Ile przypada na głowę mieszkańca Skarżyska, powiatu skarżyskiego, województwa? Wspólnota ogłosiła ranking zamożności samorządów

1085
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna

Podoba Ci się to, co robimy na ProSkarżysko? Więc może postawisz nam kawę? Dziękujemy! :)

Postaw nam kawę na buycoffee.to

Pismo Samorządu Terytorialnego „Wspólnota” ogłosiło coroczny ranking zamożności jednostek samorządu terytorialnego. Ujęto w nim również nasze samorządy. Niestety, Skarżysko nie ma powodów do dumy, podobnie zresztą jak nasi sąsiedzi oraz województwo świętokrzyskie jako całość. Za to dobrze wypada powiat skarżyski.

Ranking zamożności samorządów to jedno z zestawień przygotowywanych co roku przez pismo „Wspólnota”. Jednym z najważniejszych i jednocześnie najciekawszych jest ranking zamożności jednostek samorządu terytorialnego (JST).

Z rankingu dowiadujemy się, ile pieniędzy przypada na głowę (per capita) mieszkańca danej JST. Nie są tu jednak brane pod uwagę przychody czy dochody mieszkańców, a przychody danego samorządu w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Nie świadczą więc one bezpośrednio o zamożności obywateli, ale są w znacznym stopniu odzwierciedleniem dobrobytu danego obszaru kraju.

W rankingu uwzględniane są przede wszystkim:

  • Wpływy z podatku od nieruchomości
  • Wpływy z podatku od osób fizycznych i firm, które „wracają” do samorządów
  • Subwencje
REKLAMA
Dziękuję za Wasze poparcie. Bądźmy razem. Budujmy wspólnie  - Bartosz Bętkowski
Dziękuję za Wasze poparcie. Bądźmy razem. Budujmy wspólnie  - Bartosz Bętkowski
Dziękuję za Wasze poparcie. Bądźmy razem. Budujmy wspólnie  - Bartosz Bętkowski
Dziękuję za Wasze poparcie. Bądźmy razem. Budujmy wspólnie  - Bartosz Bętkowski

Co istotne, w rankingu nie są uwzględniane dotacje celowe, na przykład dotacje ze środków europejskich. Autorzy rankingu wyjaśniają, że takie dotacje mogłyby znacznie wpływać na pozycje samorządów, windując je w górę, a nie odwiedzać rzeczywistego „bogactwa” danej jednostki samorządowej.

Jak wynika z rankingu, co zresztą nie dziwi, najbogatsze są te samorządy, gdzie rozwinięta jest dobrze jakaś gałąź przemysłu. Stąd w czołówce samorządy, gdzie są duże zakłady przemysłowe jak fabryki, kopalnie, elektrownie lub też miejsca atrakcyjne turystycznie. Zamożne są między innymi samorządy, które na swoim terenie mają prężne strefy ekonomiczne.

Skarżysko nisko wśród miast powiatowych

Skarżysko-Kamienna nie może pochwalić się wysokim miejscem w rankingu za rok 2021. Jest na 240. miejscu na 257 sklasyfikowanych miast powiatowych. Dochód „na głowę” skarżyszczanina to 3303,99 zł.

Skarżysko poprawiło swoją pozycję względem 2020 roku o szesnaście miejsc, ale od dziesięciu lat plasuje się prawie regularnie w okolicach 250. miejsca. Najwyżej, na 135. miejscu, było w 2011 roku.

Zamożniejszych od Skarżyska jest większość miast powiatowych województwa świętokrzyskiego, a „biedniejszych” tylko trzy – Ostrowiec Świętokrzyski, Kazimierza Wielka i Opatów. Dwa ostatnie zamykają stawkę w całym kraju. Nasi najbliżsi sąsiedzi, Starachowice, są na 174. miejscu, a na głowę jednego  starachowiczanina przypada 3566,22 zł. Inny nasz sąsiad, położony już w województwie mazowieckim, Szydłowiec, również „dołuje” – jest na 259. miejscu w kraju.

Generalnie, świętokrzyskie miasta są w rankingu dość nisko. W pierwszej setce jest tylko jedno. Sklasyfikowano 314 miast.

Oto wybrane miasta powiatowe świętokrzyskiego w rankingu:

97. Sandomierz – 3840,70 zł – najwyżej z miast świętokrzyskiego

152. Włoszczowa – 3647,49 zł – kolejne w rankingu z miast świętokrzyskiego

174. Starachowice – 3566,22 zł– zanotowały awans względem poprzednich lat, ale bywały w tym rankingu wyżej

211. Pińczów – 3435,36 zł

237. Końskie – 3315,36 zł

240. Skarżysko-Kamienna – 3303,99 zł

267. Opatów – 2908,95 zł – ostatnie miejsce w Polsce

Czołówka rankingu w kraju:

  1. Polkowice (woj. dolnośląskie) – 7460,09 zł – duża koncentracja przemysłu, od wielu lat na pierwszym miejscu rankingu
  2. Grodzisk Mazowiecki (woj. mazowieckie) – 6511,58 zł
  3. Zakopane (woj. małopolskie) – 6022,35 zł

Powiat skarżyski w krajowej czołówce

Choć Skarżysko jako miasto nie ma powodów do dumy, to ma je powiat skarżyski, który jest na 13. miejscu. Liczba pechowa, ale może będzie dobrym omenem. Na jednego mieszkańca powiatu skarżyskiego przypada 1356,48 złotych w dochodach tej jednostki samorządowej. Powiat skarżyski po latach wrócił do drugiej dziesiątki i zanotował awans względem poprzednich lat, gdy był zazwyczaj na dwudziestym i niższych miejscach.

Spośród powiatów województwa świętokrzyskiego najwyżej jest powiat opatowski, na trzecim miejscu, z dochodem 1691,42 zł. Drugi w województwie jest właśnie skarżyski, a dalej kazimierski (24. miejsce w kraju). Powiat starachowicki jest na 152. miejscu w Polsce (1012,77 zł na głowę mieszkańca). Na pierwszym miejscu w kraju jest powiat przysuski.

Suchedniów, Łączna, Bliżyn, Skarżysko Kościelne i Stąporków

W rankingu miast nie będących powiatowymi, ani na prawach powiatu, określonymi jako „miasta inne” na 393. miejscu na 621 miast jest Suchedniów. To jedna z lepszych pozycji w ostatnich latach, choć niższa od zeszłorocznej (340. miejsce w 2020 roku). Na jednego mieszkańca Suchedniowa przypada 3563,33 zł, a więc więcej niż w Skarżysku.

Najniżej w rankingu ze świętokrzyskich miast jest Stąporków – 618. miejsce z 2991,53 zł na głowę.

Najwięcej na jednego mieszkańca w tym rankingu z miast naszego regionu ma Połaniec (siedziba elektrowni), gdzie na głowę mieszkańca przypada 4888,35 zł, co daje 56. miejsce w kraju.

Najbogatsze z tych miast w Polsce są ośrodki turystyczne. Na pierwszym jest Krynica Morska (11884,93 zł), na drugim – Międzyzdroje, a na trzecim – Mielno.

Kolejny ranking to ranking gmin wiejskich. Największy, bo obejmujący aż 1523 gminy. Tutaj sklasyfikowane są trzy gminy powiatu skarżyskiego:

1220. miejsce w Polsce – Łączna – 3404,75 zł per capita
1410. miejsce – Skarżysko Kościelne – 3246,28 zł
1449. miejsce – Bliżyn – 3198,65 zł

W rankingu gmin wiejskich od początku jego sporządzania pierwsze miejsce co roku zajmuje gmina Kleszczów w województwie łódzkim, gdzie znajduje się kopalnia węgla brunatnego Bełchatów. Gmina to ma wręcz kosmiczny dochód na mieszkańca – 36 550,58 złotych. Drugi, również od lat, Rewal w województwie zachodniopomorskim ma „tylko” 13 725,66 złotych przychodu na mieszkańca. Trzecie w kraju są dolnośląskie Kobierzyce.

Kielce i świętokrzyskie nisko

Generalnie nie najlepsze osiągnięcia świętokrzyskich miast i powiatów w skali kraju są odzwierciedleniem pozycji samych Kielc i województwa świętokrzyskiego.

Świętokrzyskie jest na 12. miejscu na szesnaście województw, choć w poprzednich dwóch latach było na piątym. Powróciło jednak w dolne rejony wojewódzkiej szesnastki. Od kilku lat lideruje województwo mazowieckie.

Kielce są na 13. miejscu wśród osiemnastu największych Polskich miast, w tym wojewódzkich, z dochodem 5715,49 zł na głowę mieszkańca. Od dziesięciu lat nie mogą się przebić do pierwszej dziesiątki. W rankingu zdecydowanie „od zawsze” prowadzi Warszawa (8934,73 zł), przed Wrocławiem i Opolem.

Pełny ranking mnożna zobaczyć tutaj: https://wspolnota.org.pl/news/ranking-najbogatsze-samorzady-w-2021-roku