Kawiarnia Literacka MCK: „Dwa ogrody” Anny Zakrzewskiej

2431
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna

Podoba Ci się to, co robimy na ProSkarżysko? Więc może postawisz nam kawę? Dziękujemy! :)

Postaw nam kawę na buycoffee.to

Bohaterką 15. edycji Kawiarni Literackiej Miejskiego Centrum Kultury była Anna Zakrzewska, rodowita, pochodząca z Zachodniego, skarżyszczanka. Spotkanie było też okazją do promocji jej książki „Dwa ogrody”.

Anna Zakrzewska jest członkinią Grupy Literackiej „Wiklina”. W poprzednich edycjach Kawiarni Literackich to ona często czytała wiersze swoich koleżanek i kolegów, a  tym razem to ona była bohaterką. Jej wiersze i opowiadania czytali inni.

Gości powitali wspólnie dyrektor MCK Katarzyna Michnowska-Małek, zastępca prezydenta Skarżyska Krzysztof Myszka oraz kierująca Grupą Literacką „Wiklina” Elżbieta Jach, gratulując jednocześnie autorce dorobku literackiego

Pisarka pochodzi z Zachodniego, tam się urodziła i tam mieszka. Uczucie do tego osiedla przejawia się w jej twórczości. A z literaturą, jak powiedział, miała do czynienia do dziecka. – Moja miłość do poezji sięga czasów szkolnych. Chodzi ona za mną do dziś. Potem, jako nauczyciel, to ja zasypywałam młodzież poezją – powiedziała.

REKLAMA
Dziękuję za Wasze poparcie. Bądźmy razem. Budujmy wspólnie  - Bartosz Bętkowski
Dziękuję za Wasze poparcie. Bądźmy razem. Budujmy wspólnie  - Bartosz Bętkowski
Dziękuję za Wasze poparcie. Bądźmy razem. Budujmy wspólnie  - Bartosz Bętkowski
Dziękuję za Wasze poparcie. Bądźmy razem. Budujmy wspólnie  - Bartosz Bętkowski

Jak przyznała, to, co pisze, pochodzi z głębi jej serca. – Najlepiej pisze się sercem. Moja twórczość to dusza kobiety przelana na papier i piszę o kobietach. Moje opowiadania są życia wzięte, choć to nie tylko moje historie – wyznała.

Spotkanie był jednocześnie promocją książki „Dwa ogrody”, która jest właśnie wydanym zbiorem wierszy i opowiadań. Anna Zakrzewska zaprezentowała też uczestnikom galerię archiwalnych i nowych zdjęć swoich ukochanych osiedli – Zachodniego i Rejowa.

Jej wiersze i operowania czytali inni członkowie Wikliny, a oprawa muzyczna byłą tym razem dziełem Zuzanny Kręcisz oraz Anny Jędrych, czyli uczennicy i nauczycielki z Państwowej Szkoły Muzycznej. Sławomir Bogusiewicz, również członek Wikliny, wykonał „Pamiętajcie o ogrodach”, a zaśpiewali wspólnie wszyscy.

W tradycyjnym Konkursie Jednego Wiersza tym razem wygrała Katarzyna Metzger.

Anna Zakrzewska urodziła się w Skarżysku-Kamiennej. Jest absolwentką filologii rosyjskiej i pedagogiki kulturalno-oświatowej Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Kielcach oraz emerytowaną nauczycielką Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 w Skarżysku.
Publikowała wiersze w regionalnych czasopismach literackich: „Świętokrzyskim Kwartalniku Literackim” „Radostowej”, „Sekretach ŻAR-u”, „Angorze”, w almanachach: „Skojarzenia i refleksje”, „Rodzina w literaturze”, „Powiat skarżyski romantycznie”, „Wiklinowe strofy”, „Anioły i demony”, „Pejzaż słowem malowany” i „Inspiracje” oraz w pierwszym samodzielnie wydanym w 2015 zbiorku z serii „Liście” pt. „Usypiając niepokoje”.
Nagradzana i wyróżniana w turniejach i konkursach, m.in. w Noworocznym Turnieju Jednego Wiersza (Starachowice, 2015), w Konkursach Jednego Wiersza Kawiarni Literackiej MCK, w Konkursie na limeryk (Kawiarnia Literacka, Skarżysko, 2016), na Jesiennym Salonie Literackim „Radostowej” (Kielce 2016), w Konkursie Jednego Wiersza na poetycko-muzycznym „Dachu” (Warszawa 2017), w edycjach XVI i XVII Mazowieckiego Konkursu Małej Formy Literackiej za opowiadania „Dwa ogrody” i „Chwile”.
Jest członkinią Grupy Literackiej „Wiklina”, a od 2017 roku należy do Stowarzyszenia Autorów Polskich.