Alicja Gadecka z Gimnazjum nr 1 najlepsza w Świętokrzyskiem!

2220
REKLAMA
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna

Podoba Ci się to, co robimy na ProSkarżysko? Więc może postawisz nam kawę? Dziękujemy! :)

Postaw nam kawę na buycoffee.to

Alicja Gadecka zdobyła pierwsze miejsce w wojewódzkim konkursie „W Świętokrzyskiem Ci się uda. Tu warto mieszkać!”.

Alicja została zwyciężczynią w kategorii „Esej”, jednej z czterech w konkursie. Jej praca okazała się najlepsza wśród prac gimnazjalistów z całego województwa. Opiekunem gimnazjalistki jest Piotr Kardyś.

Alicja Gadecka odebrała nagrodę na ostatniej sesji Sejmiku Wojewódzkiego. Laureatom gratulowali marszałek Adam Jarubas i przewodniczący sejmiku Arkadiusz Bąk. Na wręczeniu nagród gimnazjalistce jej Justyna Lisowska-Czekaj.

REKLAMA
R-PRO - Budowa domów – Generalny wykonawca

Konkurs „W Świętokrzyskiem Ci się uda. Tu warto mieszkać!” miał na celu pokazanie korzystnych zmian, jakie zaszły w województwie od początku jego istnienia, czyli od 1 stycznia 1999 r. Konkurs miał także dać odpowiedź na pytanie, jak zmieniło się życie młodych ludzi, ich otoczenie, miejsce nauki i wypoczynku.

W konkursie wzięło udział 221 uczniów gimnazjów z 41 szkół województwa, którzy startowali w kategoriach: plakat, fotoreportaż, prezentacja multimedialna i esej.

Gratulacje dla Alicji!

Alicja Gadecka odbiera wyróżnienie od Przewodniczącego Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego Arkadiusza Bąka (fot. Sejmik Kielce)
Alicja z Justyna Lisowską-Czekaj (fot. Jan Maćkowiak/Facebook)

A oto jej zwycięski esej:

Co tak naprawdę wiemy o województwie, w którym żyjemy? Czy potrafimy wskazać, czym się wyróżnia? I w końcu – czy umiemy się naszym miejscem urodzenia chwalić? Często znamy tylko suche fakty, liczby, regułki, których nauczyliśmy się w szkole. Tymczasem, nie liczba mieszkańców, powierzchnia czy inne statystyki są najważniejsze. Trzeba zajrzeć głębiej, bo być może gdzieś tam, w małym miasteczku jak np. Jędrzejów jest mały, drewniany, zabytkowy kościółek. Tak uroczy, że od razu zapada w pamięć na długo…

Skarżysko-Kamienna – mój dom. Tu urodził się Jakub Kawalec – wokalista zespołu happysad. Z miastem związany był też polski poeta Leopold Staff. Ale prawdziwy znak jakości jest jeden. Nierozerwalnie z historią miasta związana jest działalność zakładów MESKO. Na początku była to fabryka amunicji, później produkowano tu… właściwie wszystko: sprzęt elektryczny, silniki, maszyny, przyczepy, kosiarki i wiele, wiele innych rzeczy. Dziś nie jest to już tak wszechstronna produkcja. Szkoda. Ale przy tak dynamicznym rozwoju województwa, liczę, że to się zmieni.

Co tu kryć, Świętokrzyskie nakręcają Kielce. To nie tylko ważny ośrodek gospodarczy regionu, to także dziś silny ośrodek naukowy. Młodzi ludzie już nie muszą wyjeżdżać na studia do Warszawy, Krakowa czy innego dużego miasta, oddalonego o setki kilometrów. Uczelnie wyższe naprawdę rozwinęły tu skrzydła. Politechnika Świętokrzyska zajmuje nie tylko dobre miejsca w rankingu szkół wyższych, to miejsce nowoczesne i przyjazne studentom. Budynki dydaktyczne i laboratoryjne Politechniki przeszły modernizację. Otwierają się nowe kierunki, a uczelnia dba o wszechstronny rozwój młodego naukowca.

Zanim pojedziemy dalej, w głąb regionu, trzy słowa: Vive Tauron Kielce. To w naszym województwie mamy tak zdolnych piłkarzy ręcznych. Pierwsze miejsce w Lidze Mistrzów 2015/2016 to nie przypadek. Zespół z ponad 50-letnią tradycją może odbywać rozgrywki na nowoczesnej kieleckiej hali – Hali Legionów. To nowoczesny obiekt sportowy z ponad 3 tys. miejsc. Będąc niedaleko warto sprawdzić, czy czasem nie grają tu akurat jakiegoś meczu.

Kto z nas nie kojarzy serialu „Ojciec Mateuszˮ? Ta produkcja TVP ma miliony fanów. Ich z pewnością nie trzeba by było namawiać na przyjazd do Sandomierza. Ale przecież z jakiegoś powodu to właśnie to miasto stało się planem owych serialowych, kryminalnych zagadek. Po pierwsze – zabytki. Liczne kościoły i katedra doczekały się renowacji. Dzięki temu jeszcze bardziej zachwycają swoją architekturą, czuć tu również ducha historii. Również całe stare miasto i ratusz to chluba Sandomierza.

To, że Sandomierz nagle zasłynął, to nie tylko zasługa telewizji. Fakt, że miasto „wystąpiło” w serialu, umiejętnie wykorzystano w wielu akcjach promocyjnych. Do Sandomierza przyjeżdża dużo więcej turystów i jest to przykład na to, jak ważny jest marketing i wyłapanie tego, co nas wyróżnia spośród innych.

Jedziemy dalej. Trochę krążymy, dlatego warto odpocząć. Może w Busku-Zdroju? Dlaczego nie? Mieszczą się tu sanatoria – już wyremontowane ośrodki, a także wiele nowych, które w sumie mogą przyjąć ponad 2 tys. kuracjuszy. Cierpiący na np. schorzenia reumatologiczne czy układu krążenia, znajdą tu ukojenie. Jak sanatoria, to również – hotele i pensjonaty. I tak oto kwitnie w Busku turystyka. Aha! I nie można zapomnieć o Parku Zdrojowym, który co tu dużo mówić – rozrasta się i kwitnie na nowo. Niektóre drzewa na jego terenie mają ponad 100 lat! I jak tu nie lubić tego miasta – relaks w pięknych wnętrzach, połączony ze spacerami pośród zieleni.

Zawróćmy jeszcze do powiatu ostrowieckiego, do Ćmielowa. Są tu przecież jedne z najstarszych fabryk porcelany w Polsce. Stare, z historią, ale patrzące w przyszłość. Litera „Ć” w trójkącie to obecnie znak tej firmy. I znak dobrej jakości zarazem. Świadczą o tym liczne nagrody, w tym Laur Konsumenta. Można przekonać się o tym, odwiedzając Żywe Muzeum Porcelany. To już muzeum nowego typu, prezentuje proces powstawania porcelany, najnowsze wyroby, ale nie zapomina się tu i o historii. Można oczywiście obejrzeć i stare zbiory.

Taka krótka wycieczka za nami. Konkrety – przed nami. Jak naprawdę ma się świętokrzyskie? Czy warto tu przyjechać? Czy warto zamieszkać i założyć rodzinę? Czy widać, że region idzie z duchem czasu? Owszem, region zmienia się i to na lepsze. Teraz trochę obiecanych konkretów…

Co się tak naprawdę zmieniło w ciągu ostatnich dwóch dekad? To, co widzimy na co dzień, choć może czasem nie zastanawiamy się nad tym – drogi, mosty, szkoły, szpitale, urzędy czy kościoły. To także już nie to samo rolnictwo, co 20 lat temu. Nie te same – ochrona zdrowia czy szkolnictwo wyższe.

Mamy lepsze drogi, w tym są tak ważne i potrzebne obwodnice, jak np. ta w Kielcach. Setki milionów złotych zostały przeznaczone na rewitalizacje w świętokrzyskich miastach: Kielcach, Busku-Zdroju czy Bodzentynie. Tym, co cieszy, nie wiem czy nie najbardziej, są inwestycje w nasze szpitale i ogólnie ochronę zdrowia. Jedną z najważniejszych, bo dla dzieci, jest powstanie najnowocześniejszego w Polsce oddziału onkohematologii w Świętokrzyskim Centrum Onkologii.

Dużo lepiej pracuje się też rolnikom. Dzięki wsparciu z Unii Europejskiej mogli oni modernizować swoje gospodarstwa i zakupić odpowiedni sprzęt. Dzięki temu więcej i efektywniej produkują. Wiedzą też dużo więcej. Są szkolenia, kursy, a i coraz więcej osób decyduje się na studia rolnicze. To bardzo duży krok do przodu. Wykwalifikowani rolnicy to mądre uprawianie roli, a mądre uprawianie roli to lepsze – zboża, warzywa, owoce, mleko i mięso.

W Świętokrzyskiem Ci się uda, naprawdę warto tu mieszkać. Ale przede wszystkim – kształcić się i pracować dla jego dobra. Taki patriotyzm lokalny. Bardzo potrzebny, bo jeśli zaczniemy od siebie, to nim się obejrzymy, wokół nas naprawdę będzie lepiej.

Alicja Gadecka