REKLAMA
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna

Podoba Ci się to, co robimy na ProSkarżysko? Więc może postawisz nam kawę? Dziękujemy! :)

Postaw nam kawę na buycoffee.to

Muzeum im. Orła Białego w Skarżysku-Kamiennej zaprasza jeszcze dziś na film „Krzyżacy”. Wcześniej odbyła się dyskusja, z której można było się dowiedzieć ciekawych rzeczy o samym filmie Aleksandra Forda, o powieści Henryka Sienkiewicza oraz o realiach historycznych przedstawionych w książce i filmie.

W środę, 15 lipca 2020 roku o godz. 21.30 w Muzeum im. Orła Białego w Skarżysku będzie można obejrzeć film „Krzyżacy”. Seans odbędzie się na muzealnym placu.

Wcześniej w muzeum odbyła się dyskusja o filmie, powieści i realiach historycznych, w szczególności o ludziach, którzy nam ją przedstawili oraz o postaciach historycznych.

W panelu dyskusyjnym wzięli udział historycy prof. Wojciech Iwańczak i dr Piotr Kardyś, filmoznawca Jarosław Skulski oraz dyrektor muzeum Grzegorz Bień.

Uczestnicy zgodzili się, że zarówno Henryk Sienkiewicz, jak i Aleksander Ford, dość wiernie oddali realia historyczne, choć oczywiście nie do końca. Wytłumaczeniem, szczególnie dla pisarza, jest to, że o wielu faktach historycznych w jego czasach po prostu jeszcze nie wiedziano. Z kolei w przypadku Forda, jak to określił Piotr Kardyś, zagrała dusza artysty.

Jarosław Skulski przybliżył też postać Aleksandra Forda, reżysera o ciekawym i pełnym białych plam życiorysie. Tę ciekawą postać opisał też Michał Danielewicz w książce „Ford. Reżyser”.

Pytania do prelegentów można było zadawać wcześniej przez profil Muzeum im. Orła Białego na Facebooku. Tam też można obejrzeć zapis wideo dyskusji.

Zapraszamy na wieczorny seans filmowy „Krzyżaków” w muzeum.
Szczegóły tutaj:

„Krzyżacy” w Kinie Pod Księżycem – zaprasza muzeum w Skarżysku

 

Okazją do wyświetlenia filmu i przybliżenia zarówno filmu, jak i powieści oraz tła historycznego, jest 60. rocznica premiery filmu oraz przypadająca dokładnie w dniu seansu 610. rocznica bitwy pod Grunwaldem.