fot. Leszek Steć
REKLAMA
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna

Do Skarżyska przywieziono urnę z ziemią z prochami pochodzącą z obozu koncentracyjnego Gross-Rosen, w którym ginęli skarżyscy patrioci. W niedzielę odbędą się uroczystości ku czci osób zaangażowanych w konspirację podczas II wojny światowej.

Zobacz relację z uroczystości na Posadaju:

Na Posadaju uczciliśmy pamięć ofiar II wojny światowej, członków Armii Krajowej

 

REKLAMA
R-PRO - Budowa domów – Generalny wykonawca

W tym roku mija 75 lat od aresztowania w 1944 roku kilkunastu osób, członków Armii Krajowej Placówki 113 Posadaj, które na tym osiedlu i w okolicach były zaangażowane w produkcję broni dla partyzantów walczących z okupantem.

Aresztowano wówczas kilkanaście osób. Wiadomo, że przynajmniej troje z nich trafiło do obozu w Gross-Rosen, gdzie ponieśli śmierć. To właśnie stamtąd delegacja ze Skarżyska przywiozła w tym tygodniu urnę z ziemią, w której są też prochy ofiar pieców krematoryjnych.

– Ta wizyta to było przytłaczające wrażenie. Skłania do głębokiej zadumy i zamyślenia, jak mogło do tego dojść – mówi Leszek Steć z Polskiego Korpusu Drużyn Strzeleckich, który jest organizatorem uroczystości rocznicowych i działań zmierzających do poznania dokładnych losów aresztowanych patriotów z Posadaja.

Urna z ziemią zostanie wmurowana przy pomniku upamiętniającym ofiary się przy ul. 3 Maja. Wydarzenie rozpocznie się w niedzielę 30 czerwca 2019 roku o 10.30 mszą świętą w klasztorku na Kamiennej, a potem uroczystości przeniosą się pod pomnik.

Szczegóły uroczystości znajdują się tutaj:

Zapraszamy na upamiętnienie ofiar i bohaterów II wojny światowej z Brzasku i z Posadaja

 

fot. Leszek Steć
fot. Leszek Steć

Podoba Ci się to, co robimy na ProSkarżysko? Więc może postawisz nam kawę? Dziękujemy! :)

Postaw nam kawę na buycoffee.to