REKLAMA
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna

Podoba Ci się to, co robimy na ProSkarżysko? Więc może postawisz nam kawę? Dziękujemy! :)

Postaw nam kawę na buycoffee.to

Informacja o tym, że pomnik znajdujący się przy trasie S7 na Baranowskiej Górze zostanie zlikwidowany, zelektryzowała mieszkańców Skarżyska-Kamiennej i Suchedniowa. W internecie jest petycja, którą może podpisać każdy, kto uważa, że pomnik powinien pozostać na swoim miejscu.

Kilka dni temu poinformowaliśmy, że na mocy ustawy dekomunizacyjnej pomnik poświęcony walczącym podczas II wojny światowej zostanie zniszczony.

W komentarzach oraz w ankiecie czytelnicy ProSkarżysko w zdecydowanej większości opowiedzieli się przeciw takiej decyzji. Pomnik znajduje się na terenie Suchedniowa i to właśnie mieszkańcy Suchedniowa angażowali się w jego postawienie w latach 70. ubiegłego wieku.

REKLAMA
R-PRO - Budowa domów – Generalny wykonawca

Oddaj głos w ankiecie:

Co sądzisz o decyzji o usunięciu pomnika?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

 

 

Również teraz w jego obronę najbardziej zaangażowali się właśnie suchedniowianie. Maciej Glijer, mieszkaniec Suchedniowa, przedsiębiorca i sponsor zespołów sportowych wystąpił w jego obronie na sesji rady gminy Suchedniowa. Zorganizował zbiórkę podpisów pod pismem do burmistrza Cezarego Błacha, aby ten przekazał je wojewodzie świętokrzyskiemu, który podejmuje ostateczną decyzję o rozbiórce. – Po co rozbierać pomnik, skoro można zmienić tablicę? Pomnik i jego dwa miecze wpisały się w krajobraz. W razie potrzeby utworzymy społeczny komitet i odnowimy pomnik – powiedział.

Maciej Glijer zapowiada, że w piątek na pomniku zawiśnie baner w jego obronie, a tymczasem w internecie założył petycję on-line, pod którą może się podpisać każdy, kto chce jego pozostawienia. W czwartkowy wieczór było pod nią już grubo ponad sto podpisów.

 

Nieoficjalnie mówi się, że decyzję trudno będzie cofnąć, a rozbiórka ma nastąpić jeszcze szybciej – nawet w tym tygodniu.

My wysłaliśmy pytanie do urzędu wojewody, czy możliwe jest cofniecie decyzji. Czekamy na odpowiedź.

Warto dodać, że na mocy tej samej ustawy zamierzano zlikwidować Pomnik Bojowników o Wyzwolenie Narodowe i Społeczne, który znajduje się na Kadzielni w Kielcach. W tym przypadku decyzję jednak cofnięto, a pomnik zostanie zmodyfikowany, aby nie naruszał ustawy dekomunizacyjnej.

Przeczytaj więcej o decyzji o likwidacji pomnika:

Pomnik na Baranowskiej Górze do likwidacji na mocy ustawy dekomunizacyjnej