BEZPŁATNE PORADY PRAWNE
bezplatne porady prawne skarzysko
bezplatne porady prawne skarzysko

Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 2 w Skarżysku zaprosił na sesję naukową pt. „Autyzm – jak odżywić  umysł i ciało?”. Wzięli w niej udział pedagodzy, wychowawcy oraz rodzice dzieci z autyzmem.

Kwiecień to miesiąc autyzmu. Światowy Dzień Świadomości Autyzmu obchodzony jest 2 kwietnia, ale wydarzenia dotyczące autyzmu odbywają się przez cały miesiąc. Sesja był jednym z nich.

Otworzył ją dyrektor SOSW nr 2 Mariusz Kawa, który właśnie o wydarzeniach dotyczących autyzmu wspominał. Są wśród nich tzw. Niebieskie Marsze. W Skarżysku Niebieski Marsz już się odbył, a kolejne odbędą się w najbliższych dniach w Suchedniowie (16 kwietnia) i Bliżynie (24 kwietnia).

Pierwszym prelegentem sesji była Kinga Skoczyńska, oligofrenopedagog-terapeuta osób z zaburzeniami ze spektrum autyzmu. Przedstawiła wiele cennych informacji na temat tego zaburzenia. O autyzmie widomo coraz więcej, ale wciąż jest to bardzo tajemnicze zaburzenie. Co więcej, stwierdzane jest u coraz większej liczby dzieci. Obecnie u jednego dziecka na 68, częściej u chłopców niż dziewczynek (czterech chłopców z autyzmem przypada jedna dziewczynka). Prelegentka zwróciła szczególną uwagę, że terapia osób z autyzmem jest o tyle trudna, że nie dwóch identycznych przypadków. Każde dziecko jest inne.

Prowadząca sesję Jadwiga Laliczyńska-Babczyk, również oligofrenopedagog, podkreśliła, że autyści, choć inni od reszty społeczeństwa, nie są gorsi i należy im się szacunek, a na pewno nie ma potrzeby obawiać się osób z autyzmem.

Kolejną prelegentką była Aneta Wasilewska, która opisała zaburzenia pracy przewodu pokarmowego u dzieci z autyzmem, z uwzględnieniem diagnostyki i doboru odpowiedniej diety.

Kwestii żywieniowych dotyczyły też warsztaty „Tadek Niejadek i jego obiadek”, które zakończyły sesję. Je również poprowadziła Aneta Wasilewska.

O relacjach z otaczającym światem, jakich potrzebują osoby z autyzmem, mówiły Kamila Pawlik i Aleksandra Mościcka z fundacji Alpha z Lublina pomagającej osobom z autyzmem i ich rodzinom.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here