Zdjęcia, opisy wydarzeń i eksponaty z września 1939 roku można od dziś oglądać w Muzeum im. Orła Białego w Skarżysku. Nie jest to jednak wystawa, która opisuje tylko działania wojenne – to przede wszystkim relacje ludzi, którzy byli uczestnikami i świadkami tamtych tragicznych wydarzeń.

Wystawa „Wrzesień 1939. Rozbiór Polski” nie jest typową kroniką Wojny Obronnej 1939. Składają się na nią relacje naocznych świadków, tych którzy walczyli, tych którzy podejmowali ważne decyzje, jak również tych, którzy najbardziej doświadczyli wojennych okrucieństw – mieszkańców naszego kraju.

Wernisaż wystawy odbył się właśnie dziś, a do zwiedzania zapraszali dyrektor muzeum Monika Kowalczyk-Kogut oraz opiekun wystawy Artur Buńko. – To wystawa do przeżywania. Zawiera wspomnienia ludzi, zarówno mieszkańców Polski, jak i żołnierzy wszystkich stron. Czytając tablice można wczuć się w atmosferę tamtych dni – powiedział kustosz.

Na planszach znajduje się wiele przejmujących scen uwiecznionych na zdjęciach.  Wśród nich jest fotografia wykonana 13 września przy ul. Ostroroga w Warszawie przez amerykańskiego reportera Juliena Bryana, który był jedynym zagranicznym korespondentem relacjonującym przebieg walk w Polsce. Zdjęcie przedstawia dwunastoletnią Kazimierę Mikę, płaczącą nad ciałem zabitej w nalocie starszej siostry Andzi. Julien Bryan spotkał się z nią ponownie w 1958 roku, kiedy poszukiwał bohaterów ówczesnych wrześniowych zdjęć.

Wystawa „Wrzesień 1939. Rozbiór Polski” została przygotowana na 70. rocznicę wybuchu II wojny światowej przez Ośrodek KARTA przy współpracy Domu Spotkań z Historią na zlecenie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Wraz z wystawą eksponowane są również przedmioty z kolekcji Muzeum im. Orła Białego, w tym umundurowanie, broń i inne sprzęty używane podczas działań wojennych.

Wystawa będzie czynna do 19 listopada 2017 r.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here