„Poezja i pasje” – tak tytuł będzie mieć najbliższa Kawiarnia Literacka Miejskiego centrum Kultury w Skarżysku-Kamiennej. Jej bohaterką będzie Elżbieta Jach.
Po letniej przerwie wracamy do klimatycznych spotkań ze sztuką w Kawiarni Literackiej MCK. Najczęściej jej bohaterami są członkowie Grupy Literackiej „Wiklina” i tym razem też tak będzie. W roli głównej wystąpi sama opiekunka grupy – Elżbieta Jach.
Elżbieta Jach to poetka, satyryczka, rzeźbiarka, opiekunka Grupy Literackiej „Wiklina”. Urodziła się na Lipowym Polu. Ukończyła Wyższą Szkołę Pedagogiczną (dzisiejszy Uniwersytet Jana Kochanowskiego) w Kielcach na wydziale pedagogicznym. Po ukończeniu studiów pracowała jako nauczycielka nauczania początkowego. Obecnie przebywa na emeryturze, ale wciąż aktywnie działa jako animatorka życia kulturalnego.
Podczas spotkania odbędzie się promocja najnowszego tomiku autorki pt. „Między słowami”. Będzie można je zakupić z dedykacją autorki.
Ponadto w programie:
- Wypowiedź Elżbiety Jach
- Prezentacja multimedialna
- Oprawa muzyczna w wykonaniu Natalii Nawrot
Kawiarnia Literacka „Poezje i pasje” z udziałem Elżbiety Jach odbędzie się 11 października 2019 roku o godz. 17.00 w Miejskim Centrum Kultury w Skarżysku. Wstęp wolny.
Elżbieta Jach tak mówi o sobie:
Nie wyrażaj małej rzeczy w wielu słowach, lecz rzecz wielką w niewielu.
Piszę wiersze, fraszki, aforyzmy, limeryki, epitafia, bajki dla dzieci i dorosłych. Rzeźbię w drewnie, interesuję się także kulturą ludową, zbieram regionalne pamiątki, które eksponuję w utworzonym Spichlerzu Regionalnym.
Debiutowałam jako poetka w almanachu „Świat i my” (1987), a jako fraszkopisarka w „Magazynie Słowa Ludu” (1989). Wydałam sześć wierszowanych bajek dla dzieci „Bajki z przysłowiami” (1995), tomik poezji „…a sosny niebo przesuwają” (2005), zbiór fraszek, aforyzmów i wierszy satyrycznych „Tere fere kuku” (2006), tomik poezji regionalnej „W cieniu wikliny” (2009), zbiór wierszy „Niecodzienność” (2012)ze wstępem Zdzisława Łączkowskiego i Bożeny Piasty, zbiór fraszek i utworów satyrycznych „Słowo daję” (2015) oraz książeczkę dla dzieci „Góra Skarbów” (2015). Ostatnio wydany tomik poezji nosi tytuł „Między słowami”.
Pod moją redakcją i ze wstępem Zdzisława Brudnickiego, ukazał się w roku 2014, obszerny almanach Grupy Literackiej „Wiklina” pt. „Wiklinowe strofy”, wydany z okazji 25-lecia powstania grupy oraz cztery tomiki poetyckie, z serii „Liście”, jej członków.
Moje utwory znajdują się w ponad 30 antologiach, (ogólnopolskich i międzynarodowych) almanachach, pracach zbiorowych i wydawnictwach pokonkursowych. Drukowały je pisma lokalne, regionalne i ogólnopolskie (głównie „Świętokrzyski Kwartalnik Literacki, „Radostowa). Publikuję również swoje utwory w internetowych grupach poetyckich. W roku 2017 otrzymałam od Grupy Literacko – Poetyckiej „Kształty Słów” statuetkę „Talent Roku”.
Jestem laureatką wielu ogólnopolskich konkursów literackich i satyrycznych, m.in. otrzymałam I nagrodę w XIII Ogólnopolskim i Polonijnym Konkursie Literackim im. L. Staffa (2011), I nagrodę w XXVI Międzynarodowym Konkursie Poetyckim „Szukamy talentów wsi” Wąglany – Białaczów (2007), wyróżnienie w XIII Mazowieckim Konkursie Literackim na Fraszkę „O statuetkę Jana Kochanowskiego” Zwoleń (2014), wyróżnienie w II Konkursie im. J. Tuwima Inowłódz (2014), wyróżnienie w XV Mazowieckim Konkursie Małej Formy Literackiej Warszawa (2015).
W latach 1987 – 1996 byłam związana z Nauczycielskim Klubem Literackim w Kielcach oraz Grupą Literacką „Wiklina” działającą przy Miejskim Centrum Kultury w Skarżysku-Kamiennej. Od kilku lat jestem jej opiekunką. Dużym powodzeniem wśród miłośników poezji cieszy się „Kawiarnia Literacka”, która odbywa się cyklicznie w MCK, a której jestem pomysłodawczynią i współprowadzącą.
Od 2000 roku należę do Skarżyskiego Klubu Twórców SKART. Tworzę rzeźby i płaskorzeźby polichromowane, malowane akwarelą, akrylami, zawierające motywy ludowe, fantastyczne, baśniowe i religijne. Moim ulubionym tematem są anioły. Brałam udział w wystawach zbiorowych i poplenerowych.
Jestem animatorką działań kulturotwórczych gminy i Stowarzyszenia na Rzecz Odnowy Zabytków Parafii Św. Trójcy w Skarżysku Kościelnym. Bywam jurorką w szkolnych konkursach literackich i recytatorskich, chętnie uczestniczę w organizowaniu spotkań i wieczorków poetyckich w szkołach oraz dla mieszkańców, nie tylko swojej miejscowości. W Spichlerzu Regionalnym prowadzę pokazy rzeźbienia, lekcje muzealne dla dzieci i młodzieży.
W roku 2016 za działalność kulturalną, otrzymałam nagrodę Powiatowe Dęby przyznaną przez Starostwo Powiatowe w Skarżysku-Kamiennej oraz otrzymałam zaszczytny tytuł „Zasłużony dla Gminy Skarżysko Kościelne”. Od 2017 roku jestem członkinią Stowarzyszenia Autorów Polskich. W 2018 roku zostałam przyjęta do Związku Literatów Polskich.