Choć ze Skarżyska do morza dość daleko, to od kilku lat w naszym mieście można, nie ruszając się z miejsca, poczuć żeglarskie klimaty. A to za sprawą Skarżyskich Spotkań z Piosenką Żeglarską „SzantySkar”

SzantySkar to obecnie jedyny  cykliczny festiwal piosenki żeglarskiej w regionie, którego wizytówką jest wysoki poziom artystów i szczególna atmosfera budowana przez publiczność.

Tegoroczna, siódma, edycja, organizowana jest przez Towarzystwo Żeglarskie „Sterna”, którego ideą jest promowanie żeglarstwa, więc również kultury żeglarskiej. I tym razem na scenie Semafora wystąpią zespoły, które bez trudu przeniosą uczestników w podróż przez morza i portowe tawerny.

SzantySkar odbędzie się 14 października 2017 r. (sobota) o godz. 18:30 w Klubie Muzycznym „Semafor”. Wstęp kosztuje 20 zł. Bilety można zakupić przed koncertem.

Na scenie wystąpią:

 • Sąsiedzi
  Zespół z Gliwic, który SzantySkarze wystąpił już w 2014 r. Inspiracje czerpią głównie z dawnych pokładów, ale i z Bretanii, Irlandii, Szkocji, muzyki dawnej, jak również z rodzimego folkloru śląskiego, znacznie wykraczając już poza ramy folku morskiego, od którego zaczynali.
  Grają w składzie: Jakub Owczarek (śpiew, bodhran), Kamil Piotrowski (mandolina, gitara, śpiew), Dominika „Domi” Płonka (flety, śpiew), Ela „Elo” Król (skrzypce, śpiew), Marek „Wiklina” Wikliński (koncertina, drumla, śpiew), Piotr „Placek” Świeściak (gitara, śpiew), Mirek Walczak (skrzypce, śpiew).
 • North Cape
  Też już gościli na SzantySkarze, w 2015r. Są kwintetem wokalnym z Pszczyny, który od ponad 20 lat (z przerwami) konsekwentnie wyraża swoją fascynację muzyką a cappella (w tym pieśniami morza i folkiem z różnych stron świata).
  Skład zespołu: Łukasz „Kuka” Malcharek – tenor, Paweł „Pavella” Malcharek – tenor, Krzysztof „Tyrion” Ściepłek – tenor, Michał „Bagis” Bagniewski – baryton, Juliusz „Bufet” Krzysteczko – bas.
 • Old Marinners
  Gospodarze imprezy i spiritus movens SzantySkaru. Kwintet wokalno-instrumentalny działający nieprzerwanie do 2008 r. Repertuar grupy to muzyka ludowa z różnych stron świata, kompozycje autorskie, a także  tradycyjne pieśni z tawern, pokładów żaglowców i kubryku.
  Skład zespołu: Arek Rurarz (mandolina, banjo tenorowe, śpiew), Magdalena Bolechowska (skrzypce, śpiew), Martyna Jurga (flety, śpiew), Grzegorz Ziętkowski (gitara, śpiew), Andrzej Filipiak (gitara basowa, śpiew).

SzantySkar to także okazja do podsumowania mijającego sezonu żeglarskiego, więc nie zabraknie zapewne wspominek, dyskusji czy wymiany poglądów. Reprezentanci Sterny przybliżą uczestnikom także swój program Łódka dla Skarżyska, który został zainicjowany w tym roku.

Sąsiedzi
Sąsiedzi (fot. archiwum organizatora)
North Cape
North Cape (fot. archiwum organizatora)
Old Marinners
Old Marinners (fot. archiwum organizatora)

SzantySkar 2017