Piknik Archeologiczny PraOsada Rydno 2023: Zapraszamy na spotkanie z odległą historią

1700
REKLAMA
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna

Podoba Ci się to, co robimy na ProSkarżysko? Więc może postawisz nam kawę? Dziękujemy! :)

Postaw nam kawę na buycoffee.to

Poznaliśmy datę Pikniku Archeologicznego PraOsada Rydno 2023. Organizatorzy znów zabiorą nas w podróż w odległą przeszłość. Dzięki temu zobaczymy, jak dawno, dawno temu wyglądało życie naszych praprzodków, mieszkańców Skarżyska-Kamiennej i okolic.

Zobacz relację z Pikniku Archeologicznego PraOsada Rydno 2023:

Trzydniowa podróż w czasie z 21. wieku w prehistorię. Odbył się Piknik Archeologiczny Praosada Rydno 2023

 

REKLAMA
R-PRO - Budowa domów – Generalny wykonawca

Coroczna żywa lekcja historii w wykonaniu stowarzyszenia PraOsada Rydno i zaproszonych gości już niedługo. Jak co roku ekipa miłośników prehistorii zaprezentuje nam realia życia w odległych czasach.

Tegoroczny Piknik Archeologiczny PraOsada Rydno 2023 odbędzie się w dniach 8–10 września 2023 roku. Podobnie jak w ostatnich latach organizatorzy zaproszą nas do parku przy Wielkim Piecu koło stadionu Granatu na osiedlu Rejów w Skarżysku-Kamiennej.

Jak zawsze będzie też można przyglądać się rekonstruktorom, którzy pokażą, jak wyglądało życie przed tysiącami lat, w tym przygotowywanie posiłków, rozpalanie ognia czy wykonywanie rzeczy codziennego użytku. Na pewno będą też akcenty muzyczne.

W trakcie pikniku będą prowadzone warsztaty ręcznego lepienia z gliny naczyń i figurek, które będzie można zabrać ze sobą. Chętni będą mogli robić ozdoby z muszli, przewiercając otwór krzemiennym wiertnikiem, sprawdzić zastosowanie wiertarki łukowej, próbować sił w szlifowaniu siekier krzemiennych czy rozcieraniu ziarna zboża na kamieniu żarnowym.Tomasz Juchniewicz, prezes Stowarzyszenia PraOsada Rydno

Piknik Archeologiczny PraOsada Rydno 2023 potrwa od 8 do 10 września 2023 roku. Odbędzie się w parku przy Wielkim Piecu i stadionie Granatu na osiedlu Rejów w Skarżysku-Kamiennej. Wejście od ul. Wioślarskiej.

Wstęp na Piknik Archeologiczny PraOsada Rydno 2023 jest BEZPŁATNY.

Organizatorzy proszą o wsparcie organizacji pikniku przez wpłatę na zbiórkę internetową. Dodatkowe pieniądze pozwolą wzbogacić program wydarzenia:

 

Piknik Archeologiczny PraOsada Rydno 2023 – program:

Piątek, 08.09.2023:

  • warsztat gliniarski – Grzegorz Borys
  • stanowisko zielarskie – Monika Kępka
  • artefakty z dorzecza rzeki Kamiennej – Muzeum im. Orła Białego
  • instrumenty etniczne – Martyna Dolęga – Dolęga Art
  • 14.00 – prelekcja „Co Otzi miał w żołądku, czyli o dzikich roślinach jadalnych i leczniczych w prehistorii – Monika Kępka
  • seans filmowy: dwa filmy Zbigniewa Kubiatowskiego „Polska szkoła archeologii prof. Stefana Krukowskiego” i „Orońsko – kopalnia krzemienia czekoladowego sprzed kilkunastu tysięcy lat”

Sobota, 09.09.2023

  • stanowisko neolityczne – Pracownia Archeologiczna „Trzy Epoki”
  • rozniecanie ognia
  • stanowisko dzikiej kuchni  Artur „Forrest” Różalski
  • stanowiskao krzemieniarza – Daniel „Mumin” Marciniak
  • warsztat gliniarski – Grzegorz Borys
  • 14.00 – prelekcja „Podróże. W pogoni za praprzodkiem” – Justyna Żukowska i Jakub Jędrzejewski z kanału Cafe Wiedza

  • 18.00 – seans filmowy „Krzemienne dziedzictwo” o Krzemionkach Opatowskich

Niedziela, 10.09.2023

  • stanowisko neolityczne – Pracownia Archeologiczna „Trzy Epoki”
  • rozniecanie ognia
  • stanowisko dzikiej kuchni  Artur „Forrest” Różalski
  • 14.00 – prelekcja „Kultura epoki kamienia: Guanczowie z Wysp Kanaryjskich” – Monika Bajka, Zbigniew Zybała – Pracownia Archeologiczna Trzy Epoki

Naukowcy Pracowni Archeologiczna Trzy Epoki będą prezentować repliki naczyń z młodszej epoki kamienia, sprzed kilku tysięcy lat, które zostały wykonane na wzór ceramiki znajdowanej na stanowiskach archeologicznych, głównie na ziemiach polskich. Naczynia służyły społecznościom pierwszych rolników do celów kuchennych, stołowych, a także jako pojemniki, w których bliskim zmarłym składano w darze jadło i napoje do grobu. Zostały wykonane z gliny ręcznie tzw. metodą wałeczkową albo taśmową, ozdobione w charakterystyczny dla poszczególnych kultur sposób i wypalone w ognisku lub w tradycyjnym piecu opalanym drewnem. Wśród nich znajdują się czarki, kubki, miski, amfory, puchary, flasze z kryzą czy naczynia z uchami w kształcie baranów, które odgrywały szczególną rolę w wierzeniach i w obrzędowości ludności kultury pucharów lejkowatych. Wyjątkowym naczyniem jest kopia słynnej wazy z Bronocic z jednym z najstarszych na świecie wyobrażeń wozu czterokołowego.

Oprócz naczyń będzie można obejrzeć ceramiczne figurki zoomorficzne oraz antropomorficzne, m.in. tzw. wenuski, które są znajdowane na stanowiskach paleolitycznych i neolitycznych w Europie i łączone z magią urodzaju i płodności. Na stanowisku będą też prezentowane repliki narzędzi neolitycznych rolników, wykonanych z kilku gatunków krzemienia: czekoladowego, pasiastego, świeciechowskiego czy wołyńskiego. Są wśród nich siekiery, noże, drapacze, rylce, wiertniki czy sierpy.

  • konkurs dotyczący prehistorii
  • 17.00 – zamknięcie wydarzenia

Zapraszamy!

Rydno to kompleks osad przemysłowych z okresu od schyłkowego paleolitu do neolitu. Rezerwat obejmuje obszar doliny rzeki Kamiennej od Skarżyska (dzielnica Łyżwy) do Wąchocka (Góra Rocha). Na jego terenie zachowały się liczne stanowiska pozostałości przedstawicieli wielu kultur pradziejowych, datowanych od 40 tysięcy lat p.n.e. Kolejne następujące po sobie społeczności trudniły się łowiectwem, wydobywaniem hematytu (tlenek żelaza) – minerału używanego do produkcji czerwonego barwnika oraz obróbką sprowadzanego w te strony krzemienia czekoladowego.

Na kanale Cafe Wiedza można dowiedzieć się więcej o Rydnie:

 

 

Piknik Archeologiczny PraOsada Rydno 2023 odbędzie się w dniach 8–10 września 2023 roku w Skarżysku-Kamiennej