Historia, woda i przyroda. Zapraszamy na spacer po Rejowie i Skałce

3142
Kaczka mandarynka - samiec. Mieszkaniec Rejowa; fot. Andrzej Staśkowiak/Facebook
REKLAMA
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna

Podoba Ci się to, co robimy na ProSkarżysko? Więc może postawisz nam kawę? Dziękujemy! :)

Postaw nam kawę na buycoffee.to

Zapraszamy na kolejny ze spacerów historycznych po Skarżysku-Kamiennej. Ten najbliższy będzie nie tylko historyczny, ale też przyrodniczy. Bo to właśnie przyroda to największy atut Rejowa oraz Skałki.

Ten spacer po Rejowie już się odbył. Zobacz relację:

Historia i przyroda Rejowa ciekawe jednakowo. Spacer, tym razem przyrodniczo-historyczny, ponownie rekordowy!

W cyklu spacerów historycznych „Chodźmy w miasto!” czas na tegoroczny spacer numer 4, który został nazwany:

„Rejów – kamiennym śladem”

REKLAMA
R-PRO KR - budowa domów - Świętokrzyskie - Mazowiecke
R-PRO KR - budowa domów - Świętokrzyskie - Mazowiecke
R-PRO KR - budowa domów - Świętokrzyskie - Mazowiecke
R-PRO KR - budowa domów - Świętokrzyskie - Mazowiecke

Tym razem będziemy odkrywać osiedla Rejów, ze szczególnym wskazaniem na rejowski zalew, oraz Skałkę, ze szczególnym wskazaniem na tamtejsze skałki.

O atutach organoleptycznych Rejowa specjalnie przekonywać nie trzeba. To jeden z najładniejszych zakątków Skarżyska, a dla wielu pewnie ten „naj”. Czy jednak wszystko o Rejowie wiemy? O tym, jak i dlaczego powstał? O tym, co się na nim i wokół niego działo?

Znawcą Rejowa jest znany skarżyski przyrodnik Andrzej Staśkowiak, od niedawna też członek niedawno założonego Stowarzyszenia Nasz Rejów. Nikt lepiej nie opowie o walorach przyrodniczych tego miejsca. Kto, jak nie on pokaże nam to, czego naszym laickim okiem na co dzień tam nie zauważamy?

Jako że spacery „Chodźmy w miasto!” to spacery z założenia historyczne, będzie więc też mowa o przyrodniczej historii Rejowa. Andrzej Staśkowiak opowie, jak kształtował się ten teren, jak to się stało, że popłynęła tędy rzeka, żeby mógł powstać na niej zalew. To wszystko da nam też odpowiedź na pytanie, jak to miejsce przyciągnęło człowieka chcącego skorzystać z dobrodziejstw wartkiej wody. Potem skierujemy kroki na okoliczne skałki. Tam przewodnik opowie o ciekawostkach geologicznych i przyrodniczych. Może zajrzymy też do jaskini…

Na uczestników czekać będą niespodzianki, ale te ujawnione zostaną dopiero na miejscu. Zdradzimy tylko, że organizatorzy szykują nową ofertę – jednodniowe wycieczki krajoznawcze. Pierwsze szczegóły na najbliższym spacerze, a więcej szczegółów wkrótce.

 A może spotkamy też rejowskie raki?

W Rejowie żyją raki! To nie fejk ani fotomontaż!

Na spacer zaprasza Marcin Janakowski, prezes Fundacji Wczoraj dla Jutra, która, obok skarżyskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego, jest organizatorem spacerów „Chodźmy w miasto!”.

Rejów to miejsce, które znają zapewne wszyscy skarżyszczanie. Obowiązkowy punkt na mapie turystycznej naszego miasta, centrum rekreacji otoczone ujmującą przyrodą. Pytanie zatem brzmi: czy skoro każdy doskonale zna to miejsce, czy w istocie wiemy o nim coś więcej? Jakie tajemnice przyrodnicze i historyczne kryje osiedle Rejów? Na te pytania będziemy odpowiadali już niebawem!Marcin Janakowski

Niebawem, czyli w niedzielę 28 kwietnia 2024 roku. Zbieramy się o godz. 11.00 przy fontannie w pobliżu wejścia na stadion Granatu.

O godz. 11.04 na Rejów przyjeżdża autobus MKS nr 19 i polecamy ten środek transportu osobom niezmotoryzowanym.

Można też przyjechać rowerami miejskimi, które w tym sezonie już funkcjonują, a stacja znajduje się dokładnie w miejscu naszej zbiórki.

Sezon 2024 rozpoczęty i rowery miejskie znów na ulicach Skarżyska. Hulajnogi też już są

Spacer potrwa ok. 2 godzin.

Udział w spacerze jest bezpłatny.

Zapraszamy!

Znamy już plan spacerów historycznych po Skarżysku na cały 2024 rok:

Chodźmy w miasto i odkrywajmy fascynującą historię Skarżyska! Historycy zapraszają miłośników historii na spacery historyczne