MCK zaprasza: promocja książki Marka Jedynaka – Władysław Wasilewski „Oset”, „Odrowąż” (1921–1943)

1194
Dr Marek Jedynak - IPN
Marek Jedynak z jedną ze swoich poprzednich książek
bezplatne porady prawne skarzysko
bezplatne porady prawne skarzysko

Zapraszamy na spotkanie z autorem i książką o bohaterskim skarżyskim harcerzu i partyzancie, patronie Zespołu Szkół Samochodowo-Usługowych i ulicy, przy której szkoła się znajduje.

Spotkanie odbędzie się 29 września 2016 r. (czwartek) o godz. 17.00 w patio MCK. Wstęp jest wolny.

Wydarzenie już się odbyło. Zobacz relację: Życiorys „Oseta” został wydany drukiem. Marek Jedynak promował swoją książkę Władysław Wasilewski „Oset”, „Odrowąż”

Władysław Wasilewski ps. „Oset”, „Odrowąż”, wychował się na Borze. Do 1939 r. był harcerskim instruktorem i drużynowym. W czasie II wojny światowej działał w wielu konspiracyjnych organizacjach (Polska Organizacja Zbrojna, Polska Niepodległa, Gwardia Ludowa, Armia Krajowa). Był także dowódcą partyzanckiego oddziału GL i AK.

Praca zawiera szczegółowy opis jego życia. Odpowiada na pytania, kim był, skąd pochodził i w jakich warunkach dorastał. Jakim był synem, bratem, kolegą, harcerzem, konspiratorem, nauczycielem i partyzanckim dowódcą? Jak zmieniała się jego osobowość oraz kto miał na nią wpływ? W jakim stopniu jego marzenia i dążenie do samorealizacji przez dokonanie wielkich czynów wyznaczały kierunki jego aktywności? Wreszcie, jakie role życiowe podejmował i która z nich była najważniejsza? I na koniec, czy i jak dalece powojenna legenda odpowiada prawdzie, a w jakiej mierze mitologizuje tę postać?

Chociaż „Oset” był najmłodszym dowódcą plutonu w Zgrupowaniach Partyzanckich AK „Ponury”, osobistym przykładem zjednywał podkomendnych i towarzyszy broni. Jego ofiarna postawa, a także przedwczesna śmierć stanowią świadectwo obcowania z historią człowieka wyjątkowego, o którym pamięć nie przemija.

O autorze:
Dr Marek Jedynak – absolwent Instytutu Historii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach; kustosz w Instytucie Pamięci Narodowej w Kielcach; członek Zarządu Środowiska Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich Armii Krajowej „Ponury”–„Nurt”. W swojej pracy naukowej zajmuje się m.in. działalnością Okręgu Radomsko-Kieleckiego Armii Krajowej oraz losami żołnierzy AK po II wojnie światowej w Polsce i na emigracji.

Autor ponad 100 artykułów popularnonaukowych i naukowych oraz książek: Robotowcy 1943; Kapliczka na Wykusie; Dokumenty do dziejów Zgrupowań Partyzanckich AK „Ponury”; Niezależni kombatanci w PRL – nagrodzonej tytułem Książka Historyczna Roku 2014; Władysław Wasilewski „Oset”, „Odrowąż”. Współautor biografii Pułkownik Jan Piwnik „Ponury”, a także Inwentarza zespołu archiwalnego Wojskowego Sądu Rejonowego w Kielcach.

Marek Jedynak - Władysław Wasilewski „Oset”, „Odrowąż” (1921–1943) - promocja książki - Miejskie Centrum Kultury

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here