REKLAMA
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna

Przez trzy dni miłośnicy fotografii spotykali się w Miejskim Centrum Kultury, aby podziwiać świetne zdjęcia i spotykać się z mistrzami tego fachu.

Skarżyskie Dni Fotografii to debiutująca impreza, za którą stoi Klub Fotograficzny ZOOM działający w MCK. Pomysł zrodził się po zeszłorocznej wystawie klubu pt. „Fotografia – sztuka i pasja” i właśnie został wcielony w życie.

Pierwszego dnia odbył się wernisaż zdjęć członków klubu ZOOM. Wystawa pt. „Między ziemią a niebem” to dorobek skarżyskich fotografów z minionych kilkunastu miesięcy. Różnorodne tematycznie zdjęcia łączy punkt gdzieś na styku ziemi i nieba właśnie.

REKLAMA
R-PRO - Budowa domów – Generalny wykonawca

W sobotę i niedzielę przyszedł czas na spotkania z mistrzami sztuki fotograficznej. Pierwszym gościem był Tomasz Grzyb, który pojawił się w Skarżysku ze zdjęciami i opowieściami ze pt. „Światło w przestrzeni cienia”.

Fotograf pokazał kilka zestawów zdjęć, w tym krajobrazy Toskanii czy zapominane i opuszczone miejsca, gdzie kiedyś żyli polscy wyznawcy greko-katolicyzmu. W ciekawy sposób opowiadał o swoim spojrzeniu na fotografię, wymieniał inspiracje i swoich mistrzów. – W fotografii nie chodzi o to, aby jak najwierniej odwzorować rzeczywistość. Fotografia bez ingerencji staje się nudna. Staram się używać aparatu bardziej kreatywnie – przekonywał Tomasz Grzyb.

W swoich fotografiach Tomasz Grzyb po mistrzowski operuje światłem i cieniem, ale znaczenie mają dla niego też ludzie. Jednym ze sposobów, aby być świetnym w tym fachu, jest nieustanna praca i nauka. On sam, jak przyznał, fotografii poświęca co najmniej godzinę dzienne. Niekoniecznie musi to być fotografowanie samo w sobie, ale też obróbka, lektura książek czy oglądanie i analizowanie zdjęć innych.

Strona Tomasza Grzyba: http://tomaszgrzyb.pl/pl/start/

Jedną z inspiracji Tomasza Grzyba jest Kielecka Szkoła Krajobrazu. To idea, wokół której zebrało się wielu fotografów, a założył ją nieżyjący już Paweł Pierściński. Jednym z jej współtwórców jest Janusz Buczkowski. I to właśnie on pojawił się w Skarżysku w niedzielę, aby opowiedzieć o swoim warsztacie.

Janusza Buczkowskiego przedstawił obecnym Jarosław Sokołowski, jeden z członków ZOOM-u. Obaj panowie poznali się na wycieczce, gdzie ten pierwszy poprosił drugiego o zrobienie zdjęcia pamiątkowego i to dało początek znajomości. – Janusz Buczkowski to znakomity artysta i znakomity człowiek. Cieszę się, że jest tutaj dzisiaj z nami w Skarżysku – powiedział Jarosław Sokołowski.

Janusz Buczkowski pochodzi z Włocławka, a na Kielecczyznę trafił w przymusu, a konkretnie z nakazu pracy, jakie w czasach PRL-u były praktykowane. Tutaj właśnie trafił na środowisko fotografów, którzy dali podwaliny Kieleckiej Szkole Krajobrazu.

A kieleckie krajobrazy, naturalne, pełne kontrastów, figur geometrycznych i gry świateł i cieni dały kieleckim fotografom możliwość zaistnienia w fotograficznej elicie. Ich prace zdobywały czołowe miejsca w nie tylko polskich, ale też światowych konkurach. – Dzięki biedzie świętokrzyskich pól zdobywaliśmy sławę. Świat oniemiał, gdy zobaczył te krajobrazy – powiedział Janusz Buczkowski.

Przybyłym na spotkanie radził, aby nieustannie poszukiwać swojej specjalności i swojego „tematu”, nie bojąc się używać kosza na śmieci, czy to realnego czy komputerowego, i przede wszystkim nie bać się, że ktoś ma lepszy aparat. – Zwyczajnym aparatem też można zrobić dobre zdjęcie – przekonywał.

Janusz Buczkowski ma już swoje lata i choć tryska humorem i zaraża pogodą ducha, to zdrowie niestety już nie to samo, co kiedyś  – cierpi na dolegliwości kręgosłupa. Aby wspomóc go finansowo w leczeniu, klub ZOOM zaprosił do zakupu albumów i zdjęć mistrza. Już pierwszego dnia, na wernisażu wystawy, do skarbonki wpadło 700 złotych. Zdjęcie i album w imieniu firmy Wtórpol zakupiła Monika Lipnicka. W sumie zebrano blisko 1000 złotych.

Wystawa zdjęć klubu ZOOM będzie czynna do końca lutego, a klub już ma pomysł na kolejne Skarżyskie Dni Fotografii. Jak zdradza Krystian Dróżdż, szef klubu, w przyszłym roku tematem przewodnim ma być portret i fotografia uliczna.

Autorami zdjęć na wystawie „Między ziemią a niebem” są Bożenna Brzezińska, Monika Szymkiewicz, Krystian Dróżdż, Grzegorz Łapaj, Jarosław Sokołowski, Mikołaj Kwaśniak, Konrad Kopycki, Bogusław Jelonek, Jacek Sokołowski, Marcin Korzeniowski, Mirosław Madej, Krzysztof Białek, Andrzej Janiszewski, Cezary Szymkiewicz.

Tomasz Grzyb

fot. Krystian Dróżdż/ZOOM

Janusz Buczkowski kielecka szkoła krajobrazu
Janusz Buczkowski

Jarosław Sokołowski skarżysko
Jarosław Sokołowski
Janusz Buczkowski kielecka szkoła krajobrazu
Janusz Buczkowski

Janusz Buczkowski kielecka szkoła krajobrazu
Janusz Buczkowski

Podoba Ci się to, co robimy na ProSkarżysko? Więc może postawisz nam kawę? Dziękujemy! :)

Postaw nam kawę na buycoffee.to