Czy zapisywać dziecko na zajęcia i przedmioty nieobowiązkowe?

494
REKLAMA
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna

Podoba Ci się to, co robimy na ProSkarżysko? Więc może postawisz nam kawę? Dziękujemy! :)

Postaw nam kawę na buycoffee.to

Wielu rodziców zastanawia się, czy warto zapisywać dziecko na zajęcia i przedmioty nieobowiązkowe. Okazuje się, że może mieć to pozytywny wpływ na rozwój małego człowieka. Trzeba jednak pamiętać, że każda sytuacja jest indywidualna. Przeczytaj kolejne akapity, a podjęcie decyzji będzie nieco łatwiejsze.

Religia – zapisywać czy nie?

Jedną ze spraw, które zajmują głowę rodziców, najczęściej jest to, czy zapisywać dziecko na religię, czy też nie. Jest to przedmiot nieobowiązkowy, a dzieci, które nie chcą na nią uczęszczać, mogą w zamian chodzić na etykę. Czy warto zapisać dziecko na religię? W wielu przypadkach tak. Przede wszystkim trzeba pamiętać, że aby świadomie podjąć decyzję o życiu jako katolik, dobrze jest poznać przynajmniej najważniejsze podstawy wiary. Jeśli więc chcesz dać swojemu dziecku świadomy wybór, warto umożliwić mu uczestnictwo w lekcji religii. Oczywiste jest, że w pierwszych latach edukacji podjęcie świadomego wyboru na ten temat nie jest czymś prostym. Jednak w miarę rozwoju i dojrzewania, a także poznawania podstaw religii, Twoje dziecko będzie mogło ją podjąć.

Wierzące rodziny zdecydowanie powinny rozważyć zapisanie swojej pociechy na religię. Nie trzeba być bowiem ekspertem, aby wiedzieć, że kwestie związane z wiarą nie zawsze są proste do wytłumaczenia. Aby nie wprowadzać dziecka w błąd, trzeba znać dobrze nie tylko podstawy, ale także bardziej skomplikowane zagadnienia związane z życiem jako katolik. Jeśli więc jesteście wierzącą rodziną i chcesz, aby Twoje dziecko miało dostęp do wiarygodnych i prawdziwych informacji, warto zapisać je na religię.

REKLAMA
R-PRO - Budowa domów – Generalny wykonawca

Podręczniki to świetne wsparcie podczas nauki. Na rynku jest ich całkiem sporo, a jednym z nich jest: Odkrywam Królestwo Boże klasa 2. Treści są przygotowane w taki sposób, aby dziecko mogło jak najlepiej zrozumieć podstawy wiary. Wykaz podręczników możesz otrzymać w szkole. Jeśli chcesz samodzielnie opowiadać dziecku o religii, warto wspierać się w domu podobnymi książkami.

Zajęcia dodatkowe – zapisywać czy nie?

Większość szkół proponuje dzieciom wiele ciekawych zajęć dodatkowych. Na pewno warto rozważyć możliwość zapisania na nie dziecka. Można bowiem śmiało powiedzieć, że jest to świetne wsparcie prawidłowego rozwoju. Tak na przykład zajęcia taneczne pomagają zadbać o zdrową dawkę regularnego ruchu. Dodatkowe zajęcia plastyczne relaksują, rozwijają wyobraźnię i pozwalają wykazać się kreatywnością. W niektórych szkołach dostępne są także dodatkowe zajęcia z języków obcych. Jeśli dziecko będzie uczęszczać na nie regularnie, nauka języka będzie przebiegać sprawniej.

Zajęcia dodatkowe to sposób na mądre wykorzystanie czasu. Uczestnictwo w takich zajęciach nie tylko rozwija, ale kształci także dobre nawyki. Jest duża szansa na to, że dziecko uczęszczające na ciekawe ćwiczenia w czasie wolnym będzie wolało zająć się czymś rozwijającym niż na przykład oglądaniem telewizji. Warto też wspomnieć, że dzięki temu dziecko ma szansę odkrywać nowe pasje. Można więc śmiało powiedzieć, że warto zapisać dziecko na zajęcia dodatkowe.

Kiedy nie zapisywać dziecka na zajęcia dodatkowe?

Każda sytuacja jest inna. Musisz więc dobrze przemyśleć, czy Twoje dziecko powinno chodzić na zajęcia i przedmioty nieobowiązkowe. Oto kilka przypadków, w których warto z takich zajęć zrezygnować:

  • Okres adaptacji – dziecko ma i tak dużo wrażeń. W tym czasie nie należy więc przesadzać z zajęciami dodatkowymi.
  • Harmonogram dziecka jest już napięty – pamiętaj, że każdy potrzebuje czasu na odpoczynek.
  • Brak czasu na rodzinne aktywności – czas dla rodziny jest bardzo ważny. W takim przypadku warto postawić na wspólne aktywności, które będą rozwijać.
  • Dziecko nie lubi zajęć dodatkowych – jeśli Twoja pociecha wyraża niechęć do zajęć, nie zmuszaj jej do uczestnictwa.

Decyzję o uczestnictwie w zajęciach dodatkowych warto podjąć razem z dzieckiem. Najpierw samodzielnie zapoznaj się z ofertą, wybierz kilka najciekawszych opcji, a następnie przedstaw je dziecku. Dzięki temu prawdopodobieństwo, że zajęcia spodobają się młodemu człowiekowi, będzie naprawdę duże.

 

Artykuł sponsorowany