Zapytaj prawnika – bezpłatne porady prawne na ProSkarżysko od Kancelarii Radcy Prawego Dagmara Nowak-Trochimiuk

2558
Promocje na internet Scarnet - kliknij i dowiedz się więcej!
Scarnet – internet światłowodowy i telewizja
Scarnet – internet światłowodowy i telewizja
Scarnet – internet światłowodowy i telewizja
Scarnet – internet światłowodowy i telewizja

Rozpoczynamy cykl artykułów o tematyce prawnej dotyczącej spraw i problemów, z którymi najczęściej zwracają się mieszkańcy o poradę prawną. W ramach działalności pro bono prawnicy z Kancelarii Radcy Prawnego Dagmary Nowak-Trochimiuk w Skarżysku-Kamiennej będą poruszać tematy, które najbardziej nurtują naszych czytelników.

Łacińska paremia brzmi „Ignorantia iuris nocet”, czyli nieznajomość prawa szkodzi. I to prawda. Znajomość prawa może przynieść korzyści, zwłaszcza, kiedy wiemy, co nam się należy i jakie są nasze uprawnienia. Czujemy się wtedy pewni i nie dajemy się oszukiwać.

Znajomość prawa przydaje się w życiu, w sytuacjach codziennych, np. w sklepie, w szpitalu, albo gdy chcemy załatwić sprawę w urzędzie. Przydaje się też w sytuacjach nadzwyczajnych, gdy kupujemy mieszkanie, samochód albo chcemy sporządzić darowiznę czy spisać testament.


ZBIÓRKA NA RZECZ SZPITALA W SKARŻYSKU

Wiedza prawnicza jest niezwykle potrzebna, niemal na każdym kroku. Rejestrujemy samochody. Zaciągamy kredyty. Udzielamy pożyczek. Płacimy podatki. Zawieramy związki małżeńskie. Otrzymujemy spadki. Dajemy darowizny. Kupujemy mieszkania. Budujemy domy. Ubezpieczamy majątek, życie i zdrowie. Jeździmy na wakacje. W każdej z wymienionych i w wielu innych sytuacjach potrzebujemy świadomości prawnej.

Cykl artykułów ma na celu zapoznanie Państwa z najczęściej spotykanymi w życiu codziennym zagadnieniami prawnymi oraz chcemy odpowiedzieć na najbardziej nurtujące Państwa pytania. Z pewnością nie uda nam się odpowiedzieć na wszystkie pytania, ale postaramy się odpowiedzieć na te, które najliczniej się powtarzają.

Poruszymy też najczęściej nurtujące kwestie z zakresu prawa. Wśród spraw, o jakie skarżyszczanie często pytali podczas niedawnej akcji bezpłatnych porad prawnych w Kancelarii Radcy Prawnego Dagmara Nowak-Trochimiuk były:

  • Kto po kim dziedziczy i w jakiej sytuacji?
  • Jak uzyskać odszkodowanie, gdy zdarzy się nam szkoda?
  • Czy dzieci muszą słuchać swoich rodziców?
  • Co to są prawa sąsiedzkie?
  • Kiedy pracownik może rozwiązać umowę o pracę?
  • Chcesz wynająć mieszkanie, pamiętaj o kilku ważnych postanowieniach umownych.
  • „Dobry zwyczaj nie pożyczaj”, a jeszcze lepszy, gdy pożyczasz spisz umowę pożyczki.

Pytania do prawników prosimy przesyłać na adres pro@proskarzysko.pl z dopiskiem w temacie maila „Zapytaj prawnika”.

Będziemy sukcesywnie, bezpłatnie, udzielać odpowiedzi w zakresie najczęściej poruszanych kwestii prawnych. W pierwszej kolejności odpowiemy na najczęściej poruszane kwestie.

Nie gwarantujemy odpowiedzi na każde z pytań. Udzielone porady nie mogą być traktowane jako ostateczna i jedyna obowiązująca wykładnia prawa, ani tym samym być podstawą do jakichkolwiek roszczeń względem Kancelarii Prawnej Dagmara Nowak-Trochimiuk lub portalu ProSkarżysko. Zapewniamy całkowitą anonimowość danych osobowych zawartych w zapytaniach.

kancelaria radcy prawnego dagmara nowak trochimiuk

3 KOMENTARZE

  1. 1 września skończyła mi się umowa wynajmowania mieszkania, czy właściciel musi oddać cała kaucję i czy z mieszkania mogę zabrać ze sobą to co ja kupiłem? Np. Karnisz, kontakty panele podłogowe, pędy na ścianę?

  2. 1 września skończyła mi się umowa wynajmowania mieszkania, czy właściciel musi oddać cała kaucję i czy z mieszkania mogę zabrać ze sobą to co ja kupiłem? Np. Karnisz, kontakty panele podłogowe ledy na ścianę?

  3. Pani Izabelo, oczywiście, że może Pani zabrać wszystkie swoje rzeczy. Chyba, że umówiła się Pani z właścicielem inaczej. Mieszkanie powinna Pani zwrócić w stanie nie pogorszonym w stosunku do stanu, w jakim go Pani w najem otrzymała. Natomiast zwrot kaucji powinien nastąpić w momencie odbioru wynajmowanego mieszkania przez właściciela. Co do zasady celem kaucji jest zabezpieczenie właściciela na wypadek dokonania jakiś zniszczeń przez najemcę, więc jeśli Pani takowych nie dokonała, to kaucja powinna zostać zwrócona w całości. Niemniej jednak szczegółowe ustalenia co do zasad zwrotu kaucji Strony regulują zazwyczaj w umowie, więc proszę do niej sięgnąć. W razie wątpliwości zapraszam do Kancelarii, omówimy te kwestie w oparciu o konkretny stan faktyczny. Proszę się nie martwić, może Pani dochodzić swoich roszczeń na drodze cywilnej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here