Zaliczony do geniuszy w sutannach. Biblioteka publiczna w Skarżysku zaprosiła młodzież do gry miejskiej o Włodzimierzu Sedlaku

1212
REKLAMA
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna

Podoba Ci się to, co robimy na ProSkarżysko? Więc może postawisz nam kawę? Dziękujemy! :)

Postaw nam kawę na buycoffee.to

Włodzimierz Sedlak był naukowcem, a jednocześnie duchownym. W obu tych dziedzinach zaliczany jest do wybitnych postaci. Był blisko związany ze Skarżyskiem i dlatego nasza biblioteka publiczna zaprosiła do gry miejskiej, której bohaterem był ksiądz-naukowiec.

Włodzimierz Sedlak w Skarżysku spędził nastoletnie lata. Po zdaniu matury opuścił nasze miasto. Na stałe już nad Kamienną nie wrócił, ale przyjeżdżał tu wielokrotnie. Darzył nasze miasto dużym sentymentem.

Imię księdza profesora Włodzimierza Sedlaka noszą w Skarżysku dwie instytucje. Poza Szkołą Podstawową nr 9 jest to Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Skarżysku-Kamiennej. I właśnie to bibliotekarze zaprosili do udziału w grze miejskiej, której bohaterem był profesor Sedlak, a która nosiła tytuł  „Co pamiętamy o Waldku – w 30. rocznicę śmierci ks. prof. Włodzimierza Sedlaka, patrona Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Skarżysku-Kamiennej”. Włodzimierz Sedlak zmarł 17 lutego 1993 roku w Radomiu.

Geniusze w sutannach – o związanym ze Skarżyskiem księdzu profesorze Włodzimierzu Sedlaku w „Historii bez cenzury”

REKLAMA
R-PRO - Budowa domów – Generalny wykonawca

Do gry miejskiej przystąpiło pięć skarżyskich szkół średnich: Zespół Szkół Transportowo-Mechatronicznych, Zespół Szkół Technicznych, Zespół Szkół Ekonomicznych, Zespół Szkół Samochodowo-Usługowych oraz I Liceum Ogólnokształcące.

Bibliotekarze przygotowali pięć miejsc, w które musieli udać się uczestnicy. Tam czekali na nich eksperci od życiorysu Włodzimierza Sedlaka, zwanego przez bliskich Waldkiem. Część z nich naszego wybitnego krajana znała nie tylko dzięki jego publikacjom, ale również osobiście. Byli to:

  • izba pamięci Włodzimierza Sedlaka w siedzibie biblioteki – Joanna Kalisz-Półtorak, wieloletnia asystentka profesora
  • dom, w którym mieszkali Sedlakowie, przy ul. 3 Maja – Ryszard Sowa, były samorządowiec, działający na rzecz lokalnej przyrody
  • kino Kometa na ul. Staszica, w którym pracowała matka Sedlaka – Jan Janiec, były samorządowiec, miłośnik historii
  • dawna siedziba gimnazjum, obecnego II LO, przy ul. Staszica – Krzysztof Zemeła, historyk, były dyrektor II LO
  • kościół NSJ, parafia z lat skarżyskich przyszłego duchownego – Marcin Janakowski, historyk, prezes Fundacji Wczoraj dla Jutra

Przy każdym z przystanków młodzież najpierw wysłuchiwał krótkiej pogadanki, a potem otrzymywała do wypełnienia test. Pytania były związane z danym miejsce i dotyczyły profesora, jego bliskich, czasów szkolnych, studenckich i kariery naukowej.

„Poszukiwał źródła życia” – wykład o ks. prof. Włodzimierzu Sedlaku

 

Jak powiedzieli eksperci, a potwierdziły to, potem wyniki, uczniowie szkół średnich poradzili sobie z pytaniami świetnie. Trzy najlepsze szkoły zdobyły taką samą liczbę punktów, więc o zwycięstwie zadecydował dodatkowy punkt za najlepszy czas ukończenia gry miejskiej.

Najszybciej do mety wrócili uczniowie Zespołu Szkół Transportowo-Mechatronicznych i to oni zostali zwycięzcami. Drużyna ZSTM wystąpiła w składzie Patryk Pastuszka, Gabriel Wawryszczuk i Piotr Jasiński. Do gry przygotowali ich Ewa Jaworska i Sławomir Jaworski.

Gratulacje wszystkim złożyli dyrektorka biblioteki Iwona Kowaleska oraz bibliotekarze.

Po grze miejskiej, która wymagała nie tylko wysiłku umysłowego, ale i fizycznego, na uczestników czekał poczęstunek.

Nowa książka o Włodzimierzu Sedlaku. Została wydana z okazji rocznicy urodzin duchownego i naukowca związanego ze Skarżyskiem

Ksiądz Profesor Włodzimierz Sedlak (1911–1993) nazywany jest twórcą polskiej szkoły bioelektroniki. W pracy naukowej usilnie dążył do znalezienia źródła życia na ziemi. Za istotny dla jego powstania uznawał krzem. Ważnym miejscem jego pracy badawczej były Góry Świętokrzyskie. Choć ceniony w wielu kręgach, uczony nie został jednak należycie doceniony w polskim środowisku naukowym.

Włodzimierz Sedlak urodził się w Sosnowcu, a w Skarżysku mieszkał w latach 1920–30, w domu przy ul. 3 Maja, stojącym do dziś. Uczył się w Progimnazjum Filologicznym w Skarżysku (dzisiejszym II LO), gdzie zdał maturę.

W Skarżysku uhonorowano profesora Sedlaka, nadając mu tytuł honorowego obywatela miasta, patronat nad Powiatową i Miejską Biblioteką Publiczną, gdzie znajduje się jego izba pamięci, oraz Szkołą Podstawową nr 9.