REKLAMA
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna

Trwa przebudowa ul. Kochanowskiego w Skarżysku-Kamiennej. Prace mają na celu budowę chodników i kanalizacji oraz zapewnienie większej liczby miejsc parkingowych. Inwestycja jest w pełni uzasadniona, ale nie może odbywać się kosztem drzew, które przy dobrej woli projektanta mogą być uratowane. Dlatego Fundacja Ludzie z Natury oraz Stowarzyszenie MOST sprzeciwiają się dewastacji drzewostanu wzdłuż ulicy Kochanowskiego.

Drzewa do wycięcia

W listopadzie 2011 roku projektant przebudowy ulicy Kochanowskiego lekką ręką przewidział do wycinki 22 duże, drzewa pisząc:

Projekt przewiduje wycinkę 22 drzew rosnących wzdłuż przebudowywanej drogi pod budowę dodatkowych miejsc postojowych i chodnika. Wycinka została ograniczona do minimum i nie wpłynie znacząco na charakter szaty roślinnej.

Te minimum to pozostawienie z obecnej alei kasztanowców i klonów DWÓCH drzew. Zastanawiające jest stwierdzenie, że nie będzie miało to znaczącego wpływu na charakter szaty roślinnej.

Stowarzyszenie MOST tak pisze na swojej stronie:

A no co wpłynie? Amputacja 8 z 10 palców, które macie, nie wpłynie znacząco na charakter waszego ciała. Tak mniej więcej brzmi sens tego zdania. Te drzewa stanowią resztkę tutejszego drzewostanu osiedlowego. Wiele drzew wycięto już wcześniej. Drzewa znikają od jakiegoś czasu. Nie wszystkie jednocześnie. Dlaczego? Bo jak się okazuje, przebudowa ulicy jest tylko jednym z elementów większej inwestycji. Otóż na placu sąsiadującym z aleją drzew planuje się budowę 14 piętrowego budynku, który będzie górował nad okolicą. Drzewa prawdopodobnie przeszkadzają projektantom w realizacji ich wizji architektonicznej.Stowarzyszenie MOST
REKLAMA

Podoba Ci się to, co robimy na ProSkarżysko? Więc może postawisz nam kawę? Dziękujemy! :)

Postaw nam kawę na buycoffee.to

Dalej w oświadczeniu Stowarzyszenia MOST czytamy:

Te przeznaczone do wycinki drzewa są siedliskiem chronionych gatunków. Sprawdziliśmy to w terenie i wykonamy pełną inwentaryzację drzew z towarzyszącą im przyrodą. Kierujemy też pytanie do Prezydenta Skarżyska: na jakiej podstawie merytorycznej zakłada, że wycinka 22 z 24 drzew nie ma wpływu na przyrodę?Stowarzyszenie MOST
Siedem spośród tych drzew ma być wyciętych

Mieszkańcy protestują

Już wcześniej, dzięki zaangażowaniu mieszkańców została przesunięta oś drogi na odcinku od ulicy Spółdzielczej do ulicy Pułaskiego tak, żeby nie była konieczna wycinka znajdującej się tu alei kasztanowców.

Sukces okazał się pozorny. Przy gruntowaniu terenu zniszczono systemy korzeniowe drzew i w dłuższej perspektywie czasu będą one chorowały i obumierały. Zaburzono także ich statykę, co wiąże się z zagrożeniem upadku, a więc ryzykiem dla zdrowia i życia ludzi, dla pojazdów i okolicznych zabudowań. W ten sposób sprawiono, że do wycinki dojdzie, tylko w późniejszym czasie, kiedy drzewa obumrą i będą stanowiły zagrożenie.

Czy uda się uratować drzewa na Placu Floriańskim?

Przy budynku biurowym obok Placu Floriańskiego w ciągu ulicy przewidziana jest wycinka siedmiu drzew. Wycinka ta nie jest usprawiedliwiona żadnymi warunkami technicznymi przebudowy drogi, nowe miejsca parkingowe nie wymagają usuwania drzewostanu. Potwierdza to plan projektu, w którym dwa drzewa z alei rosnących obok siebie lip zostaną zachowane.

W sprawę zaangażował się Maciej Klimek, inżynier budownictwa:

Są dostępne proste rozwiązania techniczne, aby zabezpieczyć drzewa i aby jednocześnie nie kolidowały one w żaden sposób z ciągiem komunikacyjnym. W piśmie skierowanym do gminy zalecamy użycie krat ochronnych. W ten sposób teren wokół drzew będzie chroniony przed zadeptaniem. Nie wpłynie to negatywnie na szerokość chodnika, czy ciągi komunikacyjne.Maciej Klimek
Maciej Klimek

Po co w mieście drzewa?

Przyrodnik Łukasz Misiuna argumentuje:

Drzewa w mieście są konieczne, zarówno pod kątem produkcji tlenu, jak i naszego dobrostanu. Żeby nie wymieniać zbyt długo, roślinność w mieście daje mieszkańcom cień, wytchnienie w gorące dni, chroni przed nadmiarem hałasu i spalinami z samochodów. Wpływa dobroczynnie na nasz nastrój i stan psychiczny.Łukasz Misiuna, prezes Stowarzyszenia MOST
Łukasz Misiuna, prezes Stowarzyszenia MOST

Zachowanie wysokiego poziomu terenów zielonych jest głównym ze sposobów adaptacji miast do gwałtownie zmieniających się warunków atmosferycznych. Sami doświadczyliśmy fali upałów i gwałtownych opadów w ostatnich latach. Sytuacja ta będzie się tylko zaostrzała. Bez zachowania odpowiedniej ilości roślinności, życie w mieście będzie nie do zniesienia. Dostrzega to coraz więcej samorządów, które zwiększają ilość nasadzeń i chronią drzewa przy nowych inwestycjach. Tak samo powinny postąpić władze Skarżyska-Kamiennej. Przyroda i piękne położenie powinny być jednymi z wizytówek naszego miasta.

 

Agata Klimek, wiceprezeska Fundacji Ludzie z Natury