Promocje na internet Scarnet - kliknij i dowiedz się więcej!
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna

Dobre wiadomości dla miłośników królewskiej gry. W Akademii Holistycznej w Skarżysku-Kamiennej startuje właśnie sekcja szachowa. Z kolei za kilka miesięcy w mieście powstanie nowy klub szachowy.

W Skarżysku szachistów nie brakuje. Już w zasadzie od teraz będą mieli więcej możliwości do rywalizowania i podnoszenia swoich umiejętności.

Kilka dni temu Akademia Holistyczna zaprosiła chętnych do szachownicy. Kilkoro jej trenerów, Kamila Romańczuk, Krzysztof Ogłoza i Brunon Sokołowski, gra w szachy hobbistycznie. Obiecali, że każdy, kto z nimi wygra, dostanie karnet na usługi Akademii Holistycznej.

Szachy w Akademii mogą z pozoru być nie do końca na miejscu, ale miejsce to ma w nazwie słowo „holistyczny”, co oznacza, że podchodzi do rozwoju człowieka w sposób właśnie holistyczny, czyli całościowy, ogólnorozwojowy, a nie ogranicza się tylko do pracy nad siłą czy wydolnością.

Na zaproszenie odpowiedziało kilak osób i stawili się przy szachownicy. Byli wśród nich pasjonaci jak Rafał Przynarowski czy Przemysław Woźniak, którzy na co dzień uczęszczają też do Akademii Holistycznej. Przyszli też jednak zaawansowani gracze, w tym także instruktorzy i sędziowie szachowi. Aleksander Kędzierski to sędzia, który prowadzi turnieje szachowe m.in. w Miejskim Centrum Kultury, Zbigniew Barański to instruktor Polskiego Związku Szachowego, a Jakub Jedynak i Anna Aftyka to młodzi, ale już utytułowani szachiści.

Podczas spotkania zrodził się pomysł, aby szachami zając się na poważniej. Obie strony, i szachiści i przedstawiciele sportów alki zgodnie mówili, że te dyscypliny mają ze sobą więcej wspólnego, niż się wydaje. – Szachy są podobne do sportów walki. W nich też trzeba myśleć, stosować strategię, jest element presji czasu – mówi Brunon Sokołowski, który szachami na poważniej zajmuje się od kilku lat, a lekcje gry pobierał u instruktorów Tomasza Derlacza i Eligiusza Grzybowskiego.

Podobne zdanie ma Aleksander Kędzierski. – W każdym sporcie trzeba myśleć. I tu, i tu mózg musi pracować i jego prawidłowa praca jest niezbędna do wygrywania – mówi.

Zbigniew Barański również potwierdza te słowa. – Szachy są powiązane ze sportami walki. Szachy rozwijają pamięć, koncentrację, zdolność logicznego i strategicznego myślenia oraz umiejętność szybkiego podejmowania decyzji. Te atuty są też potrzebne w sportach walki, jak choćby karate – przekonuje.

Akademia Holistyczna zaprasza chętnych do wspólnej gry. Kolejne spotkanie odbędzie się w poniedziałek 21 października 2019 roku o godz. 15.00. Udział jest bezpłatny. Mile widziany jest każdy, kto tylko interesuje się szachami.

Przy okazji Zbigniew Barański zdradził, że wkrótce z jego inicjatywy powstanie w Skarżysku klub Szachowy. Najprawdopodobniej zacznie funkcjonować w przyszłym roku. – Klub kierujemy głównie do dzieci i młodzieży, ale będziemy otwarci na wszystkich starszych też. Chcemy szkolić szachistów, pomagać im podnosić umiejętności i pomóc w zdobywaniu punktów w rankingach. Będziemy też organizować zawody. Nasz klub będzie zarejestrowany w Centralnym Rejestrze Szachowym – mówi Zbigniew Barański.

Zapraszamy też na turniej szachowy z okazji Narodowego święta Niepodległości:

Szachiści uczczą rocznicę odzyskania niepodległości – odbędzie się turniej szachowy

 

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here