Milica w dokumencie z XII wieku – PTH Oddział Skarżysko zdobyło skan

2959
REKLAMA
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna

Podoba Ci się to, co robimy na ProSkarżysko? Więc może postawisz nam kawę? Dziękujemy! :)

Postaw nam kawę na buycoffee.to

Po długich oczekiwaniach Polskiemu Towarzystwu Historycznemu udało się uzyskać skan pochodzącego z XII wieku dokumentu wydanego przez Kazimierza Sprawiedliwego, który opisuje wiec odbyty w Milicy.

W dokumencie z 29 sierpnia 1170–75 roku wydanym na wiecu w Milicy, dla szpitala Joannitów w Zagości, Kazimierz Sprawiedliwy potwierdził wcześniejsze nadanie jego brata, Henryka Sandomierskiego, który nadał wszystkim ludziom tegoż szpitala jerozolimczyków św. Jana wolność od szczegółowo wyliczonych świadczeń. Dokument rozpoczyna Chryzmon a kończy… Milica!

Fragment znajduje się w ostatnim zdaniu i brzmi:

REKLAMA
R-PRO - Budowa domów – Generalny wykonawca

[…] ad colloquium in Milica IIII kalendis Septembris

Milica jako miejsce wiecu w XII wieku

Za miejsce zjazdu przyjęto ogólnie Milicę w późniejszej parafii Skarżysko, a Krzysztof Zemeła uprawdopodobnił Milicę z rzeczką Bernatką, która w okresie staropolskim występowała właśnie pod taką nazwą.

Z kolei Piotr Kardyś w artykule o nazwie Skarżysko zwrócił uwagę na kwestię prawdopodobieństwa związku czynności – skarżenia z wiecami, na których skargi były rozpatrywane, bo tylko w taki sposób można próbować wytłumaczyć rozpoznawalność owej średniowiecznej Milicy wśród rycerstwa sandomierskiego w XII wieku.

Biorąc pod uwagę, że prawdopodobnie jest to najstarszy zachowany zapis nazwy [naszej] Milicy z radością upubliczniamy jego wizerunek. Cyfrową wersję pozyskał Marcin Janakowski.

Dokument znajduje się w Archiwum Narodowym w Krakowie, pod nr 845, publikowany był w: Album Palaeograficum, ed. S. Krzyżanowski, Kraków 1907, tablica IV; Monumenta Poloniae Palaeografica, ed. S. Krzyżanowski, Kraków 1907, tablica IX; Kodeks dyplomatyczny Polski, wyd. J. Bartoszewicz, Warszawa 1858, t. III, s. 8; F. Piekosiński, Zbiór dokumentów średniowiecznych…, Kraków 1897, s. 117; J.K. Kochanowski, Zbiór ogólny przywilejów…, Warszawa 1919, s. 96; regest: S. Smolka, Mieszko Stary i jego wiek, Warszawa 1881, s. 475;

Pełne omówienie i krytyczny komentarz do źródła i literatury znajduje się w: Z. Kozłowska-Budkowa, Repertorium polskich dokumentów doby piastowskiej (reedycja), z. I, Kraków 2006, nr 78.

Zainteresowanych historią lokalną zapraszamy na konferencję PTH:

Jak obchodziliśmy Niepodległość i czy można ciekawie uczyć historii – PTH zaprasza na konferencję

 

milica skarzysko