REKLAMA
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna

Na wystawie „Dzieje papieru i papiernictwa”, która przybyła z Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju można dowiedzieć się wszystkiego o papierze, historii jego powstania, metodach wyrabiania oraz innych ciekawostek. A podczas warsztatów można będzie samemu nauczyć się czerpać papier.

Historia papieru ma ponad blisko 2 tysiące lat. Z okazji 1900. rocznicy dusznickie muzeum przygotowało wystawę, na której można poznać tajniki wyrabiania papieru i jego historię.

Obejrzeć można zarówno rozmaite rodzaje papieru, jak i aparaturę do produkcji i badania cech papieru. A trzeba dodać, że Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju ma jedną z największych w Europie kolekcji takich sprzętów.

REKLAMA
R-PRO - Budowa domów – Generalny wykonawca

O wystawie i papierze opowiadał dziś na wernisażu wystawy Jan Bałchan, jej kurator. Przedstawił historię papieru, prezentował urządzenia, a potem zaprosił najmłodszych na warsztaty czerpania papieru tradycyjnymi metodami.

A my zdradzamy kilka faktów i ciekawostek dotyczących papieru:

 • Papier został wynaleziony w 105 r. n.e., a dokonał tego chiński urzędnik Tsai Lun
 • Od Chińczyków wyrobu papieru nauczyli się Arabowie i to oni sprowadzili papier do Europy
 • Od Arabów najpilniej uczyli się Włosi i to właśnie Włochy są uważane za kolebkę papieru w Europie
 • Papier z pochodzącej z drewna celulozy produkowany jest dopiero od połowy 19 wieku
 • Do wynalezienia papieru z drewna przyczyniły się osy – to właśnie z drewna robią one swoje gniazda
 • Wcześniej papier produkowano głównie z lnu, w tym ze… starych ubrań
 • Choć dziś większość papieru jest z drewna, to na przykład nasze banknoty są produkowane z bawełny i lnu – są dzięki temu trwalsze
 • Pierwsza w Polsce fabryka papieru powstała w Jeziornej pod Warszawą w 18 wieku
 • Obecnie statystyczny Polak zużywa 130 kg papieru rocznie (w 1996 r. było to 56 kg)
 • Najwięcej papieru na świecie zużywa się w Belgii – 310 kg rocznie na osobę – przyczynia się do tego obecność instytucji wspólnoty europejskiej
 • Generalnie – zużycie papieru na osobę na świecie rośnie

Muzeum im. Orła Białego zaprasza osoby chętne wziąć udział w warsztatach czerpania papieru. Mile widziane są zarówno grupy zorganizowane, jak i osoby prywatne. Koszt to 7 zł od osoby. Rezerwacja terminów pod numerem 41 252 02 31.

Wystawa „Dzieje papieru i papiernictwa” będzie czynna od 21 kwietnia do 20 sierpnia 2017 r. przez 7 dni w tygodniu.

Zapraszamy!

Dzieje papieru i papiernictwa - wystawa - Muzeum im. Orła Białego

Jan Bałchan - Dzieje papieru i papiernictwa - wystawa - Muzeum im. Orła Białego
Jan Bałchan

Dzieje papieru i papiernictwa - wystawa - Muzeum im. Orła BiałegoDzieje papieru i papiernictwa - wystawa - Muzeum im. Orła BiałegoDzieje papieru i papiernictwa - wystawa - Muzeum im. Orła BiałegoDzieje papieru i papiernictwa - wystawa - Muzeum im. Orła BiałegoDzieje papieru i papiernictwa - wystawa - Muzeum im. Orła BiałegoDzieje papieru i papiernictwa - wystawa - Muzeum im. Orła BiałegoDzieje papieru i papiernictwa - wystawa - Muzeum im. Orła BiałegoDzieje papieru i papiernictwa - wystawa - Muzeum im. Orła BiałegoDzieje papieru i papiernictwa - wystawa - Muzeum im. Orła BiałegoDzieje papieru i papiernictwa - wystawa - Muzeum im. Orła BiałegoDzieje papieru i papiernictwa - wystawa - Muzeum im. Orła BiałegoDzieje papieru i papiernictwa - wystawa - Muzeum im. Orła BiałegoDzieje papieru i papiernictwa - wystawa - Muzeum im. Orła BiałegoDzieje papieru i papiernictwa - wystawa - Muzeum im. Orła BiałegoDzieje papieru i papiernictwa - wystawa - Muzeum im. Orła BiałegoDzieje papieru i papiernictwa - wystawa - Muzeum im. Orła BiałegoDzieje papieru i papiernictwa - wystawa - Muzeum im. Orła BiałegoDzieje papieru i papiernictwa - wystawa - Muzeum im. Orła BiałegoDzieje papieru i papiernictwa - wystawa - Muzeum im. Orła BiałegoDzieje papieru i papiernictwa - wystawa - Muzeum im. Orła BiałegoDzieje papieru i papiernictwa - wystawa - Muzeum im. Orła BiałegoDzieje papieru i papiernictwa - wystawa - Muzeum im. Orła BiałegoDzieje papieru i papiernictwa - wystawa - Muzeum im. Orła BiałegoDzieje papieru i papiernictwa - wystawa - Muzeum im. Orła BiałegoDzieje papieru i papiernictwa - wystawa - Muzeum im. Orła BiałegoDzieje papieru i papiernictwa - wystawa - Muzeum im. Orła BiałegoDzieje papieru i papiernictwa - wystawa - Muzeum im. Orła BiałegoDzieje papieru i papiernictwa - wystawa - Muzeum im. Orła BiałegoDzieje papieru i papiernictwa - wystawa - Muzeum im. Orła BiałegoDzieje papieru i papiernictwa - wystawa - Muzeum im. Orła BiałegoDzieje papieru i papiernictwa - wystawa - Muzeum im. Orła Białego

Podoba Ci się to, co robimy na ProSkarżysko? Więc może postawisz nam kawę? Dziękujemy! :)

Postaw nam kawę na buycoffee.to