Synergia Anity Buły i Mateusza Gila. W Miejskim Centrum Kultury w Skarżysku swoje dzieła pokazują kielczanie

955
Mateusz Gil i Anita Buła
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna

„Synergia” to tytuł nowej wystawy sztuki w Miejskim Centrum Kultury w Skarżysku-Kamiennej. Swoje prace, obrazy i kolaże, prezentują na niej pochodzący z Kielc artyści – Anita Buła i Mateusz Gil.

Dla obojga artystów to nie pierwsza wystawa, nie pierwsza również w samym Skarżysku. Za to pierwsza indywidualna, a Miejskie Centrum Kultury w Skarżysku stało się miejscem takiego właśnie debiutu kielczan – Anity Buły i Mateusza Gila.

Obecnych na wernisażu, który odbył się w środę 8 czerwca 2022 roku, przywitali dyrektorka MCK Grażyna Majewska oraz artysta Bartłomiej Jarmoliński.

Zobacz jak powstaje nowa inwestycja w Skarżysku-Kamiennej - Apartamenty dostępne w ofercie ARCAB Investments - R E K L A M A

– Synergia to określenie elementów, które tworzą spójną całość. Te elementy same z siebie nie miałyby w zasadzie żadnego większego znaczenia. Fascynacją artystów są światy odległe, nie tylko świat ziemski. Prace skupione są na przeszłości, na przemijaniu, żeby nie powiedzieć – na rozkładzie i rozpadzie wielu elementów, również człowieka, jego przemijaniu. Efektem pracy Anity i Mateusza jest wzbudzenie intuicji i wyobraźni. Poprzez niekonwencjonalne zastawienia, prace należą do nurtów surrealistycznych. W pracach Anity Buły odnajdziemy fascynację światem nadprzyrodzonym, kosmologią, świadomością istnienia w nie tylko ziemskim wymiarze. Jej prace w pełni obrazują przeciwieństwa, jakie istnieją i które poprzez odmienność budują harmonię, by powoływać do życia kolejne, nowe kolaże i dzieła malarskie. Bogactwo koloru uwydatnia formę przedstawionych nierzadko fragmentarycznie motywów wywodzących się z natury, ze sztuki dawnej, jakie znajdziemy w jej pracach. Podobnie znajdziemy fragmentaryczne przedstawienia elementów z natury u Mateusza Gila. Twórca ten najczęściej zestawia przeciwieństwa bazujące na czymś z przeszłości i czymś z teraźniejszości. Dlatego też zobaczymy w jego pracach surrealistyczne motywy, wyobrażone na kanwie wizji i wrażliwości na świat. – tak mówił i pisał w opisie wystawy Bartek Jarmoliński.

Artyści dziękowali za przybycie na wernisaż. Zachęcali oglądających wystawę do szukania w nich cząstki siebie.

– My artyści jesteśmy takim łącznikiem między rzeczywistością jawną, a niejawną. Próbujemy przemycić trochę naszego wnętrza na zewnętrze. Pokazać, czego doświadczamy, jak odbieramy rzeczywistość. Jeśli chodzi o moje prace, to interesuje mnie nasza wielowymiarowość, istnienie na wielu poziomach i w wielu wymiarach. Starałam się zawrzeć to, co się dzieje w ostatnich latach. Stąd obraz „Bye, bye, herosi”. Uważam, że nadszedł czas na koniec bogów. Czas jest wziąć  sprawy w nasze ręce i przestać oddawać naszą siłę, naszą wolę komuś, że ktoś zrobi coś za nas lepiej. Najlepiej zacząć od własnego podwórka. To my potrafimy wykreować rzeczywistość taką, w jakiej chcemy żyć – powiedział a Anita Buła.

Wystawa Anity Buły i Mateusza Gila „Synergia” będzie czynna do 22 czerwca 2022 roku w Miejskim Centrum Kultury. Wstęp jest bezpłatny.

Zapraszamy!

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here