Promocje na internet Scarnet - kliknij i dowiedz się więcej!
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna

Polska Deklaracja o Podziwie i Przyjaźni dla Stanów Zjednoczonych to obszerny dokument, w którym pod życzeniami dla narodu amerykańskiego podpisało się ponad 5 milionów obywateli, w większości dzieci i młodzieży. Wśród nich uczniowie szkół Skarżyska-Kamiennej.

Polska Deklaracja o Podziwie i Przyjaźni dla Stanów Zjednoczonych została sporządzona w 1926 roku z okazji 150. rocznicy niepodległości Stanów Zjednoczonych. Zawiera życzenia podpisane przez władze, wojskowych, duchownych, przedsiębiorców, naukowców i inne grupy społeczne, a przede wszystkim przez młodych Polaków. Podpisy zbierano w szkołach.

Takimi słowami zaczyna się deklaracja:

Naród polski przesyła obywatelom wielkiej Unji Amerykańskiej braterskie pozdrowienie wraz z zapewnieniem najgłębszego podziwu dla stworzonych przez Was instytucji, w których wolność, równość i sprawiedliwość znalazły swój najwyższy wyraz stając się gwiazda przewodnią dla wszystkich nowoczesnych demokracji.
eSkarbonka dla WOŚP od ProSkarżysko
eSkarbonka dla WOŚP od ProSkarżysko
eSkarbonka dla WOŚP od ProSkarżysko
eSkarbonka dla WOŚP od ProSkarżysko

Na deklarację o Podziwie i Przyjaźni dla Stanów Zjednoczonych składa się 111 tomów obejmujących ponad 30 tysięcy stron z podpisami ok. 5,5 miliona obywateli Polski. To ok. 20% wszystkich mieszkańców kraju. Wśród tych milionów podpisów są też podpisy uczniów szkół ze Skarżyska-Kamiennej (wówczas Kamiennej) i okolic. Znajdziemy tam między innymi autografy i życzenia uczniów i kadry pedagogicznej Koedukacyjnego Gimnazjum Komitetu Obywatelskiego, czyli dzisiejszego II Liceum Ogólnokształcącego w Skarżysku.

Do życzeń dla narodu amerykańskiego dołączyły się też szkoły powszechne z Kamiennej, Bzina, Skarżyska Książęcego czy Pogorzałego. Oczywiście są tam też podpisy szkół z całej Polski.

– Nie zabrakło też życzeń, pod którymi podpisali się uczniowie okolicznych osad: Bliżyna, Mroczkowa, Skarżyska Kościelnego, Mirca, Parszowa i innych. Na uwagę zasługuję wpisy uczniów/studentów z Państwowej Preparandy Nauczycielskiej w Suchedniowie – mówi Krzysztof Zemeła, historyk.

Skarżyszczanie i mieszkańcy okolic mogą więc poszukać wśród podpisów tych złożonych przez ich przodków. Poniżej prezentujemy skany stron szkół z terenu dzisiejszego Skarżyska-Kamiennej.

Polska Deklaracja o Podziwie i Przyjaźni dla Stanów Zjednoczonych w całości dostępna jest tutaj:

https://www.loc.gov/collections/polish-declarations/

Polska Deklaracja o Podziwie i Przyjaźni dla Stanów Zjednoczonych została wręczona prezydentowi USA, którym był wówczas Calvin Coolidge. Obecnie przechowywana jest w Bibliotece Kongresu USA, a na stronie internetowej biblioteki dostępna jest w wersji cyfrowej w postaci skanów.

Deklaracja jest nie tylko ciekawostką. Stanowi cenne źródło informacji dla historyków i nie tylko.

– Deklaracja może być wykorzystana do badań nad dziejami oświaty, a przede wszystkim stanowi kapitalne źródło do poszukiwań genealogicznych – dodaje Krzysztof Zemeła, który w pracy naukowej zajmuje się też genealogią, a od niedawna prowadzi pogotowie genealogiczne w Muzeum Orła Białego w Skarżysku-Kamiennej.

Kliknij w skany, aby powiększyć

Ratujemy nagrobek rodziny Witwickich

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here