Pierwszy w Skarżysku miejski defibrylator już funkcjonuje

18048
wakacje 2019 skarzysko

Miejskie Centrum Kultury jest pierwszym z obiektów miejskich, w których zamontowany został defibrylator dla ratowania życia ludzkiego.

Pierwszy z zapowiadanych kilka tygodni temu defibrylatorów już jest w pogotowiu na wypadek potrzeby. Znajduje się w Miejskim Centrum Kultury, na parterze, przy wejściu do windy. Informacja o nim jest też na budynku, a wkrótce pojawią się też tabliczki w okolicy.

Defibrylatora będzie można używać nie tylko w budynku. Jest to urządzenie przenośne i będzie można go użyć w okolicy MCK. – Poinformujemy okoliczne szkoły, pocztę, sklepy i inne podobne miejsca, że w razie potrzeby można skorzystać z naszego defibrylatora – mówi Katarzyna Michnowska-Małek, dyrektor MCK.

Defibrylator jest intuicyjnym urządzeniem, które dodatkowo wydaje komendy i „prowadzi” osobę ratującą przez proces przywracania pracy serca, ale wkrótce wszyscy pracownicy MCK przejdą szkolenie z jego obsługi oraz zasad udzielania pierwszej pomocy, aby pomóc w razie potrzeby.

Warto wiedzieć, że urządzenie jest intuicyjne, ale równie ważna jest rola człowieka. Co istotne, używając defibrylatora, nawet nie mając dużej wiedzy, nie można zaszkodzić osobie wymagającej pomocy.

Jak dodaje dyrektor MCK, z obecności urządzenia cieszą się przede wszystkim osoby starsze, którzy licznie korzystają z oferty instytucji i są jej stałymi bywalcami. – Nasi seniorzy są uradowani. Mówią, że czują się bezpieczniej. Myślę, że każdy od teraz będzie się czuł bezpieczniej w naszym budynku – dodaje Katarzyna Michnowska-Małek.

Jak obiecuje prezydent miasta Konrad Krönig, kolejne defibrylatory będą sukcesywnie pojawiać się w budynkach podległych gminie jednostek. Następny będzie umieszczony najprawdopodobniej w Miejskim Centrum Sportu i Rekreacji.

Aktualizacja:
Kolejny defibrylator już został zamontowany na hali sportowej MCSiR przy ul. Sienkiewicza.
Kolejnym miejscem, gdzie będzie umieszczony defibrylator będzie najprawdopodobniej basen miejski.

Automatyczny defibrylator zewnętrzny (defibrylator AED) to urządzenie, które ma za zadanie przywrócić prawidłową akcję serca. Jest wysoce zautomatyzowane i dzięki poleceniom głosowym i wizualnym może być używane przez osoby nie znające zasad udzielania pierwszej pomocy.

Poniżej film instruktażowy, jak używać defibrylatora AED:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here