REKLAMA
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna

Podoba Ci się to, co robimy na ProSkarżysko? Więc może postawisz nam kawę? Dziękujemy! :)

Postaw nam kawę na buycoffee.to

Festynem „Koncertowo na Ludowo” przywitaliśmy tegoroczne wakacje. Na scenie na Placu Staffa wystąpiły lokalne oraz polskie i zagraniczne zespoły ludowe. Była to też okazja do uczczenia jubileuszu skarżyskiego zespołu.

Zespół Pieśni i Tańca „Skarżysko” obchodzi w tym roku jubileusz 10-lecia istnienia. Do świętowania nasi artyści zaprosili mieszkańców miasta, a na scenie poza naszymi artystami wystąpiło wielu znamienitych muzyków i tancerzy.

Nasi lokalni artyści, którzy tego dnia wystąpili to: Wacław Pejas, Zespół Pieśni i Tańca „Sorbin”, Kapela „Scyzoryki” oraz dzieci z Przedszkola Publicznego nr 9.

Poza naszym świętokrzyskim folklorem publiczność miała okazję posłuchać folku irlandzkiego w wykonaniu zespołu Jig Reel Maniacs wraz z tancerkami z zespołu Ellorien, folku rodem z Ukrainy, który zaprezentował zespół Varion z Kijowa oraz pieśni i tańców z różnych części Polski, które przedstawił Ludowy Zespół Artystyczny „Promni” z warszawskiej Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego.

Artyści nie tylko oczarowali umiejętnościami wokalnymi i tanecznymi, ale do wspólnej zabawy i nauki tańca zapraszali publiczność, z czego korzystali i dorośli, i dzieci.

Zespół Pieśni i Tańca „Skarżysko” działa przy Miejskim Centrum Kultury. Kieruje nim Katarzyna Tambor. – Pomysł reaktywacji zespołu ludowego narodził się w karnawale 2007 roku. Większość ówczesnych członków miała już za sobą występy w czasach, kiedy dom kultury był placówką Zakładów Metalowych „Mesko”.  Dokooptowaliśmy nowych członków i działamy już 10 lat. A czego nam życzyć? Zdrowia, wytrwałości i dobrego samopoczucia – mówi Katarzyna Tambor.

Aktualnie w zespole jest osiem par tancerzy, a w ich repertuarze znajdują się mi.in. suity: kielecka, opoczyńska i świętokrzyska oraz hucułka ukraińska czy kujawiak z oberkiem. – Cieszy nas każdy udany występ i dobre przyjęcie przez publiczność i oby to się nie zmieniło – dodaje Katarzyna Tambor.

Poza występami artystycznymi na widzów czekały pokazy i warsztaty rękodzieła, stoiska z chłopskim jadłem, stragany z wyrobami ludowymi oraz konkursy i zabawy.