Czy obiekt tej amerykańskiej sieci gastronomicznej przydałby się w budynku dworca PKP? I co jeszcze, poza kasami, poczekalnią i biurami, mogłoby się tam znaleźć? Mieszkańcy Skarżyska mieli okazję do przekazania swoich sugestii.
McDonald’s w Skarżysku będzie w 2020 roku:
Rozpoczęła się budowa restauracji McDonald’s w Skarżysku-Kamiennej:
McDonald’s w Skarżysku: Ruszyła budowa. Restauracja powstanie błyskawicznie
Dworzec PKP i jego otoczenie wkrótce czekają ogromne zmiany. Władze PKP S.A. chcą wiedzieć, jakiego dworca oczekują mieszkańcy. W tym celu w czwartek w urzędzie miasta odbyły się konsultacje. Oprócz przedstawicieli kolei, wzięli w nich udział przedstawiciele władz miasta oraz nieliczni, niestety, mieszkańcy.
Wśród obecnych byli m.in. zastępca prezydenta miasta Andrzej Brzeziński, kierownik Biura Rozwoju Miasta Monika Kocia, dyrektor Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej Iwona Kowaleska, radny rady powiatu Bartosz Bętkowski oraz prowadzący izbę pamięci przy skarżyskim dworcu Jerzy Stopa. Najaktywniejszym z mieszkańców był zdecydowanie Piotr Mańkowski, miłośnik kolejnictwa.
Skarżyski dworzec, między innymi z racji swojej wielkości, nie jest i nie może być obiektem, z którego korzystają tylko podróżni. Jego powierzchnia użytkowa to ok 3200 m2. Teraz 1/3 budynku jest pusta. To ma się zmienić. Polskie Koleje Państwowe chcą, żeby remont nie polegał tylko na wymianie poszczególnych jego elementów na nowe i odmalowaniu elewacji. Chcą, aby dworzec tętnił życiem i był obiektem, w którym mieszkańcy będą spędzać też czas wolny, a nie tylko kupować bilet na podróż. – Dworce i ich sąsiedztwo to miejsca, gdzie powinno się skupiać życie miasta. Skarżyski dworzec powinien być bramą do miasta – powiedział prowadzący spotkanie Artur Fojud, audytor dostępności w PKP S.A.
Spotkanie to miało na celu przekazanie władzom PKP pomysłów na wykorzystanie ogromnej kubatury dworca i jego otoczenia. A że dworzec jest zabytkiem, nie może on być przebudowany – musi pozostać w kształcie takim, jaki jest.
Prowadzący poprosił obecnych o wskazanie, które z następujących cech dworca są dla nich najważniejsze: bezpieczeństwo, dostępność, estetyka, intuicyjność, komfort, wielofunkcyjność, uniwersalność, czytelność, jednoznaczność czy dopasowanie. Wypełnione przez uczestników formularze zostaną poddane analizie.
Uczestnicy mieli też za zadanie zaproponować, co powinno znaleźć się w budynku dworca i w jego otoczeniu po remoncie. – Sugestie zostaną przekazane projektantowi i w miarę możliwości uwzględnione w projekcie. Jeśli nie będzie to możliwe, projektant i inwestor będą musieli uzasadnić odrzucenie propozycji – mówił Artur Fojud.
Wśród propozycji były m.in.:
Wewnątrz budynku:
- McDonald’s lub inna sieciowa restauracja
- Kawiarnia z ogródkiem na tarasie
- Biblioteka lub stanowisko bookcrossingu
- Sala na cele społeczne: spotkania, imprezy, koncerty
- Miejsce do coworkingu (wspólnej pracy)
- Miejsce na ekspozycję eksponatów przechowywanych obecnie w izbie pamięci
Na zewnątrz budynku:
- Miejsce dla spotkań młodzieży, z możliwością podłączenia sprzętu audio, ładowania telefonów i innych udogodnień
- Wypożyczalnia rowerów
- Parking typu park & ride (parkuj i jedź)
- Początek ścieżki edukacyjnej
Przedstawiciele kolei nie wykluczają kolejnych spotkań w tym temacie.
Remont dworca jest zadaniem odrębnym od planowanej budowy tunelu pod torami. Są to dwie osobne inwestycje.
Kliknij tutaj, aby przeczytać więcej o planowanym remoncie dworca PKP w Skarżysku