Krajowy Fundusz Drogowy. Sejm właśnie debatuje nad ustawą.

Rezultatem tego będą podwyżki cena paliwa, które mają wynosić 20 gr za litr benzyny lub oleju napędowego i ok. 37 gr. za kg gazu.

Temu właśnie sprzeciwiają się posłowie PO i apelują do swoich świętokrzyskich kolegów z ław poselskich, Marii Zuby i Krzysztofa Lipca, o rezygnację z tych planów. – Okazało się, że podpisali się oni pod projektem ustawy, którą my nazywamy Benzyna Plus – powiedziała Marzena Okła-Drewnowicz.

Parlamentarzyści przekonywali, że za rządów PO takich sytuacji nie było. – My potrafiliśmy budować drogi bez sięgania po dodatkowe podatki. Robiliśmy to bez dodatkowej daniny – przekonywała posłanka.

Artur Gierada przy okazji zarzucił rządowi PiS, że ignoruje potrzeby drogowe w regionie świętokrzyskim. – Przez 1,5 roku rządów nie został rozstrzygnięty przetarg na nawet jeden kilometr drogi (wkrótce ma być rozstrzygnięty przetarg na obwodnicę Skarżyska, do którego zgłosiło się ostatecznie osiem firm zainteresowanych budową – przyp. red.) – powiedział.

Parlamentarzyści zaapelowali do posłów Prawa i Sprawiedliwości ze świętokrzyskiego o zmianę zamiarów. – Apelujemy! Wycofajcie podpisy! To pierwszy krok. Nie głosujecie za ustawą – to drugi krok – dodała Marzena Okła-Drewnowicz.

Apel parlamentarzystów PO odbywał się w ramach zainicjowanej właśnie przez nich letniej akcji Lato z Posłem. Posłowie będą spotykać się z mieszkańcami świętokrzyskiego na ulicach, zamiast w biurach poselskich. – Pomysł jest prosty – odchodzimy od wyborczo-programowej sztampy. Przenosimy nasze biura w plener, by w letniej i luźnej atmosferze porozmawiać z mieszkańcami – piszą o akcji na Facebooku.

Marzena Okła-Drewnowicz
Marzena Okła-Drewnowicz
Artur Gierada
Artur Gierada

lato z posłem