Jak zapobiegać i radzić sobie z terroryzmem – w MCK odbyło się szkolenie

760
BEZPŁATNE PORADY PRAWNE
bezplatne porady prawne skarzysko
bezplatne porady prawne skarzysko

„Terroryzm w obiektach użyteczności publicznej” – taki był temat szkolenia, jakie odbyło się w Miejskim Centrum Kultury w Skarżysku. Wśród uczestników byli przedstawiciele skarżyskich firm i instytucji publicznych.

Europa zmaga się z coraz większym zagrożeniem terrorystycznym i choć Polska szczęśliwe na razie nie była celem takich ataków, to problemu nie wolno lekceważyć. Celem szkolenia było więc wskazać obszary zagrożenia i sposoby prewencji oraz postępowania w przypadku wystąpienia zagrożenia.

Szkolenie było podzielone na trzy zagadnienia:

  • podstawy rozpoznawania i postępowania z niebezpiecznymi przesyłkami,
  • podstawy negocjacji kryzysowych – kontakt z sobą agresywną i niebezpieczną,
  • postępowania w sytuacjach zakładniczych.

Głównym prelegentem szkolenia był Dariusz Leżała, instruktor, ekspert od spraw sapersko-minerskich, który prowadzi szkolenia dla wielu instytucji, wojska, rządu oraz podmiotów prywatnych. Uczestnicy szkolenia mogli m.in. poznać nowoczesne techniki służące wykrywaniu  niebezpiecznych materiałów oraz zapoznać się z metodami postępowania w przypadku ich wykrycia.

Mimo że w zapobieganiu zagrożeniom różnego rodzaju pomaga nowoczesna technika, to wciąż do wielu zadań angażowane są psy. To właśnie one potrafią wykonać wiele zadań w tym zakresie, z którymi nie radzi sobie człowiek ani technika.

Amira, suczka rasy malinois, oraz Morris, springer spaniel angielski, pracujące dla firmy ochroniarskiej Madogs udowodniły, że potrafią skutecznie wykryć ładunki wybuchowe. W patio MCK ukryte były próbki zapachowe, które psy znalazły bez problemu.

Współorganizatorem szkolenia było Centrum Obsługi Inwestora w Skarżysku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here