Narodowe Czytanie 2023: Nad Kamienną czytaliśmy „Nad Niemnem”

754
REKLAMA
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna

Jak co roku Skarżysko przyłączyło się do ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie. W tym roku wraz z całą Polską czytaliśmy powieść „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej.

Narodowe Czytanie, to akcja zainicjowana przez Prezydenta RP. Co roku na początku września, tego samego dnia, o tej samej porze w kilkuset miejscach czytane jest jedno duże lub kilka, jeśli mniejsze, polskie dzieło literackie. Głównym celem jest promowanie czytelnictwa oraz polskiej literatury.

W 2023 roku przyszła kolej na powieść „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej. Wśród miast, gdzie to jedną z najwybitniejszych powieści czytano, było też Skarżysko-Kamienna.

REKLAMA
R-PRO - Budowa domów – Generalny wykonawca

W tym roku miejscem Narodowego Czytania w naszym mieście była scena letnia przy Miejskim Centrum Kultury. Pogoda aż nadto zgrała się określeniem tego miejsca i czytanie odbywało się w bardzo wysokiej temperaturze.

Do czytania organizatorzy, czyli MCK i biblioteka publiczna, zaprosili władze miasta, przedstawicieli samorządów oraz jednostek im podległych. Byli też przedstawiciele służb mundurowych.

Jak zawsze nie zabrakło młodzieży. W tym roku byli to uczniowie II LO. W gronie czytających byli też ochotnicy, ponieważ w tej akcji uczestnikiem może zostać, kto tylko chce.

Iwona Kowaleska, dyrektorka Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Skarżysku, przybliżyła fabułę oraz kulisy powstania powieści „Nad Niemnem” i można było przystąpić do czytania.

Oraz do słuchania. Występ czytających miał, choć niestety nieliczną, widownię.

„Nad Niemnem” to najbardziej znana powieść Elizy Orzeszkowej. Powstawała w latach 1886–1887, a w formie książka ukazała się w 1888 roku. Ze względu na barwne opisy, wyrazistych bohaterów i odwołania historyczne dzieło porównywano do „Pana Tadeusza”. Żadna inna książka pisarki nie została tak entuzjastycznie przyjęta przez recenzentów. Chwalono m.in. sprawne połączenie dydaktyzmu z walorami artystycznymi i przemyślaną kompozycję całości. Nad Niemnem to jeden najważniejszych utworów literatury polskiej podejmujący tematykę Powstania Styczniowego, którego 160-lecie obchodzone jest w 2023 roku.

„Nad Niemnem” cieszyło się popularnością i uznaniem kolejnych pokoleń czytelników. W dwudziestoleciu międzywojennym powieścią zainteresowało się kino. Ekranizację książki ukończono w 1939 roku, ale obraz zaginął w czasie II wojny światowej. Kolejny film nakręcono w połowie lat 80. XX wieku.

W 2024 roku lekturą Narodowego Czytania będzie „Kordian” Juliusza Słowackiego.

Dzieła literackie akcji Narodowe Czytanie:

2012 – „Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza

2013 – dzieła Aleksandra Fredry

2014 – „Trylogia” Henryka Sienkiewicza

2015 – „Lalka” Bolesława Prusa

2016 – „Quo Vadis” Henryka Sienkiewicza

2017 – „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego

2018 – „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego

2019 – nowele polskie

2020 – „Balladyna” Juliusza Słowackiego

2021 – „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej

2022 – „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza

2023 – „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej

2024 – „Kordian” Juliusza Słowackiego

 

Podoba Ci się to, co robimy na ProSkarżysko? Więc może postawisz nam kawę? Dziękujemy! :)

Postaw nam kawę na buycoffee.to