REKLAMA
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna

Zakończył się drugi etap przebudowy ul. Ponurego w Skarżysku-Kamiennej i nastąpiło jej uroczyste otwarcie. Mieszkańcy ulicy dziękowali za to, że po kilkudziesięciu latach mogą cieszyć się brakiem kałuż i kurzu oraz równą nawierzchnią.

Na przebudowę ulicy Ponurego mieszkańcy Skarżyska-Kamiennej czekali kilkadziesiąt lat. Przez ten czas musieli korzystać z dziurawej ulicy o ziemno-tłuczniowej nawierzchni, która dawała się we znaki o każdej porze roku. W czasie upałów się kurzyło, a po opadach było błoto i kałuże.

Grupa kilku pań mieszkających przy ulicy Ponurego podziękowała wicestaroście Annie Leżańskiej kwiatami za to, że problemy te przechodzą już do historii.

REKLAMA
R-PRO - Budowa domów – Generalny wykonawca

Przebudowa ulicy nie przebiegała jednak bez trudności. Musiała być podzielona na dwa etapy. W pierwszym pieniędzy starczyło tylko na remont części. Powodem był wzrost cen żądanych przez wykonawców oraz kosztowne wymagania pod względem ekologicznym. Część mieszkańców miała też zastrzeżenia co do jakości wykonywanych prac oraz słuszności wyposażenia ulicy w urządzenia chroniące zwierzęta.

Ulicę udało się jednak dokończyć w drugim etapie, który właśnie się zakończył. O trudnościach wspominała wicestarosta Anna Leżańska.

– Szczerze mówiąc, to nie wierzyłam, że uda nam się ulicę Ponurego dokończyć. Przebudowa kosztowała nas wiele wyrzeczeń i poświęceń. Przebudowa była bardzo obciążona wymogami środowiskowymi – powiedziała.

Anna Leżańska podkreśliła, że ulica Ponurego w Skarżysku-Kamiennej to droga nie tylko istotna dla mieszkańców mających przy niej swoje posesje, ale też ważna dla gminy Bliżyn. Ulica Ponurego, która kończy się na granicy gmin Skarżysko-Kamienna i Bliżyn, jak podkreśliła wicestarosta, stanowi alternatywę dla Drogi Krajowej 42 w razie wypadku czy innego nagłego zdarzenia.

Finanse na przebudowę ul. Ponurego pochodziły z kilku źródeł. Za współpracę przy sfinalizowaniu prac dziękowali sobie wzajemnie Wojewoda Świętokrzyski Zbigniew Koniusz, prezydent Skarżyska Konrad Krönig i zastępca  skarżyskiego nadleśniczego Michał Farys.

– Fundusz Dróg Samorządowych jest dobrym narzędziem finansowania takich inwestycji, szczególnie w rękach odpowiednich osób. Nowa droga będzie dobrze spełniać swoją funkcję, ale też dobrze spełnia swoją funkcję w odniesieniu do przyrody – powiedział wojewoda.

Drugi etap przebudowy ul. Ponurego rozpoczął się w listopadzie 2019 roku i zakończył w sierpniu 2020 roku. Obejmował odcinek o długości nieco ponad 1 km. Przebudowę wykonała firma Budromost ze Starachowic.

Koszt prac w drugim etapie wyniósł 2,35 miliona złotych. Pieniądze pochodziły z czterech źródeł:

  • Świętokrzyski Urząd Wojewódzki (Fundusz Dróg Samorządowych) – 1,16 miliona złotych
  • Powiat Skarżyski – 530 tysięcy złotych,
  • Nadleśnictwo Skarżysko – Kamienna – 400 tysięcy złotych
  • Gmina Skarżysko-Kamienna – 250 tysięcy złotych

Ulica Ponurego jest drogą klasy Z (drogą zbiorczą). Na części nowego odcinka ma chodnik, na pozostałej żwirowe pobocze. Jest wyposażona w urządzenia umożliwiające bezpieczne pokonywanie jej małym zwierzętom, zwłaszcza płazom, w które ta okolica obfituje. Przy okazji utwardzono dojazd w kierunku mogiły na Brzasku.

Pierwszy etap przebudowy Ponurego został przeprowadzony w 2017 roku. Wówczas wykonano przebudowę fragmentu. Teraz ulica Ponurego jest już asfaltowa na całej długości od ul. Legionów w Skarżysku-Kamiennej do ul. 29 Czerwca na Zagórzu, już w gminie Bliżyn.

 

Podoba Ci się to, co robimy na ProSkarżysko? Więc może postawisz nam kawę? Dziękujemy! :)

Postaw nam kawę na buycoffee.to