Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna

Podoba Ci się to, co robimy na ProSkarżysko? Więc może postawisz nam kawę? Dziękujemy! :)

Postaw nam kawę na buycoffee.to

Powiatowa Gra Czytelnicza to inicjatywa skarżyskiej Biblioteki Pedagogicznej, która jest połączeniem zabawy i nauki, a dotyczy lektur i innej literatury, jaką powinni znać uczniowie.

Tegoroczna, druga, edycja Powiatowej Gry Czytelniczej przeznaczona była dla uczniów klas siódmych. Mieli on za zadani odwiedzić kilka miejsc zlokalizowanych na mieście, gdzie czekały na nich zadania związane z literaturą.

Przed startem zasady gry omówił Roman Sowa z Biblioteki Pedagogicznej, a Katarzyna Bilska z zarządu powiatu życzyła uczestnikom powodzenia.

Aby zdobyć jak najwięcej punktów, w szkołach podstawowych, na hali sportowej, w bibliotece publicznej, w szkole muzycznej, w Powiatowym Centrum Pomocy rodzinie oraz siedzibie starostwa uczniowie musieli przypomnieć sobie lektury i inne dzieła literackie, które czytali,.

REKLAMA
Dziękuję za Wasze poparcie. Bądźmy razem. Budujmy wspólnie  - Bartosz Bętkowski
Dziękuję za Wasze poparcie. Bądźmy razem. Budujmy wspólnie  - Bartosz Bętkowski
Dziękuję za Wasze poparcie. Bądźmy razem. Budujmy wspólnie  - Bartosz Bętkowski
Dziękuję za Wasze poparcie. Bądźmy razem. Budujmy wspólnie  - Bartosz Bętkowski

Zadania były następujące:

  • Literacki escape room – zamknięty pokój, w którym ukryto strofy znanych wierszy. Zadaniem uczestników było odnalezienie strof i ułożenie ich w poprawną całość.
  • Ukryte utwory – uczniowie otrzymali tekst-mix składający się z siedmiu utworów. Zadaniem uczestników było rozpoznanie „ukrytych utworów” zawartych w tekście.
  • Prawidłowa kolejność – uczestnicy losowali jeden z zestawów składających się z 5 tytułów utworów. Zadanie polegało na poprawnym ułożeniu utworów ze wzglądu na czas ich powstania: od powstałych najwcześniej (starożytność), do powstałych najpóźniej (literatura współczesna).
  • Krzyżówki – zadanie polegało rozwiązywaniu krzyżówki z zakresu literatury, teorii języka, kultury współczesnej oraz ułożeniu hasła.
  • Prawda/Fałsz – uczestnicy rozwiązywali test sprawdzający ich wiedzę z zakresu literatury i języka polskiego.
  • Rebusy – zadanie polegało na rozwiązaniu rebusu, czyli podaniu cytatu ukrytego w rebusie oraz wskazaniu utworu, z którego pochodzi cytat, i kto jest jego autorem.
  • Literackie przedmioty – przygotowano stół z 15 przedmiotami pochodzącymi z różnych utworów literackich. Zadaniem uczestników było dopasować 3 przedmioty do nazwiska pisarza lub tytułu utworu, który wylosowali.

Po kliku godzinach uczniowie wrócili do Biblioteki Pedagogicznej, gdzie podliczono głosy. Wyniki były następujące:

I miejsce – Prywatna Szkoła Podstawowa: Jan Figarski, Piotr Pawlak, Maciej Michnowski (opiekun Agnieszka Półtorak)

II miejsce – Szkoła Podstawowa nr 7: Martyna Serek, Zuzanna Kręcisz, Joanna Żelaśkiewicz (opiekun Elżbieta Juźwik)

III miejsce – Prywatna Szkoła Podstawowa: Jagoda Włodarczyk, Michalina Jedlińska, Oliwia Włudarczyk (opiekun Anna Spółczyńska)

Roman Sowa podkreślił, że wszystkie drużyny zaprezentowały wysoki poziom, a różnice nie były znaczące. – Uczniowie wypadli bardzo dobrze. Większość zadań zrobili „na maksa”, a więc ich wiedza literacka jest na wysokim poziomie – powiedział.

Gratulacje dla uczestników!

Nagrody w II Powiatowej Grze Czytelniczej ufundowali: Starostwo Powiatowe w Skarżysku-Kamiennej oraz firma Romer. Organizatorami byli Powiatowe Centrum Rozwoju Edukacji oraz Powiatowa Biblioteka Pedagogiczna w Skarżysku.