REKLAMA
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna

Podoba Ci się to, co robimy na ProSkarżysko? Więc może postawisz nam kawę? Dziękujemy! :)

Postaw nam kawę na buycoffee.to

W drugiej edycji przeglądu filmów etnograficznych „Oczy i Obiektywy” w Skarżysku-Kamiennej znów można było obejrzeć wiele ciekawych filmów dokumentalnych. I tym razem była też ciekawa wystawa o historii Skarżyska-Kamiennej, a na zakończenie zagrał zespół Zwierzę Natchnione.

Po raz drugi gościliśmy w Skarżysku-Kamiennej Przegląd Filmów Etnograficznych „Oczy i Obiektywy”, którego organizatorem jest Stowarzyszenie „Pracownia Etnograficzna”. Działa w nim pochodzący ze Skarżyska Mateusz Kłos.

W Miejskim Centrum Kultury widzowie mieli okazję obejrzeć polskie i zagraniczne filmy etnograficzne o tematyce społecznej, często traktujące o napiętych sąsiedzkich relacjach między narodami.

REKLAMA
R-PRO - Budowa domów – Generalny wykonawca

Pierwszy dzień zwieńczony był wernisażem wystawy „Dawni sąsiedzi. Przywracanie historii Żydów w Skarżysku-Kamiennej”. Uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego docierali do osób, które pamiętają czasy, gdy społeczność żydowska stanowiła liczną grupę w Skarżysku. Efektem wystawy są opisy miejsc, ludzi, zdarzeń, które z biegiem czasu ulegają zapomnieniu.

Organizatorzy, Joanna Kościańska, Justyna Orlikowska oraz Mateusz Kłos, podkreślali zaangażowanie uczniów Erbla w przygotowanie wystawy. – Wykazali się wrażliwością na to, co dzieje się w miejscu ich zamieszkania, na historię tego miejsca. W trakcie pracy ujawniały się ukryte talenty uczniów, a bardzo ważna była też wymiana międzypokoleniowa – mówili.

Uczniowie z kolei przyznali, że dowiedzieli się wiele nie tylko o historii skarżyskich Żydów, ale też wiele o sobie samych.

Jednym z przewodników uczniów był skarżyski miłośnik historii Krzysztof Niziołek. – Było mi bardzo miło, że uczniowie się tak zaangażowali i wykazali duże zainteresowanie. Z uwagą słuchali historii naszego miasta – powiedział.

Wystawę „Dawni sąsiedzi. Przywracanie historii Żydów w Skarżysku-Kamiennej” można oglądać w MCK do końca roku.

Na koniec drugiego dnia zagrał zespół Zwierzę Natchnione. Złożony z muzyków ze Skarżyska i z Krakowa zespół również w swojej twórczości dotyka spraw bliskich tematyce przeglądu.

Uczestnicy projektu, uczniowie I LO: Wiktoria Bogusiewicz, Amelia Brześcińska, Dawid Durlik, Liwia Duś, Bartłomiej Dziewit, Dominik Flantowicz, Natalia Gralińska, Natalia Gutkowska, Patryk Jędrzejczyk, Małgorzata Kałka, Zuzanna Kręć, Olga Kwiecień, Anna Majstrak, Magdalena Malinowska, Maja Małaszek, Alicja Mirosław, Klaudia Mucha, Wiktoria Nobis, Natalia Pajdo, Maksym Pajek, Kornelia Palkowska, Martyna Pawłowska, Krzysztof Półtorak, Maja Roge, Krzysztof Sasal, Bruno Sirote, Jakub Sobczak, Jakub Stankowski, Jakub Szaraniec, Emilia Szczygieł, Izabela Ślęzak, Julia Tusińska, Miłosz Ubysz, Zuzanna Wałęga, Jakub Wężyk, Wiktor Winiarski, Igor Witkowski.

Opiekunami byli nauczyciele I LO: Piotr Kardyś, Agnieszka Marczewska, Sławomir Siudek.