Powieść „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej będzie w tym roku lekturą ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie. Skarżysko również w niej weźmie udział. Wśród czytających może być każdy z nas, ale będą też osoby znane. Kto, to pozostanie tajemnicą do samego końca.
Ogólnopolska akcja Narodowe Czytanie polega na tym, że tego samego dnia, o tej samej porze, w wielu miejscach Polski publicznie czyta się znane dzieło literackie polskich autorów. Co roku inne. W 2023 roku wybór padł na powieść „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej.
Do akcji od samego początku przyłącza się nasze miasto i tym razem też tak będzie. Czytanie odbędzie się na Placu Staffa przy Miejskim Centrum Kultury w Skarżysku-Kamiennej.
Czytać może każdy chętny. Kto chcę się przyłączyć, jest proszony, aby przyjść na spotkanie organizacyjne w czwartek 7 września 2023 roku na godz. 17.00 do kawiarni MCK.
Jak zawsze wśród czytających będą osoby znane. Jak mówi Iwona Kowaleska, dyrektorka biblioteki publicznej, która jest jednym ze współorganizatorów akcji, będą to osoby różnych profesji, w różnym wieku. Akcji ma bowiem przyświecać idea, że czytanie łączy pokolenia. Nazwiska czytających poznamy jednak dopiero podczas czytania.
Narodowe Czytanie 2023 odbędzie się w sobotę 9 września 2023 roku o godz. 11.00 na scenie letniej na Placu Staffa przy Miejskim Centrum Kultury w Skarżysku-Kamiennej.
Zapraszamy do czytania i słuchania!
W Skarżysku akcję narodowe Czytanie organizują wspólnie Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna oraz Miejskie Centrum Kultury.
Akcja Narodowego Czytania, której patronuje para prezydencka RP, została zainicjowana w 2012 roku wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza.
Narodowego Czytanie – lektury w poszczególnych latach:
- 2012 – „Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza
- 2013 – dzieła Aleksandra Fredry
- 2014 – „Trylogia” Henryka Sienkiewicza
- 2015 – „Lalka” Bolesława Prusa
- 2016 – „Quo Vadis” Henryka Sienkiewicza
- 2017 – „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego
- 2018 – „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego
- 2019 – nowele polskie
- 2020 – „Balladyna” Juliusza Słowackiego
- 2021 – „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej
- 2022 – „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza
- 2023 – „Nad Niemnem Elizy Orzeszkowej
„Nad Niemnem” to najbardziej znana powieść Elizy Orzeszkowej. Powstawała w latach 1886–1887, a w formie książka ukazała się w 1888 roku. Ze względu na barwne opisy, wyrazistych bohaterów i odwołania historyczne dzieło porównywano do „Pana Tadeusza”. Żadna inna książka pisarki nie została tak entuzjastycznie przyjęta przez recenzentów. Chwalono m.in. sprawne połączenie dydaktyzmu z walorami artystycznymi i przemyślaną kompozycję całości. Nad Niemnem to jeden najważniejszych utworów literatury polskiej podejmujący tematykę Powstania Styczniowego, którego 160-lecie obchodzone jest w 2023 roku.
„Nad Niemnem” cieszyło się popularnością i uznaniem kolejnych pokoleń czytelników. W dwudziestoleciu międzywojennym powieścią zainteresowało się kino. Ekranizację książki ukończono w 1939 roku, ale obraz zaginął w czasie II wojny światowej. Kolejny film nakręcono w połowie lat 80. XX wieku.