Msza święta w Skarżysku-Kamiennej na zakończenie peregrynacji obrazu Matki Bożej Częstochowskiej koncelebrowana przez Prymasa Polski kardynała Stefana Wyszyńskiego i kardynała Karola Wojtyłę - 10 czerwca 1973 r.; zdjęcie: Maria Borowska - archiwum rodzinne
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna

Podoba Ci się to, co robimy na ProSkarżysko? Więc może postawisz nam kawę? Dziękujemy! :)

Postaw nam kawę na buycoffee.to

10 czerwca 1973 roku w kościele pw. Najświętszego Serca Jezusowego w Skarżysku-Kamiennej odbyła się msza święta na zakończenie peregrynacji obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w Diecezji Sandomierskiej. Koncelebrował ją kardynał Karol Wojtyła, późniejszy papież Jan Paweł II.

Skarżysko nie miało tego szczęścia, aby znaleźć się na mapie papieskich pielgrzymek do Polski. Msze święte celebrowane przez papieża Polaka odbywały się w niedalekiej okolicy – w Kielcach, Sandomierzu i Radomiu.

Jednak zanim Karol Wojtyła został wybrany na głowę Stolicy Apostolskiej, był w Skarżysku dwukrotnie. Czy bywał więcej razy, może prywatnie, tego nie udało nam się ustalić.

Kardynał Karol Wojtyła koncelebruje mszę na zakończenie peregrynacji

Jedna z wizyt kardynała Wojtyły miała miejsce 10 czerwca 1973 roku. Okazją było zakończenie peregrynacji obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Msza święta odbyła się w kościele Najświętszego Serca Jezusowego w Skarżysku. Wcześniej obraz przebywał w Suchedniowie.

REKLAMA
Dziękuję za Wasze poparcie. Bądźmy razem. Budujmy wspólnie  - Bartosz Bętkowski
Dziękuję za Wasze poparcie. Bądźmy razem. Budujmy wspólnie  - Bartosz Bętkowski
Dziękuję za Wasze poparcie. Bądźmy razem. Budujmy wspólnie  - Bartosz Bętkowski
Dziękuję za Wasze poparcie. Bądźmy razem. Budujmy wspólnie  - Bartosz Bętkowski

Kardynał Karol Wojtyła koncelebrował ją wraz z Prymasem Polski kardynałem Stefanem Wyszyńskim. Na uroczystość przybyły tłumy wiernych.

Wśród osób, które znalazły się wówczas bardzo blisko późniejszego papieża była Maria Borowska. Została wybrana do przekazania darów. Na mszy pojawiła się razem z rocznym wówczas synem Tomaszem.

– Byłam wtedy nauczycielką w Szkole Podstawowej nr 12. Skontaktowały się ze mną panie, które udzielały się przy parafii, mówiąc, że poszukują rzetelnej osoby, aby nieść dary. Kogoś, na kogo będą mogły liczyć. Oczywiście, zgodziłam się. Pamiętam, że były ogromne tłumy, naprawdę ogromne. Człowiek stał przy człowieku – wspomina.

Pamiątka mszy świętej w Skarżysku-Kamiennej na zakończenie peregrynacji obrazu Matki Bożej Częstochowskiej koncelebrowana przez Prymasa Polski kardynała Stefana Wyszyńskiego i kardynała Karola Wojtyłę – 10 czerwca 1973 r.; zdjęcie: Maria Borowska – archiwum rodzinne

Maria Borowska dodaje, że jej udział w tej uroczystości miał ciekawy epilog.

– Jakiś czas potem zaczęły krążyć plotki, że mój udział w tej mszy miał dla mnie przykre konsekwencje, że ówczesne władze chciały mnie zwolnić za to z pracy w szkole. Takie coś jednak nie miało miejsca – dodaje Maria Borowska.

Na zdjęciu Maria Borowska ze śpiącym synem Tomaszem na ręku. Dary razem z nią niósł Feliks Wojtkun, profesor Politechniki Radomskiej

Swoje wspomnienia z tamtego dnia kilka osób zamieściło pod naszym postem na Facebooku:

Pierwsza wizyta Karola Wojtyły w Skarżysku-Kamiennej

Msza święta dziękczynna nie była pierwszą wizytą Karola Wojtyły w Skarżysku. Był u nas kilka lat wcześniej, również w  kościele Najświętszego Serca Jezusowego. W drodze do Studziannej na koronację obrazu Matki Bożej Świętorodzinnej, znajdującego się w miejscowym sanktuarium, kardynał Wojtyła zatrzymał się w Skarżysku.

Było to 17 sierpnia 1968 roku. Do wiernych wygłosił kazanie, w którym powiedział między innymi:

Bardzo się ucieszyłem, gdy dzisiaj w miejscu, gdzie mija się Skarżysko, stanął ksiądz prałat, proboszcz waszej parafii, zatrzymał mój pojazd i zaprosił: proszę przyjechać do nas.

To wydarzenie upamiętnia tabliczka, która do dziś wisi w świątyni. Czytamy na niej:

Dnia 17.08.1968 roku w drodze na koronację cudownego obrazu Matki Bożej do Studzianny arcybiskup krakowski Karol Wojtyła wstąpił do naszego kościoła.

Powitany w czasie nabożeństwa wygłosił kazanie. Księdzu kardynałowi towarzyszył biskup Walenty Wójcik, sufragan sandomierski. Jego eminencja nazajutrz wyruszył do Odrzywołu na spotkanie z prymasem Polski.

x. Jan Oracz – proboszcz

Tablica upamiętniająca wizytę kardynała Karola Wojtyły w kościele Najświętszego Serca Jezusowego w Skarżysku w 1968 roku

Wierni ze Skarżyska u papieża

Gdy kardynał Wojtyła został wybrany papieżem, wierni ze Skarżyska mogli liczyć na możliwość udziału we mszach świętych celebrowanych podczas papieskich pielgrzymek do kraju. Najbliższe odbywały się w Kielcach, Sandomierzu i Radomiu.

Liczne pielgrzymki skarżyskich wiernych udawały się do Watykanu, aby spotkać się z Janem Pawłem II i otrzymać papieskie błogosławieństwo.

W lepszej sytuacji byli ci skarżyszczanie, którzy mieszkali we Włoszech i mieli okazję często bywać w pobliżu papieża rodaka. Jednym z takich szczęśliwców był Jerzy Stopa, obecnie radny miejski, który spędził wiele lat w Rzymie.

– Przez osiem lat mieszkałem tak blisko Watykanu, że miałem dosłownie 300 metrów z domu do Bazyliki św. Piotra. Praktycznie co tydzień byłem na mszy. Pomagałem też pielgrzymom ze Skarżyska, którzy przybywali do Rzymu na spotkanie z Janem Pawłem II. A w 1994 roku miałem to szczęście, że mogłem brać udział w tworzeniu bożonarodzeniowej szopki w Watykanie – wspomina Jerzy Stopa.

 

Kardynał Karol Wojtyła w Suchedniowie

Jeszcze częściej niż w Skarżysku późniejszy papież bywał w Suchedniowie. Poza wizytą przy okazji ww. peregrynacji był w Suchedniowie m.in. w 1974 roku, biorąc udział w nabożeństwie w intencji beatyfikacji królowej Jadwigi. W 1978 roku, a więc na krótko przed wyborem na głowę Stolicy Apostolskiej, znów przybył do Suchedniowa, w piątą rocznicę peregrynacji Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej.

Kamienie węgielne skarżyskich parafii poświęcone przez papieża

Papież Jan Paweł II poświęcił kamienie węgielne pod budowę skarżyskich świątyni. W 1983 roku podczas mszy świętej w Krakowie poświecił kamień węgielny pod budowę kościoła pw. Św. Brata Alberta, a w 1987 roku, podczas mszy świętej w Tarnowie, pod budowę Sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej oraz kościoła parafii Rzymskokatolickiej Matki Bożej Nieustającej Pomocy na Borze.

Kamień węgielny w kościele pw. Św. Brata Alberta w Skarżysku-Kamiennej został poświęcony przez papieża Jana Pawła II
Kamień węgielny w Sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej w Skarżysku-Kamiennej został poświęcony przez papieża Jana Pawła II

Skarżyszczanin pisze wiersze na cześć papieża Jana Pawła II

Wacław Ziomek, znany z zaangażowania w lokalny skarżyski sport, nie wszystkim jest pewnie znany z tego, że pisze też wiersze. Poza wierszami o tematyce sportowej napisał też wiersze na cześć papieża Jana Pawła II. Pierwszy z nich tuż po śmierci papieża, a drugi w rocznice jego urodzin.

Papieska droga

Ciężko dobrym być kapłanem, wiarę daje słowom,
Trzeba dźwigać „Kościół Świata”, będąc jego głową.
Tyś herosem globu, takich było mało,
Ojcze nie przegrałeś, choć im się zdawało.
Biały dym się uniósł w górę, oznajmił nam szczerze,
Grają głośno trąby chórem, nasz rodak Papieżem.

Przyszła chwila dla „TWEGO ŚWIATA”,
Wybrańcem Pańskim zostałeś,
Ty jako Papież zwalczałeś Złego,
I w tym do końca wytrwałeś.

A ciężkie to były czasy,
Publicznie nam oświadczałeś,
Więc robotnicze wylały się masy,
Choć na ich czele nie stałeś.

Tyś zapalił płomień zwycięstwa,
Choć nie przelała się kropla krwi,
To Ty wtedy dodałeś nam męstwa,
Jaśniejsze dla nas stały się dni.

Pielgrzymem świata Ty byłeś,
Stułą opasałeś cały świat,
To, co najgorsze przezwyciężyłeś,
A teraz Ciebie nam brak.

Nadszedł koniec Twojej drogi,
Tutaj na ziemi opuszczasz nas,
I zawitałeś w podniebne progi,
Dla Ciebie nadszedł „MARYJNY CZAS”.

Więc Cię żegnamy z dumą na twarzy,
Choć serce Twoje zwycięskie śpi,
Bóg Cię łaskami swoimi darzy,
W NAS POZOSTANIESZ PO WSZYSTKIE DNI.

Wacław Ziomek, 2 kwietnia 2005 r., godz. 21:37

 

Wielkie narodziny

To Ty narodzony, na góralskiej ziemi,
Serce nam oddałeś, wszyscy o tym wiemy,
I choć kraj nasz cały, okryłeś żałobą,
Mimo że odszedłeś, my jesteśmy z Tobą.

Tyś to Ojcze przeszedł,
Góry i doliny,
A teraz odszedłeś,
Do Wiecznej Krainy.

Jesteś tutaj z nami,
W Swoje urodziny,
„Choć jesteś z gwiazdami”
My Cię tu widzimy.

I tak będzie długo,
Póki kraj istnieje,
Chociaż trend zachodni,
A wiatr wschodni wieje.

Nie zagaśnie Twoja świeca,
Wielki Ojcze Świata,
Śmierć Twa płomień wznieca,
Lud się z Tobą brata.

A pielgrzymem byłeś,
Jakich w świecie mało,
Miłością wygrałeś,
Więc tak pozostało.

Jeszcze nie zagaśnie po Tobie żałoba,
Ciebie Ziemski Piotrze, nie minie nagroda.
Przez ogromne wrota, z Bałtyckiego Kraju,
Wchodzisz Ojcze Święty, do Pańskiego Raju.

Wacław Ziomek, 20 maja 2005 r.

 

 

ProSkarżysko dziękuje za pomoc w napisaniu tekstu następującym osobom:

  • Maria Borowska
  • Artur Dąbrowa
  • Jerzy Stopa
  • Wacław Ziomek

Źródła:

Artur Dąbrowa – Parafia Najświętszego Serca Jezusowego w Skarżysku-Kamiennej 1925–2015; Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Parafii NSJ i PiS Agencja Poligraficzno-Wydawnicza