Jak kosmici pomogli żołnierzom – zapraszamy na spektakl „Obcy z Mons”

1407

Spektakl „Obcy z Mons”, który obejrzymy w Miejskim Centrum Kultury będzie nietypowy nie tylko ze względu na opowiedzianą w nim historię. Aktorzy nie będą stać na scenie, a… leżeć na niej.

To wydarzenie już się odbyło. Zobacz fotorelację

REKLAMA
R-PRO - Budowa domów – Generalny wykonawca

To, co będzie się działo na scenie, rejestrować będzie kamera zawieszona pod sufitem, a obraz zostanie wyświetlony na ekranie. W rezultacie powstanie widowisko przypominające nieme filmy.

Niezwykła będzie również historia, jaką przedstawią nam aktorzy Teatru „Ad Spectatores” z Wrocławia. Podczas I wojny światowej doszło do bardzo zagadkowej bitwy pod belgijskim miastem Mons. Przeważające siły niemieckie zostały pokonane przez nielicznych Anglików. Legenda głosi, że stało się tak za sprawą boskiej interwencji. Byli i tacy, którzy podejrzewali, że Brytyjczykom pomogli… kosmici.

Spektakl „Obcy z Mons” zostanie wystawiony 18 października o godz. 18.00 w Miejskim Centrum Kultury.

Cena wstępu – 10 zł. Bilety można zakupić przed spektaklem lub w przedsprzedaży w Impresariacie Artystycznym MCK.

Przed spektaklem odbędzie się warsztat teatralny skierowany zarówno do młodzieży, jak i dorosłych, „Ciało, przedmiot, wyobraźnia”. Poprowadzi go Łukasz Chojęta, aktor biorący udział w spektaklu. Celem warsztatu jest rozbudzenie wyobraźni oraz wydobycie i rozwinięcie zdolności aktorskich uczestników. Warsztat kładzie nacisk na działania praktyczne, bazujące na wyobraźni i intuicji biorących udział. Jest tak ułożony, aby uczestnicy mogli oswoić się ze sobą nawzajem i odważyć na proste działania w przestrzeni i stroni od jakiegokolwiek oceniania i onieśmielania.

Uczestnicy wezmą udział w rozgrzewce powiązanej z zabawą, następnie wezmą udział w elementarnych, indywidualnych etiudach aktorskich. Planowane są sceny improwizowane – ćwiczenia w parach bazujące na spontanicznym tworzeniu nieprzygotowanych wcześniej sytuacji w oparciu o wskazówki prowadzącego.

Warsztat jest bezpłatny! Zapisy prowadzi Impresariat Artystyczny MCK, tel. 41 253 14 82 wewn. 108, 500 199 710.

 „Obcy z Mons”:

Reżyseria: Maciej Masztalski
Scenografia i kostiumy: Ewa Beata Wodecka
Obraz: Edgar de Poray
Dźwięk: Marek Księżarek
Obsada: Aleksandra Dytko, Lucyna Szierok, Marcin Chabowski, Łukasz Chojęta, Jakub Giel, Piotr Zakrzewski.

Zapraszamy!

Spektakl „Obcy z Mons” zostanie wystawiony w ramach programu Teatr Polska, który umożliwia widzom z mniejszych miejscowości kontakt z ofertą teatrów z różnych zakątków kraju. Spektakle prezentowane w objeździe to propozycje o wysokich walorach artystycznych, skierowane do różnych grup odbiorców i różnorodne w formie. W ramach programu teatry instytucjonalne, samorządowe instytucje kultury i organizacje pozarządowe otrzymują dofinansowanie, by dotrzeć ze swoimi spektaklami do ośrodków, w których nie ma teatru instytucjonalnego.

Inspiracją dla powstania programu były objazdy teatralne organizowane w okresie międzywojennym przez Redutę Juliusza Osterwy i Mieczysława Limanowskiego, które przybliżały mieszkańcom małych miasteczek najważniejsze osiągnięcia polskiego teatru tamtego okresu.

Program Teatr Polska organizowany jest po raz ósmy. Do tegorocznego programu zgłosiło się 101 spektakli, spośród których Komisja Artystyczna zakwalifikowała do drugiego etapu 18 przedstawień. Komitet Organizacyjny przyznał dotacje 18 teatrom.

Podoba Ci się to, co robimy na ProSkarżysko? Więc może postawisz nam kawę? Dziękujemy! :)

Postaw nam kawę na buycoffee.to