Zamknięty wiadukt to problem dla niepełnosprawnych i osób z dziećmi w wózkach. Jaka alternatywa?

1577
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna

Podoba Ci się to, co robimy na ProSkarżysko? Więc może postawisz nam kawę? Dziękujemy! :)

Postaw nam kawę na buycoffee.to

Zamknięcie wiaduktu w Skarżysku-Kamiennej na czas przebudowy to problem dla osób mających trudności w poruszaniu się, a także dla matek z dziećmi. W pobliżu nie ma alternatywy dla przeprawy z jednej strony miasta na drugą.

Wiadukt nad torami w Skarżysku-Kamiennej został zamknięty dla ruchu pieszego i samochodowego w kwietniu 2021 roku. Zostanie ponownie otwarty, już w postaci nowego i nowocześniejszego obiektu, przed końcem 2022 roku.

Taka sytuacja to problem dla osób niepełnosprawnych, a także osób z dziećmi w wózkach. Wiadukt był dla nich sposobem, aby dostać się z jednej strony miasta na drugą.

Mieszkańcy Skarżyska zwrócili uwagę na problem przy okazji jednego z naszych tekstów o rozpoczęciu przebudowy wiaduktu w Skarżysku:

Jak mam przejść z wózkiem z dzieckiem na Kamienną z Placów, Milicy, Przydworcowego? Przez Lipowe pole czy przez Ekonomii? A niepełnosprawni tak samo? Nikt nie raczy odpowiedzieć…
REKLAMA
Dziękuję za Wasze poparcie. Bądźmy razem. Budujmy wspólnie  - Bartosz Bętkowski
Dziękuję za Wasze poparcie. Bądźmy razem. Budujmy wspólnie  - Bartosz Bętkowski
Dziękuję za Wasze poparcie. Bądźmy razem. Budujmy wspólnie  - Bartosz Bętkowski
Dziękuję za Wasze poparcie. Bądźmy razem. Budujmy wspólnie  - Bartosz Bętkowski

Przebudowa wiaduktu leży w gestii Starostwa Powiatowego w Skarżysku.

– Władze powiatu skarżyskiego, przygotowując się do przeprowadzenia tak dużej inwestycji na terenie miasta, nie ukrywały, że na czas trwania robót mieszkańcy muszą się liczyć z utrudnieniami i wydłużeniem czasu w przemieszczaniu się pomiędzy dzielnicami Dolna Kamienna a Górna Kamienna, prosząc mieszkańców o cierpliwość i wyrozumiałość, i mają świadomość, że potrzeba czasu, aby mieszkańcy miasta oswoili się z nową sytuacją. Liczą jednak, że wspólnie jako społeczność przetrwamy ten niedogodny czas, po którym przemieszczanie się po Skarżysku będzie zdecydowanie bardziej komfortowe – czytamy w informacji przesłanej przez starostwo powiatowe.

Alternatywą jest kładka przy dworcu, ale nie jest ona dostosowana dla osób niepełnosprawnych. Dla osób z dziećmi również nie jest optymalnym sposobem przeprawy przez tory. Dostosowany będzie tunel, który ją zastąpi, ale ten ma być ukończony mniej więcej w tym samym czasie, co nowy wiadukt.

Kładka przy dworcu PKP nie jest przystosowana dla osób niepełnosprawnych. Osoby na wózkach na perony mogą dostać się przez tory.

Pozostaje jeszcze transport autem lub skorzystanie z komunikacji miejskiej, do czego zachęca urząd miasta. Sygnały od mieszkańców w tej sprawie, jak informuje rzeczniczka magistratu Izabela Szwagierek, dotarły do urzędu.

– Jesteśmy świadomi, że to problem dla części mieszkańców. Zachęcamy do skorzystania komunikacji miejskiej. Wszystkie autobusy MKS na tym obszarze są niskopodłogowe. Osoby niepełnosprawne oraz ich opiekunowie nie płacą za bilety – informuje rzeczniczka.

Pod poniższym linkiem można znaleźć zmieniony na czas budowy wiaduktu rozkład jazdy MKS Skarżysko-Kamienna:

Przebudowa wiaduktu w Skarżysku – zmiany w organizacji ruchu, zamknięte ulice, objazdy

 

1 KOMENTARZ

  1. Czy zamontowanie wind przy kładce obok dworca jest jakimś skomplikowanym problemem?

Comments are closed.