Ireneusz Raś nie wykluczył finansowania stadionu Granatu

224
REKLAMA
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna

Aktualny sekretarz stanu i wiceminister sportu w swoich wystąpieniach na początku marca deklarował, że chętnie zainwestuje w stadion Granat w Skarżysku-Kamiennej. Mieszkańcy ochoczo przyjęli tę zapowiedź i będą chcieli rozliczyć rządzących z tej obietnicy.

W mieście słychać głosy dotyczące sceptycznych i pozytywnych predykcji na temat tego projektu. Są osoby, które traktowały deklarację jako grę wyborczą. Za nami wybory, dlatego politycy chętnie składali deklaracje, które koniec końców mogą nie mieć nic wspólnego z rzeczywistością. Czy w tym przypadku również tak się stanie?

Odwiedziny wiceministra sportu w Skarżysku-Kamiennej

5 marca w naszym mieście mieliśmy zaszczyt gościć sekretarza stanu i wiceministra sportu Ireneusza Rasia. Sekretarza przyjął prezydent Konrad Krönig. Podczas spotkania były omawiane kwestie planów i perspektyw dalszego rozwoju regionu pod kątem sportu i rekreacji. Podczas wizyty wiceminister miał okazję odwiedzić stadion w Skarżysku-Kamiennej i lokalny skatepark.

REKLAMA
R-PRO - Budowa domów – Generalny wykonawca

Przy okazji wizyty, wiceminister znacząco podkreślał znaczenie rozwoju współpracy z samorządami. Nie zapomniał też wspomnieć o udanym i zrealizowanym planie budowy Orlika w 2012 roku.

O czym rozmawiano?

Przechodząc do konkretów, na spotkaniu rządzący rozmawiali na temat modernizacji istniejących miejsc rekreacji i sportu. Sekretarz zadeklarował, że zagwarantuje środki na rozbudowę i remont stadionu Granat. Obiekt ma zostać przekształcony w wielofunkcyjny, więc stanie się idealnym miejscem do treningów nie tylko dla piłkarzy.

Prezydent poinformował sekretarza o jego planach na zwiększanie udostępniania obiektów sportowych dla mieszkańców. Zapowiedziano też dofinansowania dla klubów sportowych w celu popularyzacji i upowszechniania sportów.

Ostatecznie, wspomniane spotkanie zakończyło się wspólną deklaracją dążącą w kierunku promocji aktywności fizycznej i uprawiania sportów na poziomie lokalnym. Podkreślono też plany dotyczące rozwoju i zwiększania dostępności obiektów sportowych i infrastruktury dla każdego mieszkańca.

Modernizacja stadionu Granatu

Przebudowa stadionu była przedmiotem przetargu. 20 marca otwarto nadesłane oferty. Do przetargu przystąpiło sześciu wykonawców. Najniższa zadeklarowana ofertę opiewa na kwotę 36 694 654 zł. Przebudowa ma zostać sfinansowana między innymi ze środków Polskiego Ładu. Sekretarz Raś zapewnił, że udzieli Skarżysku-Kamiennej dodatkowych dotacji na przebudowę, jeśli tylko będzie to konieczne.

Przy odrobinie zaangażowania i szczęścia lokalna drużyna może pozyskać nowych sponsorów na kolejne sezony, gdy tylko nowy stadion stanie się popularną wizytówką i dumą miasta. Lokalne firmy, zakłady bukmacherskie i przedsiębiorstwa są szczególnie otwarte i gotowe, by inwestować w lokalnych sportowców i ich rozwój. Warto zauważyć, że wiele drużyn sportowych docenia współpracę sponsorską z różnego rodzaju bukmacherami. To zazwyczaj firmy dysponujące ogromnym kapitałem, który mógłby pomóc drużynom na wielu płaszczyznach. Przykładem tego typu współpracy jest znany bukmacher jako główny i oficjalny sponsor Reprezentacji Polski. Jak Granat Skarżysko-Kamienna wykorzysta nadchodzące duże zmiany?

Planowana kwota inwestycji ze strony gminy to 22 mln złotych. Z dofinansowań miasto uzyskało aż 19,8 mln. Wkład własny budżetu miasta na ten cel ma wynieść dokładnie 2,2 mln zł. Ze względu na wysoką kwotę najniższej oferty w przetargu, rozpoczęto działania mające na celu pozyskanie dodatkowych środków na budowę.

Projekt nowego stadionu Granatu w Skarżysku-Kamiennej

Mieszkańcy Skarżyska-Kamiennej mieli okazję zobaczyć wizualizację i projekt nowego stadionu Granatu. Oto kilka istotnych szczegółów z projektu:

  1. W ramach modernizacji ma zostać wybudowana pełnowymiarowa płyta stadionu dla boiska sportowego z automatycznym systemem nawadniania.
  2. Ma powstać dedykowana trybuna dla kibiców z opcją pomieszczenia ponad 2000 miejsc siedzących oraz specjalna trybuna dla przyjezdnych, zdolna pomieścić 130 osób.
  3. Wokół stadionu ma zostać wybudowana infrastruktura lekkoatletyczna – bieżnia, tor do biegów sprinterskich, tor do skoku w dal, trójskoku itp.
  4. Przy stadionie ma zostać wybudowany budynek klubowy, a w nim szatnie, sanitariaty, siłownia, biura konferencyjne, SPA i magazyny.
  5. Ma zostać wdrożony system elektronicznej sprzedaży biletów.
  6. Ma zostać poprawiona komunikacja ze stadionem, oświetlenie, parking, monitoring itp.

Na stronie urzędu gminy można przeglądać galerię zdjęć i wizualizacji projektu. Wykonano rzuty stadionu, otoczenia i budynku. Mieszkańcy mogą zaznajomić się z oficjalnymi planami rozbudowy.

Przetarg na budowę stadionu

Zgłoszenia były przyjmowane do 15 marca. Przetarg został więc zakończony. Zgłoszenia są aktualnie analizowane. Złożone oferty wykonawców są na etapie analizy i weryfikacji. Po zakończeniu procedur przetargu i załatwieniu formalności, procedura budowy może wystartować na w okolicach czerwca i lipca.

Termin realizacji projektu został ustalony z wykonawcą na 22 miesiące, licząc od dnia podpisania umowy. Oznacza to, że za około dwa lata Skarżysko-Kamienna doczeka się nowego stadionu, który być może posłuży piłkarzom i stanie się motorem napędowym do osiągania nowych celów i sukcesów. Oczywiście stadion będzie przeznaczony nie tylko dla piłkarzy. Będzie otwarty dla wszystkich zwolenników lekkiej atletyki, sportów siłowych i wszelkiego rodzaju aktywności.

Historia stadionu Granatu

Klub Granat Skarżysko-Kamienna powstał już w 1928 roku. Klub sportowy ZKS Granat Skarżysko-Kamienna od dziesiątek lat kultywuje tradycję regionu i od momentu powstania kilka razy zmodernizował swoje boisko.

Wszystko wskazuje na to, że 2024 będzie kolejnym przełomowym momentem w dziejach klubu. Prawdopodobnie dojdzie do jednej z największych modernizacji zaplecza sportowego dla drużyny. Mimo że na początku stadion liczył rekordowe 25 000 miejsc dla kibiców, to współcześnie zdoła pomieścić zaledwie ponad 2000 osób. Mimo wszystko klub ucieszy się z nowego budynku, który ma być głównym bohaterem całego nadchodzącego przedsięwzięcia.

Podoba Ci się to, co robimy na ProSkarżysko? Więc może postawisz nam kawę? Dziękujemy! :)

Postaw nam kawę na buycoffee.to