REKLAMA
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna

Podoba Ci się to, co robimy na ProSkarżysko? Więc może postawisz nam kawę? Dziękujemy! :)

Postaw nam kawę na buycoffee.to

W tym roku minęło 10 lat od założenia w Skarżysku-Kamiennej uniwersytetu trzeciego wieku. Co roku kilkuset seniorów uczy się i bawi na rozmaitych zajęciach. Uroczysta gala dla uczczenia jubileuszu odbyła się w Miejskim Centrum Kultury.

Dzień po gali na 20-lecie Powiatu Skarżyskiego na tej samej sali swój jubileusz świętowali słuchacze Skarżyskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Został on założony 1 sierpnia 2008 roku i cały czas działa przy MCK. Kilka dni temu SUTW rozpoczął kolejny rok akademicki.

Zebranych powitała Beata Rybarczyk-Czajkowska, obecna prezes SUTW. Gratulacje pomysłodawcom, wśród których wymieniono poprzedniego prezydenta Skarżyska Romana Wojcieszka, i władzom instytucji, a przede wszystkim aktywnym seniorom, składali posłanka Marzena Okła-Drewnowicz,  wicemarszałek województwa świętokrzyskiego Jan Maćkowiak, prezydent Konrad Krönig, wiceprzewodniczący rady powiatu Janusz Kołodziej oraz dyrektor MCK Katarzyna Michnowska-Małek. – W Skarżysku dzieją się rzeczy piękne i wartościowe. Składam Państwu życzenia dalszej chęci zdobywania wiedzy, radości z przebywania ze sobą oraz zdrowia – powiedział Jan Maćkowiak.

REKLAMA
R-PRO - Budowa domów – Generalny wykonawca

Po części oficjalnej, przyszła pora na rozrywkową. Nie mogło być inaczej – na scenie pojawiały się Perły z Lamusa, czyli zespół artystyczny, który działa właśnie przy Skarżyskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku. Choć Perły działają trochę krócej, bo ponad 5 lat, to w tym czasie zdobyły sobie wiernych fanów i trudno sobie wyobrazić podobne uroczystości bez ich występu.

Grupa, kierowana przez charyzmatyczną liderkę Annę Tchórzewską, która dzień wcześniej odebrała nagrodę Powiatowe Dęby 2018, a kilka dni wcześniej zdobyła wyróżnienie na I Świętokrzyskim Festiwalu Seniorów w Kielcach, zaprezentowała nowy program.

I ten program obfituje w bardziej i mniej znane piosenki, wiersze autorstwa członków grupy, a także humorystyczne scenki. Widownia wspólnie z zespołem śpiewała m.in. „Gdzie się podziały tamte prywatki?” Wojciecha Gąsowskiego, „Baju baj” Anny Jantar czy „Klub wesołego szampana” Formacji Nieżywych Schabuff. Na bis widownia zażądała jednak największego chyba hitu w repertuarze grupy, czyli „Ech mała” Maryli Rodowicz.

Po występie Pereł z Lamusa przyszła kolej na kabaret Czwarta Fala. Mateusz Lewkowicz i Damian Lebieda zaprezentowali najnowszy program, pt. „Made in Poland”. Jak przystało na utalentowanych kabareciarzy, do zabawy z powodzeniem wciągnęli również widownię.

Jak w przypadku każdego jubileuszu, jest to okazja nie tylko do wspomnień i podsumowań, ale też do określenia planów na przyszłość. – Chcielibyśmy zdobyć patronat jakiejś uczelni, wprowadzić nowe kierunki. Słuchacze naszego uniwersytetu najbardziej lubią zajęcia ruchowe, a my chcielibyśmy zachęcić do większej aktywności i udziału również w wykładach i spotkaniach. No i chcemy pozyskiwać sponsorów. Mogę zdradzić, ze właśnie jednego zyskaliśmy, a mianowicie miejskie wodociągi – powiedziała Beata Rybarczyk-Czajkowska.

Jubileuszowa gala Skarżyskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku to jedno z wielu wydarzeń tegorocznych Skarżyskich Dni Seniora. Z programem można zapoznać się tutaj: Skarżyskie Dni Seniora 2018.

Uniwersytet Trzeciego Wieku w Skarżysku działa od 2008 roku. Co roku uczestniczy w zajęciach około 250 słuchaczy. W zamierzeniu ma on nie tylko szerzyć wiedzę wśród osób starszych, ale również aktywizować ich i podtrzymywać więzi społeczne wśród tej grupy wiekowej. Słuchaczem SUTW może zostać każda osoba powyżej 50. roku życia, nieczynna zawodowo lub bezrobotna.