Przywrócić pamięć nieznanym bohaterom. Mieszkańcy odnowili grób żołnierzy na cmentarzu w Skarżysku Kościelnym

2501
REKLAMA
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna

Podoba Ci się to, co robimy na ProSkarżysko? Więc może postawisz nam kawę? Dziękujemy! :)

Postaw nam kawę na buycoffee.to

Nagrobek trzech nieznanych z nazwiska polskich żołnierzy, ofiar II wojny światowej, spoczywających na cmentarzu w Skarżysku Kościelnym, został odnowiony przez mieszkańców. Zrobili to, aby zachować pamięć o ich ofierze – abyśmy my, mieszkańcy, o niej pamiętali.

Trzech nieznanych z nazwiska żołnierzy zginęło podczas walk wojny obronnej września 1939 roku. Nie są znane ich personalia. Wiadomo tyle, że zginęli 8 września 1939 roku w Skarżysku Książęcym. To dzień wkroczenia wojsk niemieckich do Skarżyska.

Grób przez lata popadał w niepamięć. Zaniedbany nie przyciągał uwagi i znicze z rzadka się na nim pojawiały. Postanowił to zmienić Sławomir Kłos, mieszkaniec Książęcego. Wspólnie z gronem kilku osób, z pomocą firm, w tym zakładem kamieniarskim Ryszarda Bąka, postawiono nowy nagrobek z krzyżem.

REKLAMA
R-PRO - Budowa domów – Generalny wykonawca

Miejsce wiecznego spoczynku trzech nieznanych żołnierzy poległych w obronie ojczyzny w Skarżysku Książęcym dnia 8 września 1939 roku.

„Groby żołnierzy są najlepszymi kazaniami o pokoju”
A. Schweitzer

Podczas uroczystości nagrobek poświecili proboszczowie lokalnych parafii, ksiądz Adam Skalski z Książęcego oraz ksiądz Marian Czajkowski ze Skarżyska Kościelnego.

O odpowiednią oprawę wydarzenia zadbali uczniowie oraz grono pedagogiczne Szkoły Podstawowej nr 4 na Książęcym. Delegacja szkoły, na czele z dyrektorem Robertem Wójcikiem, wystąpiła ze sztandarem, a młodzież, przy akompaniamencie Tomasza Sekuły, wykonała utwory patriotyczne i kościelne. Szkoła z Książęcego będzie się opiekować grobem.

Grób nieznanych żołnierzy znajduje się w tylnej części cmentarza w Skarżysku Kościelnym, naprzeciwko zbiorowej mogiły ofiar rozstrzelanych przez Niemców w Skarżysku Kościelnym w 1943 roku.

Do grobu łatwo trafić, a teraz nie sposób będzie go nie zauważyć. Podczas wizyty na cmentarzu pamiętajmy o bohaterach walczących o wolność Polski.