Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Skarżysku-Kamiennej działa już od 50 lat. Tak piękny jubileusz nie mógł się obyć bez uroczystego spotkania, a to od wielu wspomnień, którym towarzyszyły wzruszenia.
Był rok 1973, gdy w budynku przy ul. Spacerowej w Skarżysku-Kamiennej, gdzie wcześniej mieściła się Szkoła Podstawowa nr 4, powstał Państwowy Zakład Wychowawczy Nr 2. Powstał, aby dzieci z upośledzeniem umysłowym miały swoje miejsce, w którym mogłyby się uczyć i dostawać szansę na lepsze życie. Składał się z internatu i szkoły podstawowej specjalnej zwanej Szkołą Życia.
W 1984 roku nazwę zmieniono na Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 2 i pod taką to miejsce funkcjonuje do dziś. Funkcjonuje już 50 lat.
Ośrodek z okazji jubileuszu przygotował film, który w dużym skrócie przybliżył minione lata i działalność:
Przez te lata uczęszczało do niego mnóstwo dzieci. Historię tworzą też wychowawcy, kadra wspomagająca, a także mnóstwo ludzi, którzy pomagali i sprzyjali SOSW 2.
Wiele z tych osób spotkało się w piątkowe południe 13 października 2023 roku w Miejskim Centrum Kultury w Skarżysku. Spotkali się, aby świętować, pogratulować sobie nawzajem, ale także wspominać minione lata. A jest co wspominać, po praca w takim miejscu jest wyjątkowa – w wyjątkowy sposób scala ze sobą wszystkich, którzy przekraczają próg tego miejsca.
Ośrodek numer dwa, ale jedna wielka rodzina
Wspomnienia rozpoczęli Izabela Orlikowska i Marcin Szwed, którzy to spotkanie poprowadzili. Potem przy mikrofonie stawali obecni i byli członkowie kadry. Dyrektor Mariusz Kawa, była dyrektorka Małgorzata Jóźwik-Krzeszowiec oraz wychowawczynie: Katarzyna Sieczka, Jadwiga Laliczyńska-Babczyk, Małgorzata Urynek, Joanna Jasińska i Kinga Rudzka-Kawa przybliżyli historię odległą i tę całkiem bliską, która pisze się każdego dnia, również dziś.
Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 2 to przede wszystkim żmudna i niełatwa codzienna praca, aby dzieci z upośledzeniem miały łatwiejsze życie. Od lat 90. ubiegłego wieku ośrodek pracuje też z dziećmi autystycznymi. Jak przyznawali prelegenci, praca ta przynosi spodziewane efekty, ale bywa, że nie. Takie jest niestety życie.
Ważną rolę w terapii odgrywa sport i aktywność ruchowa. Wiele czasu i ciepłych słów poświęcono więc Klubowi Olimpiad Specjalnych Buziaki, który działa przy SOSW nr 2. Na polu sportowym dzieci i młodzież odnoszą wiele sukcesów.
Przy ośrodku działa stowarzyszenie PRAXIS, pomagają wolontariusze, ale ważna jest też współpraca z samorządem i innymi organizacjami pozarządowymi. Efektem tej współpracy jest wyremontowany budynek, nowe boisko, poprawiona droga dojazdowa i nowe wyposażenie, które jest niezbędne w pracy z dziećmi.
Jak zawsze przy takiej okazji wiele było życzeń i gratulacji oraz towarzyszących im kwiatów i podarków. Z nimi pospieszyły władze powiatu, któremu ośrodek podlega, dyrektorzy innych szkół w Skarżysku, samorządowcy, przedstawiciele organizacji pozarządowych oraz podmiotów, w tym sponsorów, wspierających codzienną działalność SOSW 2.
Całość dopełniły występy artystyczne, w tym szalony taniec wychowawczyń z uczniami, a na koniec na salę kawiarnianą MCK wjechał tort.
Historia SOSW nr 2 w Skarżysku pisze się nadal. My życzymy wszystkim, wychowankom i ich bliskim, a także tym, którzy dla nich pracują, aby historia ta zapisywała się złotymi zgłoskami. Złotymi jak złoty był ten jubileusz i balony, których było tak wiele na uroczystości jubileuszowej. Żebyśmy znów mogli się spotykać na kolejnych jubileuszach i cieszyć nimi tak jak i dziś.