Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna

I Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego w Skarżysku-Kamiennej otrzymało tytuł Szkoły Dialogu Polsko-Żydowskiego. To wynik działań podejmowanych przez uczniów Erbla na rzecz upamiętnienia żydowskich mieszkańców naszego miasta.

Szkoła została uhonorowana tytułem Szkoły Dialogu Polsko-Żydowskiego, a dyrektor szkoły Martyna Maćkowiak otrzymała wyrazy uznania od Wicemarszałka Senatu Bogdana Borusewicza za zaangażowanie szkoły w zachowanie pamięci o Żydach.

Zobacz jak powstaje nowa inwestycja w Skarżysku-Kamiennej - Apartamenty dostępne w ofercie ARCAB Investments - R E K L A M A

Wyróżnienie, jakie otrzymała szkoła to w znacznej mierze efekt działań uczniów i nauczycieli, które miały swój finał w postaci wystawy i koncertu pt. „Dawni sąsiedzi. Przywracanie historii Żydów w Skarżysku-Kamiennej”, które były częścią zeszłorocznego przeglądu filmów etnograficznych „Oczy i Obiektywy”, który odbył się w MCK.

Oczy i Obiektywy 2019: Przegląd filmów etnograficznych z wystawą o skarżyskich Żydach i koncertem

 

Uczniowie pod opieką nauczycieli, Agnieszki Marczewskiej, Piotra Kardysia i Sławomira Siudka, poszukiwali śladów historii społeczności żydowskiej zamieszkującej Skarżysko-Kamienną przed II wojną światową.

W ramach działań projektowych przy współpracy ze Stowarzyszeniem Pracownia Etnograficzna młodzież poznawała obyczaje, życie codzienne, a później tragiczny los społeczności żydowskiej w czasach wojny. Zorganizowano wycieczki śladami dawnych ulic zamieszkiwanych przez skarżyskich Żydów, odnaleziono granice dawnego getta w Skarżysku-Kamiennej, miejsce po synagodze, odwiedzono skarżyski cmentarz żydowski, gdzie uczniowie zapoznali się z  symboliką macew i nagrobków.

W ramach projektu grupa młodzieży odwiedziła skarżyski Klub Senior+, gdzie była okazja, aby porozmawiać z przedstawicielami starszego pokolenia na temat ich przedwojennych żydowskich przyjaciół ze szkoły. Seniorzy chętnie dzielili się wspomnieniami.

Potem każdy z uczniów musiał przeprowadzić wywiad ze  świadkiem historii, a następnie przygotować materiały przeznaczone do publikacji. Zwieńczeniem projektu była wystawa w Miejskim Centrum Kultury.

Pod  kierunkiem dr. Piotra Kardysia uczniowie nakręcili też etiudę filmową, w której przypomnieli tragiczne losy dawnej społeczności żydowskiej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here