Spacer pamięci do Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie – Starostwo Powiatowe w Skarżysku zaprasza na aktywną lekcję historii

956
Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie
REKLAMA
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna

Spacer pamięci do Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie to wydarzenie, które upamiętnia rocznicę zagłady wsi Michniów. Wpisuje się też on w obchody 25-lecia Powiatu Skarżysku. Organizatorzy zapraszają na lekcję historii z elementami kultury i rekreacji.

W 2023 roku przypada 80. rocznica pacyfikacji wsi Michnów dokonana przez Niemców. Właśnie ta rocznica będzie okazją do bliższego poznania tragicznej historii wsi położonej w Powiecie Skarżyskim.

Wydarzenie będzie miało formę spaceru pamięci połączonego ze zwiedzaniem Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie. Będzie też spektakl oraz dawka rekreacji.

REKLAMA
R-PRO - Budowa domów – Generalny wykonawca

Spacer jest też jednym z wydarzeń upamiętniających inną rocznicę – 25-lecia utworzenia Powiatu Skarżyskiego.

Spacer pamięci do Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie – program:

10.00 – wyjazd autokarami spod Starostwa Powiatowego w Skarżysku-Kamiennej. Organizatorzy zapewniają też powrót po zakończeniu wydarzenia. Powrót ze spaceru planowany jest w godz. 14.30–15.00.

11.00 – zwiedzanie Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie z przewodnikami, którzy zadbają o przekaz historyczny zarówno miejsca, jakim jest mauzoleum, jak i wydarzeń związanych z martyrologią innych wsi polskich.

12.00 – spacer z Mauzoleum do pobliskiej Polany Leśników. Uczestnicy spaceru po zwiedzeniu mauzoleum zostaną poprowadzeni przez przedstawicieli Nadleśnictwa Suchedniów leśnymi duktami oraz ścieżką przy stacjach Leśnej Drogi Krzyżowej na pobliską Polanę Leśników. Tam czekać będzie na wszystkich ciepły posiłek, który przygotuje Koło Gospodyń Wiejskich Michniowianki.

13.00 – spektakl słowno-muzyczny pt. „Cena wolności” w wykonaniu uczniów szkół ponadpodstawowych.

„Spacer pamięci do Mauzoleum w Michniowie” odbędzie się w sobotę 27 maja 2023 roku.

Udział w wydarzeniu jest BEZPŁATNY.

Obowiązują zapisy na wydarzenie.

Zapisy odbywać się będą od 15 do 22 maja 2023 roku w godz. 8.00–15.00.

  • osobiście w Starostwie Powiatowym – pokój 311
  • telefonicznie – pod numerem 41 39 53 033

lub

  • elektronicznie na stronie:

https://powiatskarzyski.pl/powiat/o-powiecie/25-lecie-powiatu-skarzyskiego/5248-spacer-pamieci-do-mauzoleum-w-michniowie-powiat-skarzyski-aktywnie-upamietni-zaglade-wsi-michniow-zapisy-na-spacer-od-15-maja

Zapraszamy!

Michniów to wieś położona w Powiecie Skarżyskim w gminie Suchedniów. W czasie II wojny światowej, 12 i 13 lipca 1943 roku hitlerowcy dokonali brutalnej pacyfikacji wsi, w której zamordowano ponad dwustu mieszkańców. Wieś spalono. Akcja wojsk niemieckich była odwetem za pomoc partyzantom Jana Piwnika „Ponurego” oraz za działania odwetowe dokonane przez partyzantów po pierwszym dniu pacyfikacji. Po wojnie pacyfikacja Michniowa stała się symbolem niemieckich zbrodni popełnionych na wsi polskiej.

W Michniowie pod koniec lat 80. XX wieku założono Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich. Jego budowę ostatecznie ukończono w 2021 roku, gdy powstał budynek-pomnik.

Na spacer pamięci do Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie zapraszają Starostwo Powiatowe w Skarżysku-Kamiennej, Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie oraz Lasy Państwowe Nadleśnictwo Suchedniów

Podoba Ci się to, co robimy na ProSkarżysko? Więc może postawisz nam kawę? Dziękujemy! :)

Postaw nam kawę na buycoffee.to