Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna

Na tegoroczny Przegląd Filmów Etnograficznych „Oczy i Obiektywy” złoży się pokaz filmów oraz wystawa o historii Żydów w Skarżysku, a także koncert zespołu Zwierzę Natchnione.

Zobacz relację z wydarzenia „Oczy i Obiektywy”:

Oczy i Obiektywy 2019: Przegląd filmów etnograficznych z wystawą o skarżyskich Żydach i koncertem

 

REKLAMA

Podoba Ci sie ten tekst? A może też inne na ProSkarżysko? Więc może postawisz nam kawę? Dziękujemy! :)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Po raz drugi będziemy gościć w Skarżysku-Kamiennej Przegląd Filmów Etnograficznych „Oczy i Obiektywy”. W Miejskim Centrum Kultury znów będzie można obejrzeć polskie i zagraniczne filmy dokumentalne o tematyce etnograficznej.

Przegląd potrwa dwa dni i na koniec każdego z nich będą dodatkowe atrakcje. Pierwszego dnia odbędzie się wernisaż wystawy „Dawni sąsiedzi. Przywracanie historii Żydów w Skarżysku-Kamiennej”, a drugiego – koncert zespołu Zwierzę Natchnione.

Przegląd Filmów Etnograficznych „Oczy i Obiektywy” odbędzie się 21 i 22 listopada 2019 roku w Miejskim Centrum Kultury w Skarżysku-Kamiennej.

Wstęp na wszystkie atrakcje jest wolny.

Przegląd Filmów Etnograficznych „Oczy i Obiektywy” – program:

Czwartek, 21 listopada

Pokaz filmów:

14:30 – 15:05 – Czarnobóg

15:15 – 16:15 – Graniczne cięcie

16:30 – 17:30 – Trzy siostry

Wernisaż wystawy:

17:45 – Dawni sąsiedzi. Przywracanie historii Żydów w Skarżysku-Kamiennej

Wystawa jest opowieścią o mieście, które istnieje dziś jedynie w pamięci jego najstarszych mieszkańców. Stanowi wspomnienie o naszych starych sąsiadach – Żydach. To podróż po Skarżysku śladami jego dawnych mieszkańców, przedstawienie tego, co pozostawili po sobie, opowieść o ich przedwojennej codzienności oraz tragicznej historii w czasie II wojny światowej. Wystawa została stworzona przez uczniów I Liceum Ogólnokształcącego w Skarżysku-Kamiennej.

oczy i obiektywy skarzysko wystawa zydzi

Piątek, 22 listopada

Pokaz filmów:

14:30 – 15:50 – Wieś pływających krów

16:15 – 17:15 – Pielgrzymka migrantów

17:30 – 18:45 – Rozsadnik

Koncert:

19:00 – Zwierzę Natchnione

Zwierzę Natchnione to zespół współtworzony przez artystów ze Skarżyska i Krakowa, grający muzykę w klimacie mistyczno-folkowym, pełnym smętnych gawęd, pradawnych rytuałów i transowych zapętleń. Teksty to opowieści o przyrodzie, jej cyklach i zależnościach. Istotą muzyki Zwierzęcia jest melodyjność, wręcz piosenkowość. Poza nią pojawia się dość często skłonność do transu, raz w formie rytualnego, monotonnego pulsowania, innym razem w formie sennych gawęd. Można też dosłuchać się wielu motywów orientalnych, chociaż całokształt kojarzy się bardziej z czymś lokalnym, czymś z tutejszych borów i lasów.

oczy i obiektywy skarzysko zwierze natchnione

Zapraszamy!

Organizatorem przeglądu „Oczy i obiektywy” jest Stowarzyszenie „Pracownia Etnograficzna”, a partnerem Miejskie Centrum Kultury w Skarżysku-Kamiennej.

Finansowanie projektu:

  • Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury,
  • Zadanie współfinansowane przez Powiat Skarżyski w ramach realizacji zadań publicznych Powiatu Skarżyskiego w trybie pozakonkursowym w 2019 roku z zakresu kultury,
  • Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego,
  • Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w Polsce
oczy i obiektywy 2019 skarzysko
Miejskie Centrum Kultury w Skarżysku-Kamiennej i Stowarzyszenie „Pracownia Etnograficzna” zapraszają na „Oczy i obiektywy 2019” – przegląd filmów etnograficznych połączony z wystawą o historii Żydów w Skarżysku i koncertem zespołu Zwierzę Natchnione