Niebieskie Przedszkole w Skarżysku-Kamiennej
REKLAMA
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna

Niebieskie Przedszkole w Skarżysku-Kamiennej to jedno z niewielu przedszkoli w Polsce, które stosują potwierdzoną naukowo metodę w pracy z dziećmi w spektrum autyzmu. Ma wolne miejsca i chętnie przyjmie dzieci z naszego miasta i regionu.

Autyzm, spektrum autyzmu, zespół Aspergera – te i inne określenia pojawiają się w naszym otoczeniu coraz częściej. I choć coraz więcej o autyzmie wiemy, wciąż jest on bardzo tajemniczy.

Dla rodziców, którzy od lekarza dowiadują się, że ich dziecko ma zaburzenia ze spektrum autyzmu, jest to szok. Jednak diagnoza nie musi być tożsama z wyrokiem skazującym dziecko i jego bliskich na cierpienie.

Stosowana Analiza Zachowania, czyli terapia behawioralna w pracy z dziećmi

REKLAMA
R-PRO - Budowa domów – Generalny wykonawca

Wśród placówek oferujących skuteczne metody pracy z autystycznymi dziećmi jest Niebieskie Przedszkole w Skarżysku-Kamiennej. Co je wyróżnia na tle innych? To potwierdzona naukowo, a co za tym idzie,  skuteczna terapia dzieci w spektrum autyzmu pod stałym nadzorem specjalisty superwizora Beaty Ignaczewskiej.

Mowa tu o terapii w nurcie Stosowanej Analizy Zachowania, zwanej potocznie terapią behawioralną. Należy ona do tzw. złotego standardu terapii autyzmu i jest jedną z najlepiej udokumentowanych o potwierdzonej naukowo skuteczności dla dzieci w spektrum autyzmu.

Przedszkole – dlaczego niebieskie?
Niebieski to kolor autyzmu. Niebieski kolor jest kojarzony ze spokojem oraz zrozumieniem i akceptacją. Pomaga osobom autystycznym poczuć się bardziej komfortowo. Kolor ten towarzyszy rozmaitym inicjatywom i działaniom związanym z autyzmem. W Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, który przypada corocznie 2 kwietnia, kolor niebieski jest szczególnie widoczny w naszym otoczeniu. Między innymi na niebiesko podświetlane są słynne budynki na całym świecie, w tym także Pałac Kultury i Nauki w Warszawie.

Z potrzeby serca – tak powstało Niebieskie Przedszkole w Skarżysku

Niebieskie Przedszkole w Skarżysku prowadzi małżeństwo, Małgorzata Dobrowolska-Dąbrowska i Mateusz Dąbrowski, którzy w temacie autyzmu poruszają się od kilkunastu lat. Ich zamierzeniem było podjęcie działań, które pomogą dzieciom, ich rodzicom i bliskim, którzy doświadczają zaburzeń ze spektrum autyzmu. Pierwszym krokiem było założenie Fundacji Spectrum of Skills, która cały czas propaguje tę bezcenną wiedzę, jaką jest świadomość autyzmu.

Potem zrodził się pomysł powołania placówki oświatowej i tak we wrześniu 2022 roku w Skarżysku rozpoczęło działalność Niebieskie Przedszkole Skarżysko – Niepubliczny Punkt Przedszkolny o profilu behawioralnym.

Tak Małgorzata Dobrowolska-Dąbrowska i Mateusz Dąbrowski mówią o idei miejsca, gdzie fachową pomoc otrzymują zarówno autystyczne dzieci, jak i ich bliscy:

To, co było dla nas najważniejsze, to stworzenie takiego miejsca w Skarżysku, które przeniosłoby najwyższe standardy terapii z dużych ośrodków miejskich, takich jak Gdańsk, kolebka terapii behawioralnej w naszym kraju, do naszego miasta. Doskonale wiemy, jak czują się rodzice dzieci z autyzmem, co przeżywają. Wiemy, z czym muszą się mierzyć rodzice dzieci w spektrum autyzmu. Dlatego właśnie, chcieliśmy współpracować z najlepszymi specjalistami w kraju, niosąc jednocześnie pomoc dzieciom z autyzmem.

Ideą Niebieskiego Przedszkola jest propagowanie i stosowanie skutecznych metod terapii dzieci w spektrum autyzmu, pokazanie rodzicom, że jest rozwiązanie, że najlepiej jest szukać metod terapii potwierdzonych naukowo. Zakładając placówkę, chcieliśmy dać rodzicom poczucie bezpieczeństwa, stworzyć miejsce, które koncentruje się na indywidualnych potrzebach dziecka. Wiemy, że rodzice dzieci w spektrum mają w życiu trudno, a dzięki Niebieskiemu Przedszkolu chcieliśmy odciążyć rodziców naszych podopiecznych i pokazać im, że dzięki pracy odpowiednimi metodami, w nurcie Stosowanej Analizy Zachowania, da się wypracować wiele dobrego i poprawić komfort i jakość życia całej rodziny.

Małgorzata Dobrowolska-Dąbrowska i Mateusz Dąbrowski, prowadzący Niebieskie Przedszkole

Niebieskie Przedszkole – wyjątkowe przedszkole dla dzieci ze spektrum autyzmu

Niebieskie Przedszkole, które mieści się przy ul. Rejowskiej 65 w Skarżysku-Kamiennej, wyróżnia kilka czynników. Najważniejszym jest metoda pracy – terapia behawioralna. Takich miejsc jak Niebieskie Przedszkole jest tylko kilka w kraju. Między innymi w Gdańsku, gdzie powstało pierwsze. Superwizorem i pomysłodawcą Niebieskich Przedszkoli jest Beata Ignaczewska, pedagog specjalny, certyfikowany superwizor Stosowanej Analizy Zachowania, dyrektor Centrum Terapii Behawioralnej mającej swoje placówki w Gdańsku, Gliwicach i Zabrzu. Osoba, która była jedną z pierwszych specjalistek wprowadzających terapię behawioralną do naszego kraju.

Beata Ignaczewska – pomysłodawczyni Niebieskich Przedszkoli

Tak o idei Niebieskich Przedszkoli mówi sama Beata Ignaczewska:

Niebieskie przedszkole powstało z potrzeby serca oraz po analizie, jak działają przedszkola w Polsce. Bardzo często są one przeładowane i nie ma możliwości na indywidualne podejście do dziecka. Prowadząc superwizje w przedszkolach w całej Polsce, pomyślałam sobie, ze gdybym kiedyś miała otworzyć przedszkole, to wiem, czego nie powinno być. I w efekcie cztery lata temu powstało pierwsze w Polsce Niebieskie Przedszkole z wypracowanymi standardami dotyczącymi terapii dla dziecka w spektrum autyzmu oraz z nowoczesnym podejściem do zarządzania placówką. Praca z dzieckiem z autyzmem oparta jest tylko na metodach udowodnionych naukowo, czyli na Stosowanej Analizie Zachowania. Zarządzanie pracownikami oparte jest na pozytywnym zarządzaniu również wykorzystującym SAZ.

Obecnie w Polsce są tylko trzy Niebieskie Przedszkola, w tym jedno w Skarżysku-Kamiennej, działające w oparciu o franczyzę. Model tych przedszkoli zakłada kameralność i indywidualność – maksymalnie 10–12 dzieci i jeden nauczyciel na dwójkę dzieci oraz stała superwizja licencjonowanego superwizora Stosowanej Analizy Zachowania. System takiej pracy przeciwdziała wypalaniu zawodowemu. Nauczyciel pracuje pięć godzin dziennie z uczniem, a potem ma dwie godziny na dokumentację i tworzenie pomocy dydaktycznych. Przedszkole zapewnia komfortowe warunki pracy. Każdy wychowawca ma niezbędne pomoce i narzędzia do pracy. Nauczyciele są pod ciągłą superwizją i mają stałe wsparcie merytoryczne.

W Niebieskich Przedszkolach stawiamy na relacje, na empatię, na motywację. W tym duchu pracujemy z dzieckiem, z nauczycielami oraz rodzinami naszych podopiecznych. Organizujemy spotkania oraz szkolenia, by kadra oraz rodzice mogli aktywnie uczestniczyć w terapii swojego dziecka. Mamy również autorski model WIPR, czyli Wczesna Interwencja Pomocy Rodzinie. Jeśli jest taka potrzeba, konsultacje robimy również w domach naszych wychowanków. Działamy całościowo i systemowo.

Beata Ignaczewska, pomysłodawczyni Niebieskich Przedszkoli

Wszystkie powyższe założenia są więc również realizowane w Niebieskim Przedszkolu w Skarżysku-Kamiennej.

Oferta Niebieskiego Przedszkola w Skarżysku-Kamiennej obejmuje:

 • zajęcia Wczesnego Wspomagania Rozwoju – WWR
 • plan terapii dla rodziców, poza przedszkolem
 • terapia indywidualna dziecka – zajęcia „jeden na jeden”
 • terapia mowy
 • trening jedzenia
 • trening czystości
 • zajęcia ruchowe
 • wsparcie dla Rodziców i opiekunów, także poza placówką, w domu
 • psycholog/certyfikowany psychoterapeuta poznawczo-behawioralny
 • oligofrenopedagog/terapeuta autyzmu
 • logopeda
 • superwizor behawioralny

Niebieskie Przedszkole w Skarżysku-Kamiennej oferuje także diagnozę dla dzieci z podejrzeniem autyzmu, a co bardzo ważne, terminy oczekiwania na diagnozę są bardzo krótkie. Zespół specjalistów: psycholog, logopeda, oligofrenopedagog badają i diagnozują dziecko, a następnie wydawana jest wielospecjalistyczna opinia.

Niebieskie Przedszkole w Skarżysku-Kamiennej mieści się przy ul. Rejowskiej 65

Co wyróżnia Niebieskie Przedszkole w Skarżysku-Kamiennej:

 • praca w systemie dwa na jeden – jeden terapeuta na każde dwoje uczniów
 • codzienne zajęcia indywidualne
 • trening czystości – tak po ludzku, jak dziecko nosi pampersa, pomagamy mu się tego oduczyć, jak dziecko ma trudności w obcinaniu włosów, czy paznokci, to uczymy, pomagamy w tym obszarze
 • praca na wzmocnieniach i nagrodach
 • wsparcie rodziców o każdej porze dnia i nocy – mogą dzwonić po wsparcie, gdy mają kryzys – dostępne są spotkania na żywo lub online
 • szkolenia dla rodziców, jak pracować z dzieckiem w domu – to rodzic jest najlepszym terapeutą swojego dziecka, trzeba mu tylko wskazać drogę
 • wykorzystanie wieloletniego doświadczenia prowadzących placówkę jako rodziców dziecka w spektrum
 • mała grupa dzieci, co pozwala na indywidualne podejście i elastyczność
 • nieferyjność, czyli brak długich przerw w wakacje letnie i ferie zimowe – maksymalnie trzy tygodnie przerwy w wakacje i jeden tydzień w ferie
 • stałe podnoszenie kompetencji kadry poprzez szkolenia, wyjazdy studyjne, pracę z superwizorem

 

Niebieskie Przedszkole w Skarżysku zaprasza

Niebieskie Przedszkole Skarżysko mieści się przy ul. Rejowskiej 65 w Skarżysku-Kamiennej. Otwarte jest w godz. 8.00–13.00 od poniedziałku do piątku. W tych godzinach dzieci ze spektrum autyzmu otrzymują fachową terapię i opiekę.

Placówka prowadzi zapisy przez cały rok.  Zaprasza dzieci nie tylko ze Skarżyska-Kamiennej, ale też i z całego regionu. Swoją ofertę kieruje do dzieci i ich rodziców zamieszkujących takie miasta jak choćby Starachowice, Suchedniów, Szydłowiec, Kielce, czy Radom oraz każdego innego miejsca w województwach świętokrzyskim czy mazowieckim.

przedszkole autyzm wolne miejsca
Niebieskie Przedszkole w Skarżysku-Kamiennej prowadzi zapisy

Czesne wynosi w tej chwili (wrzesień 2023 roku) 300 złotych miesięcznie. Nie ma żadnych dodatkowych opłat. W tej kwocie dziecko otrzymuje m.in. ubezpieczenie oraz wyposażenie w niezbędne pomoce dydaktyczne, czy warsztaty muzyczne, teatrzyki, itp. Rodzice nie płacą żadnych dodatkowych składek i nie ponoszą dodatkowych kosztów pobytu dziecka w placówce.

Wszelkie informacje udzielane są pod numerem telefonu 510 574 731.

Więcej informacji o Niebieskim Przedszkolu znajdziecie Państwo na Facebooku:

https://www.facebook.com/przedszkolesko

przedszkole dla dzieci z autyzmem świętokrzyskieprzedszkole dla dzieci z autyzmem świętokrzyskie

 

 

Podoba Ci się to, co robimy na ProSkarżysko? Więc może postawisz nam kawę? Dziękujemy! :)

Postaw nam kawę na buycoffee.to