REKLAMA
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna

Na konferencji w Skarżysku-Kamiennej spotkali się działacze opozycji antykomunistycznej, w tym osoby represjonowane z powodów politycznych, między innymi internowani w stanie wojennym.

Odbywająca się w Miejskim Centrum Kultury w Skarżysku-Kamiennej Ogólnopolska Konferencja Osób Represjonowanych w Powodów Politycznych i Działaczy Opozycji Antykomunistycznej była też okazją do obchodów jubileuszu 20-lecia Stowarzyszenia Represjonowanych w Stanie Wojennym Regionu Świętokrzyskiego.

Sobotnia konferencja była poprzedzona mszą świętą w Ostrej Bramie, a jednym z pierwszych punktów spotkania w MCK było wręczenie odznaczeń Pro Patria, przyznawanych za szczególne zasługi w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość. Wśród odznaczonych przez Jana Józefa Kasprzyka, szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, byli też skarżyszczanie. Medale otrzymali: Marzena Zajączkowska, Teresa Jurczyk, Stanisława Gawlik, Janusz Maciejewski, Ryszard Sztando, Bogdan Migas i ksiądz Marek Tabaszewski.

REKLAMA
R-PRO - Budowa domów – Generalny wykonawca

Minister Kasprzyk wygłosił nagrodzone dużymi brawami przemówienie, odczytano też list od prezydenta Andrzeja Dudy oraz szefa Instytutu Pamięci Narodowej Jarosława Szarka. Do zebranych zwrócił się też m.in. organizator konferencji, skarżyski radny, również represjonowany przez władze PRL, Jerzy Stopa, przewodniczący Stowarzyszenia Represjonowanych w Stanie Wojennym Regionu Świętokrzyskiego.

Głos zabierali też wszyscy chętni, a dyskusja dotyczyła m.in. planowanej nowelizacji ustawy  osobach represjonowanych. – Wiele osób wciąż liczy na to, że otrzymają rekompensatę za poniesione wówczas krzywdy, a wiele jest jeszcze takich osób, które siedzą cicho i nie ujawniają się. Nasz największy sukces to to, że przetrwaliśmy ten okres. Chcemy dalej integrować środowisko – mówił Jerzy Stopa.

O oprawę artystyczną zadbała skarżyska młodzież – Joanna Zajączkowska, absolwentka szkoły muzyczne oraz uczniowie Zespołu Szkół Technicznych wraz z jej dyrektorem Januszem Maciejewskim. Patriotyczne pieśni i wiersze wzbudzały podziw zebranych.

Jerzy Stopa wyraził zadowolenie z tego, jak potoczyła się konferencja. – Mam ogromną satysfakcję. Cieszę się z licznej obecności oraz przybycia ministra Kasprzyka. Konferencja byłą też promocją dla Skarżyska. Wiele osób było u nas pierwszy raz. Z zachwytem oglądali Muzeum im. Orła Białego, Ostrą Bramę czy osiedle Państwowej Fabryki Amunicji na ul. Staffa – powiedział.

Organizatorzy dziękują wszystkim, którzy pomogli w zorganizowaniu konferencji, w tym również sponsorom, a także młodzieży z OHP i ZST.

 

Podoba Ci się to, co robimy na ProSkarżysko? Więc może postawisz nam kawę? Dziękujemy! :)

Postaw nam kawę na buycoffee.to