Uczestnicy sympozjum „Współczesne wyzwania w leczeniu raka nerki, prezentacja badania ścieżki pacjenta z rakiem nerki” dowiedzieli się wszystkiego, co najważniejsze odnośnie tej choroby, m.in. czynników ryzyka, objawów, metod leczenia i jego skuteczności.
Sympozjum zorganizowało Stowarzyszenie Mężczyzn z Chorobami Prostaty „Gladiator”. Stowarzyszenie siedzibę główną ma w Warszawie, ale w jego świętokrzyskim oddziale aktywnie działają osoby ze Skarżyska. Choć nazwa stowarzyszenia mogłaby sugerować, że prostata jest jedynym organem, którym zajmuje się stowarzyszenie, to w rzeczywistości jego działalność dotyczy całego układu moczowo-płciowego. Stąd tematyka sympozjum, które odbyło się w środę w Miejskim Centrum Kultury.
Uczestników sympozjum powitał Tadeusz Włodarczyk, prezes zarządu stowarzyszenia. Wyraził zadowolenie z dużej frekwencji i jednocześnie namawiał do profilaktyki. – Każdy powyżej 40. roku życia powinien zaliczyć kontrolną wizytę u urologa. Dbajmy o siebie i swoich bliskich. Zachęcam do czytania naszych materiałów. Szczególnie lansujemy istotę rodziny, ponieważ choroba, która dotyka chorego, dotyka jednocześnie całą rodzinę – powiedział.
Władysław Pocheć, członek zarządu świętokrzyskiego oddziału stowarzyszenia dziękował lekarzom za obecność, lokalnym władzom za przychylność wobec działalności stowarzyszenia, a przybyłym gościom za obecność.
Prelegentami sympozjum byli:
- Dr hab. med. Jakub Dobruch
- Dr n. med. Roman Sosnowski
- Dr n. med. Jakub Żołnierek
- Dr n. med. Kamil Muc
Dr Jakub Dobruch przedstawił historię raka nerka, wyjaśnił mechanizmy powstawania nowotworu i przebieg rozwoju choroby, również kładąc silny nacisk na potrzebę profilaktyki. – Rak nerki to choroba nowotworowa, która powstaje w ciągu kilku lat, nie w ciągu jednego dnia. Większość przypadków odkrywana jest przypadkowo, niejednokrotnie za późno. Im większy jest guz, tym bardziej agresywny jest przebieg choroby i większe prawdopodobieństwo, że doszło do przerzutów – powiedział.
Czas zadbać o zdrowie!
Nie odkładaj wizyty do urologa. Jeśli masz wątpliwości, czy w ogóle pójść do lekarza, pomyśl, jak dobrze będziesz się czuł, gdy dowiesz się, że wszystko jest w porządku.
Jeśli jakiś stan chorobowy zostanie stwierdzony, wczesna diagnoza daje Ci znacznie większe szanse na szybkie i skuteczne wyleczenie, niż diagnoza w zaawansowanym stadium choroby.
Dr Roman Sosnowski przedstawił okoliczności oraz czynniki sprzyjające rakowi nerek. Jako główne czynniki ryzyka wystąpienia tej choroby wskazał palenie tytoniu oraz otyłość. Jednocześnie zaznaczył, że w leczeniu poczyniono duże postępy. – W pierwszym stopniu zaawansowania mamy prawie 100-procentową wyleczalność – powiedział.
On także podkreślił istotę badań profilaktycznych i nielekceważenie objawów. – Bardzo ważnym wskaźnikiem mogącym świadczyć o raku nerki jest krwiomocz. Nie bójmy się diagnostyki. Zróbmy USG nawet na siłę – powiedział. Dr Sosnowski wymienił ponadto kilka znanych osób z rakiem nerki, wśród których jest reżyser Steven Spielberg.
Dr Jakub Żołnierek przedstawił metody leczenia zaawansowanego raka nerki, głównie z wykorzystaniem chemioterapii, i ich skuteczność. Omówił także klasyfikację guzów nerek. Jak stwierdził, leczenie farmakologiczne raka nerki ma przed sobą obiecujące i ciekawe perspektywy.
Dr Kamil Muc skupił się z kolei na leczeniu małych guzów nerek, a za takie uważane są guzy do wielkości 4 cm. W takich przypadkach tzw. złotym standardem jest leczenie operacyjne. Omówił też m.in. rodzaj technik operacyjnych, a obecnym zaprezentował film z przebiegu wycięcia guza nerki.
Na zakończenie sympozjum lekarze odpowiadali na pytania uczestników.
Stowarzyszenie Mężczyzn z Chorobami Prostaty „Gladiator” im. Prof. Tadeusza Koszarowskiego zostało powołane dla popularyzowania wiedzy o chorobach prostaty, nerki, pęcherza moczowego, narządów płciowych i konieczności podstawowych badań profilaktycznych. Przesłaniem stowarzyszenia jest upowszechnianie wiedzy, że wczesne ujawnianie zmian chorobowych i zastosowanie niezbędnego leczenia w konsekwencji daje możliwość pokonania choroby.
Podstawowym celem działalności stowarzyszenia jest konsolidacja pacjentów dotkniętych chorobami nowotworowymi układu moczowo-płciowego oraz upowszechnianie wiedzy medycznej dla wdrażania nawyków wczesnego wykrywania choroby, diagnostyki i profilaktyki leczenia.