Ruszyła zbiórka darów, które trafią do Żmerynki na Ukrainie. To miasto partnerskie Skarżyska-Kamiennej.
Zbiórkę dla Żmerynki zainicjowały władze Skarżyska w porozumienie z władzami Żmerynki. Dary prosimy przynosić do Miejskiego centrum Kultury w Skarżysku do najbliższej soboty, tj. do 5 marca 2022 roku. Prosimy, aby były opisane DLA ŻMERYNKI.
Prosimy o:
- leki (środki przeciwbólowe, hemostatyczne, przeciwzapalne, przeciwdrgawkowe, systemy do wlewów dożylnych i przetaczania roztworów infuzyjnych, strzykawki, opaski uciskowe, opatrunki antyseptyczne),
- produkty higieny osobistej,
- żywność długoterminową,
- makarony, ciasteczka, czekoladę, herbatę, kawę
- kamizelki odblaskowe, latarki, baterie, powerbanki, agregaty prądotwórcze, przenośne stacje radiowe,
- naczynia jednorazowe, przybory turystyczne, karimaty.
Zbiórki darów w Skarżysku dla Ukrainy ogromnym sukcesem. Rzeczy wkrótce trafią do potrzebujących
W następnym tygodniu dary trafią do Żmerynki.
Listę najpilniej potrzebnych rzeczy stworzył Komitet Wykonawczy Rady Miejskiej Żmerynki, po rozmowie Prezydenta Skarżyska-Kamiennej Konrada Kröniga z merem Żmerynki Anatolijem Kushnirem.
Tutaj o innych miejscach zbiórek darów od Skarżyska dla Ukrainy:
Pomoc dla Ukrainy w Skarżysku-Kamiennej, powiecie skarżyskim i okolicy
Żmerynka to miasto na Ukrainie w obwodzie winnickim. Prawa miejskie otrzymała w 1903 roku, czyli jedynie 20 lat wcześniej niż Skarżysko. Zajmuje obszar 18,26 km2 i liczy około 36 tysięcy mieszkańców. Znajduje się tam duży węzeł kolejowy z zakładem remontu wagonów, ponadto przemysł spożywczy i lekki. Jednym z ciekawszych zabytków Żmerynki jest dworzec kolejowy zbudowany pod koniec XIX wieku w stylu eklektycznym, łączącym secesję z barokiem. W Żmerynce urodził się Jan Brzechwa.
W styczniu 2001 roku w Skarżysku-Kamiennej został podpisany „List intencyjny w sprawie umowy o partnerstwie”, a 28 lutego 2001 roku Rada Miasta Skarżyska-Kamiennej podjęła uchwałę o nawiązaniu współpracy z miastem Żmerynka.