Zeszyty rowerowe ze zdjęciami – Andrzej Janiszewski opowiada o Europie fotografiami i tekstem. Podróżował rowerem

1277
REKLAMA
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna

Skarżyszczanin Andrzej Janiszewski zaprasza na wystawę swoich zdjęć z rowerowych podróży po Europie. Napisał też książkę, w której opisuje swoje wyprawy. Z podróżnikiem, fotografem i pisarzem można było pozmawiać na wernisażu jego wystawy w Miejskim Centrum Kultury w Skarżysku-Kamiennej.

Andrzej Janiszewski przez kilkanaście lat podróżował rowerem po Polsce i Europie. Zaczynał od naszego, świętokrzyskiego Ponidzia, by z czasem wyprawiać się coraz dalej. Szczególnie upodobał sobie południową i wschodnią Europę, z naciskiem na nieistniejący już tzw. blok wschodni.

Podczas wypraw nie rozstawał się z aparatem i notatnikiem. To, co zapisał na kliszy i papierze, teraz możemy oglądać i czytać. Zdjęcia są na wystawie w MCK, która została otwarta w piątek 13 maja 2022 roku. Książka zaś nosi tytuł „Zeszyty rowerowe – zapiski z podróży po prowincjonalnej Europie”.

REKLAMA
R-PRO - Budowa domów – Generalny wykonawca

Bohatera wernisażu i wystawy w samych superlatywach przedstawił kierujący Klubem Fotograficznym ZOOM Krystian Dróżdż. Andrzej Janiszewski też zresztą do niego należy.

Andrzej Janiszewski dziękował za przybycie i zapraszał do oglądania zdjęć i lektury książki. Z jego słów i wstępu do książki możemy dowiedzieć się o jego rowerowo-pisarsko-fotograficznej pasji.

– Pierwsza wyprawa była na Ponidzie. To był rekonesans. Następne wyprawy były już dalsze, na południe, na wschód Europy, w tym na Bałkany. W trakcie wypraw fotografowałem i robiłem notatki. W zasadzie codziennie coś zapisywałem. Cienki zeszyt w kratkę towarzyszyły mi w każdej z wypraw. Zapisywałem w nich wydarzenia, odczucia i refleksje. Nie ma w tych zapiskach wielkiego świata, nie ma innych kontynentów, dalekich stron. Jest Europa, a właściwie jej część. Ta trochę prowincjonalna. Ta, która powstawała po rozpadzie tzw. bloku wschodniego. Zapiski z wypraw przeplatają się z refleksjami natury ogólniejszej i poradami praktycznymi, dotyczącymi wszelkich. Niedawno doszedłem do wniosku, że można to zebrać w jakąś sensowną całość. Powstała więc książka i wystawa. Mam nadzieję, że obie się spodobają – tak mówi Andrzej Janiszewski.

Na wernisażu autorowi towarzyszyli bliscy. Pojawili się też lokalni miłośnicy zdjęć i podobni bohaterowi wystawy posiadacze rozmaitych pasji.

Wystawa zdjęć Andrzeja Janiszewskiego będzie otwarta do 29 maja 2022 roku. Można ją oglądać w godzinach otwarcia MCK. Wstęp bezpłatny.

Andrzej Janiszewski urodził się w 1952 roku. Mieszka w Skarżysku-Kamiennej. Z zawodu jest inżynierem geodetą, a z zamiłowania podróżnikiem rowerowym i fotografem. Ostatnio też biegaczem. Podróżując, wybiera prowincje, boczne ścieżki i miejsca nieoczywiste. Choć woli miejsca mniej zaludnione, jest miłośnikiem dwóch dużych metropolii – Stambułu i Nowego Jorku.

 

Podoba Ci się to, co robimy na ProSkarżysko? Więc może postawisz nam kawę? Dziękujemy! :)

Postaw nam kawę na buycoffee.to