janusz sermanowicz skarzysko
Janusz Sermanowicz
REKLAMA
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna

Janusz Sermanowicz, ps. Dyzma, został Laureatem nagrody Świadek Historii przyznanej przez Instytut Pamięci Narodowej. O nagrodę wnioskowali skarżyscy historycy.

Janusz Sermanowicz w czasie II wojny światowej walczył w szeregach Armii Krajowej. Do dziś jest aktywny w działaniach na rzecz zachowania pamięci o tamtych i późniejszych czasach.

Nagroda Świadek Historii wręczana jest właśnie takim osobom – zasłużonym dla upamiętniania naszej historii w regionie oraz wspierającym działania IPN-u w zakresie edukacji historycznej.

O nagrodę dla Janusza Sermanowicza wnioskował skarżyski oddział Polskiego Towarzystwa Historycznego. Wsparcia udzielił historyk IPN Marek Jedynak.

REKLAMA

Podoba Ci się to, co robimy na ProSkarżysko? Więc może postawisz nam kawę? Dziękujemy! :)

Postaw nam kawę na buycoffee.to

– Pułkownik Janusz Sermanowicz jest postacią bardzo rozpoznawalną. Chętnie spotyka się z młodzieżą, z osobami zainteresowanymi historią, uczestniczy w uroczystościach państwowych i patriotycznych. Mówiło się, że ze swoim przyjacielem, już śp. Henrykiem Czechem, konspirowali, w jaki sposób przygotować uroczystość, jak zaprogramować wyjście ze sztandarem, jaki będzie przebieg uroczystości – mówi dr Piotr Kardyś z PTH Oddział Skarżysko-Kamienna.

Zapraszamy do obejrzenia relacji z uroczystości nadania nagrody. Tam również wypowiedzi nagrodzonego Janusza Sermanowicza oraz Piotra Kardysia.

 

Na potrzeby wniosku o nagrodę sporządzono biogram Janusza Sermanowicza, który prezentujemy poniżej dzięki uprzejmości Marka Jedynaka.

Ppłk Janusz Sermanowicz „Dyzma” od maja 1942 r. był żołnierzem Podobwodu AK Skarżysko-Kamienna. Pełnił funkcję kolportera prasy podziemnej i łącznika cichociemnego mjr. Stanisława Krzymowskiego „Kostki”.

Od 1944 r. służył w II batalionie 3 Pułku Piechoty Legionów AK por. Antoniego Hedy „Szarego”. W jego szeregach wziął udział m.in. w akcji na więzienie w Końskich, akcji w Wólce Plebańskiej. Następnie walczył podczas Akcji „Burza”. Ukończył w oddziale kurs podchorążych piechoty.

Po rozwiązaniu AK 19 styczniu 1945 roku pozostał w konspiracji. Wziął udział w akcji rozbicia Więzienia w Kielcach 4–5 sierpnia 1945 r. w grupie uderzającej na bramę główną, a następnie na blok męski więzienia. Po akcji nadal działał w Zrzeszeniu „Wolność i Niezawisłość”. Z działalności w podziemiu niepodległościowym ujawnił się dopiero 27 kwietnia 1947 roku. Służbę zakończył w stopniu plutonowego podchorążego.

Po przejściu do życia cywilnego związał się zawodowo z Lasami Państwowymi. Przez szereg lat pracował jako leśnicy w Leśnictwie Majków.

Od lat 70. XX wieku zaangażowany był w działalność nieformalnego Środowiska „Szaraków” – kombatantów, podkomendnych Antoniego Hedy-Szarego. Współorganizował i uczestniczył w licznych wydarzeniach o charakterze patriotyczno-religijnym na Kielecczyźnie, w miejscach walk 3. Pułku Piechoty Legionów AK.

Po 1989 roku, od początku istnienia Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, jest jego członkiem, pełniąc nieprzerwanie funkcje w zarządzie koła w Skarżysku-Kamiennej. Jest także członkiem Koła Leśników Kombatantów przy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu. Od kilku lat pełni także funkcję prezesa Oddziału Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość Stowarzyszenia Społeczno-Kombatanckiego w Skarżysku-Kamiennej.

Janusz Sermanowicz to organizator wielu uroczystości patriotycznych, lekcji historii i spotkań z młodzieżą w Skarżysku-Kamiennej, Starachowicach i Brwinowie. Uczestniczy w odnajdywaniu i upamiętnianiu do tej pory nieznanych miejsc pochówków żołnierzy oddziałów partyzanckich poległych w czasie wojny oraz konspiracji niepodległościowej. W latach 2012–16 był głównym organizatorem rajdów dla młodzieży szkolnej z Warszawy szlakiem płk. cc. Jana Piwnika „Ponurego” i gen. bryg. Antoniego Hedy-Szarego.

Prowadzi prelekcje na temat historii walk oddziałów partyzanckich AK. Podejmuje działania zmierzające do zaangażowania i włączenia młodzieży w działalność patriotyczną i administracyjną kół ŚZŻAK i WiN w Skarżysku-Kamiennej. Uczestniczy w organizowaniu uroczystości rocznicowych, zajmuje się mogiłami zamordowanych mieszkańców Skarżyska-Kamiennej, a szczególnie Cmentarzem Partyzanckim na Skarbowej Górze.